Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:04

Deficyt nauczycieli w Warszawie. Sprawdziliśmy ilu ich brakuje na Żoliborzu

Stołeczny ratusz szacuje, że po wakacjach może zabraknąć nawet 2 tys. nauczycieli.

Na dziś (5 sierpnia) ponad 1,1 tys. ogłoszeń widnieje w kuratoryjnym spisie ofert stołecznych szkół. Dyrektorzy placówek edukacyjnych zgłaszają wakaty, które ogłaszane są na stronie mazowieckiego kuratorium. Obecnie do stołecznych szkół poszukiwanych jest 77 nauczycieli od fizyki, 78 od języka angielskiego, 79 matematyków i 52 informatyków. To przedmioty, do nauczania których nauczyciele są najliczniej poszukiwani w stołecznych szkołach.

Liczba ogłoszeń w banku ofert zmienia się z dnia na dzień, choć od połowy lipca jest ich jedynie około sto mniej. To stan sprzed południa.

W stołecznych liceach obecnie jest niecałe 100 ofert pracy. O wiele więcej jest ich w szkołach podstawowych, bo aż 450. Ponad 250 ofert dotyczy również ofert pracy w przedszkolach, gdzie poszukiwani są wychowawcy, nauczyciele wspomagający, a także od języka angielskiego.

Przeczytaj również: Żoliborz oficjalnie z nową szkołą i przedszkolem

Nauczyciele poszukiwani są do pracy w różnych wymiarach czasu. Potrzebni są ci, którzy są gotowi pracować na pełen etat lub mniej.

Problem kadrowy w warszawskich szkołach nie jest nowy. Dwa lata temu o tej porze stołeczny ratusz informował o niemal 3,9 tys. wolnych etatach. Rok później we wrześniu było ich już około 1,7 tys. W tym roku ratusz szacuje, że po wakacjach może zabraknąć nawet 2 tys. nauczycieli. To m.in. dlatego że w minionym roku szkolnym ze stołecznych szkół odeszło ok. 7 proc. nauczycieli. Łącznie w stołecznych placówkach zatrudnionych jest ok. 30 tys. nauczycieli.  

Czy na Żoliborzu jest równie źle?

Sprawdziliśmy czy sytuacja patowa jest również na Żoliborzu. Łącznie w żoliborskich placówkach brakuje 48 nauczycieli. Najwięcej brakuje nauczycieli wspomagających (9), od informatyki (8) i wychowania przedszkolnego (7). Ponadto poszukiwani są nauczyciele od przedmiotów zawodowych (4). Jak się okazuje, na Żoliborzu znacznie lepiej jest z nauczycielami od matematyki, fizyki języka angielskiego, których w samej Warszawie brakuje najwięcej. Donata Wancel, rzecznik żoliborskiego urzędu informuje, że dane przedstawiają stan na 3 sierpnia i zapewnia: „Z uwagi na fakt, że procesy rekrutacyjne nadal trwają, stan na 1 września na pewno ulegnie zmianie”.

Przeczytaj również: Rodzice uczniów z Żoliborza sprzeciwiają się zmianom w oświacie. “Zależy nam na tym, by szkoła była miejscem uczącym wrażliwości”

Na jakim poziomie kształtują się zarobki nauczycieli?

Wynagrodzenie nauczyciela zależy od wykształcenia i stopnia awansu zawodowego. Standardem wśród nauczycieli jest wykształcenie wyższe z tytułem magistra. Stażysta za swoją pracę otrzymuje 2949 zł brutto, nauczyciel kontraktowy 3034 zł, mianowany 3445 zł, a dyplomowany 4046 zł.

W samej Warszawie nauczyciele zarabiają więcej niż w pozostałych częściach kraju. By zachęcić do pracy w szkołach samorząd warszawski dokłada do zasadniczych pensji. By zachęcić młodych do pracy w szkołach, ratusz wprowadził podwyżki dla nauczycieli stażystów i mianowanych. Dwa lata temu podwyżkę w wysokości 250 zł otrzymali nauczyciele stażyści, a nauczyciele mianowani 270 zł. Wprowadzono również dodatek za wychowawstwo w wysokości 380 zł.

Przeczytaj również: Szkoła z Żoliborza w czołówce rankingu placówek przyjaznych uczniom LGBTQ+


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ