Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 05:33
Reklama

Zniczodzielnia przy Cmentarzu Północnym. Ma pomóc w powtórnym użyciu zniczy

Na Cmentarzu Północnym można skorzystać ze zniczodzielni, które zostały ustawione w ramach projektu „Zerowaste dla Bielan” realizowanego z Budżetu Obywatelskiego.

Zniczodzielnie ustawiono przy czterech wejściach na teren Cmentarza Północnego. To regały, gdzie mieszkańcy mogą zostawić nieuszkodzone znicze bez wkładów. Kto potrzebuje, dokupi wkład i znicz będzie gotowy do wykorzystania. Zadanie zrealizowano z Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Bielany. Projekt „Zerowaste dla Bielan” to nie tylko zniczodzelnia, to również jadłodzielnia, bank czasu, program "złota rączka dla seniora" oraz warsztaty dla mieszkańców.

Przeczytaj również: Z kolejnego podwórka na Bielanach znika beton i asfalt

– Głównym zadaniem programu jest wypracowanie proekologicznych zachowań i postaw wśród mieszkańców. Mam nadzieję, że popularyzowanie tego typu inicjatyw w jakimś stopniu wpłynie na ograniczenie generowanych odpadów oraz marnotrawienia nie tylko żywności, ale również przedmiotów – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany. Jak dodaje, wielu mieszkańców przekonuje kierunek działań i coraz częściej angażują się w inicjatywy less waste. Co to znaczy? Mówiąc krótko: mniej marnować. Okazuje się bowiem, że wyrzucamy do śmietnika rzeczy, które można wykorzystać powtórnie. I jest to bardzo ekologiczne, co udowadnia grupa „Bielany less waste” powstała z inicjatywy mieszkańców.

Przeczytaj również: Bielany tworzą Centrum Wsparcia Seniora

W ostatnim czasie grupa wspólnie z bielańskimi seniorami uszyła ponad tysiąc woreczków z firanek i wielorazowych toreb na zakupy. Mieszkańcy organizowali również akcję bumerang – w osiedlowych sklepach utworzono punkty, gdzie można zostać lub skorzystać z materiałowej torby na zakupy, tak aby ograniczyć używanie popularnych jednorazowych foliówek.

Przeczytaj również: Bielany dołączają do foodsharingu. W dzielnicy już działa jadłodzielnia


TOZ_4573

TOZ_4573

TOZ_4588

TOZ_4588

TOZ_4597

TOZ_4597


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ