Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 20:50

Komunikacja miejska na Żoliborzu. Zmiany w rozkładach jazdy

Wraz z początkiem września uczniowie wrócili do szkół, a mieszkańcy Warszawy z urlopów do miasta. Widać to po zapełnionych autobusach, tramwajach i tłumach w metrze. Od października jako pasażerowie dołączą również studenci, którzy wracają na swoje uczelnie. W związku z tym ZTM zapowiada zmiany mające rozładować ścisk.

„Od 27 września ponownie zmienią się rozkłady jazdy pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego – tramwaje i metro wrócą do swoich podstawowych częstotliwości kursowania. Od 2 października częściej pojadą autobusy” – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Przeczytaj również: Przyłapani na gorącym uczynku. Policja udaremniła próbę kradzieży samochodu na Żoliborzu

To reakcja ZTM na powrót z wakacji pasażerów komunikacji miejskiej, w tym uczniów, którzy ze względu na pandemię większość zeszłego roku szkolnego spędzili w domach. Teraz po długiej przerwie wrócili do lekcji prowadzonych stacjonarnie, a co za tym idzie ciaśniej zrobiło się w komunikacji miejskiej.

Pierwsza połowa września dla ZTM była czasem, w którym dokonywano obserwacji ruchu pasażerów i wykorzystania pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Jak wynika z prowadzonych obserwacji, liczba pasażerów wzrosła do ok. 70 proc. liczby z okresu przed pandemią. Dane oszacowano na podstawie statystyk pochodzących z systemów zliczania pasażerów w autobusach i bramkach metra.

W związku zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczących powrotu do zajęć stacjonarnych studentów, liczba pasażerów od października może wzrosnąć.

Przeczytaj również: Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Urodziny Placu Wilsona i festiwal streetfoodu oraz festiwal kina offowego

122 i 114 częściej

W miejskich autobusach i tramwajach zrobiło się ciaśniej, również dlatego, że część linii we wrześniu nadal kursuje według wakacyjnego rozkładu jazdy. Tak jest m.in. z linią autobusową 122. Rzadkie kursowanie tej linii zauważył dzielnicowy radny Piotr Wertenstein-Żuławski (PO) składając interpelację, za pośrednictwem której apeluje o zwiększenie liczby kursów autobusów linii 122.

„Linia 122 jest jedyną komunikacją publiczną dla znacznej części osiedla Potok oraz dla wysokich, wielorodzinnych budynków przy ul. Gwiaździstej, także po bielańskiej stronie. Z tego autobusu korzystają uczniowie szkoły nr 65, klienci basenu i pozostałych obiektów OSiR Żoliborz przy ul. Potockiej 1, a także osoby odwiedzające park Kępa Potocka, które nie chcą korzystać z samochodu” – czytamy w interpelacji radnego.

Jak informuje stołeczny ratusz zmiany dla linii 122 wejdą w życie od 2 października. Zwiększy się częstotliwość kursowania autobusów linii 122 do 15 minut pomiędzy szczytami oraz w weekendy. Ta sama zmiana będzie dotyczyła kursowania autobusów na linii 114. W dni powszednie, w godzinach 7.00-20.00 autobusy linii 114 pojadą dodatkowo trasą skróconą: Metro Młociny – Młociny-UKSW.

Ponadto od 27 września wszystkie linie tramwajowe wrócą do swoich podstawowych rozkładów: w godzinach szczytu składy będą podjeżdżały na przystanki co 4 minuty lub co 8 minut, a między szczytami co 6 lub co 12 minut. Również metro w szczycie będzie kursowało częściej – na linii M1 co 2 min. i 20 sek., a M2 co 2 min. i 50 sek.

Przeczytaj również: Parkowanie na Żoliborzu. Kierowcy będą mogli zostawić samochód na znacznie większym obszarze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ