Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:02

Weekend na Żoliborzu: Spacer śladem jednego z ważniejszych dla dzielnicy architektów, kino plenerowe i nowa akcja nad Wisłą

Ostatni weekend lipca to okazja do tego by lepiej poznać tożsamość dzielnicy, zadbać o nadwiślańską przyrodę i w zamian cieszyć się wyjątkową nagrodą, a także zrelaksować się przy filmie.

ArchiSpacer z Grzegorzem Miką - 100. rocznica urodzin prof. arch. Jacka Nowickiego

Zbliża się 100. rocznica urodzin Jacka Nowickiego, architekta i urbanisty, którego dzieła są dziś elementem tożsamości Żoliborza. Osiedle Zatrasie, Serek Żoliborski, „Merkury” czy Kolonia Wyspiańskiego z placem Henkla to dziś jedne ze znaków rozpoznawczych Żoliborza a ich autorem jest właśnie Jacek Nowicki.

O tym jak ważna jest to postać w świecie architektury, a także dla samego Żoliborza, będzie można dowiedzieć się podczas sobotniego spaceru, 31 lipca, który rozpocznie się o godzinie 16:00. Zbiórka na placu pomiędzy „Merkurym a Urzędem Dzielnicy.

„Przewodnik za uznanie będzie wdzięczny za przekazanie skromnej darowizny pod koniec spaceru” – czytamy w wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Zatrasie, Stowarzyszenie Żoliborzan oraz Warszawski Modernizm.

Wznieś się #NadWisłą

Nadwiślański las lęgowy to jedno z najdzikszych miejsc w stolicy. Objęty ochroną teren jest miejscem, w którym zadomowiły się dzikie zwierzęta takie jak sarna, bóbr, wydra a nawet dzik. To właśnie tam lęgną i gniazdują przeróżne gatunki zwierząt.

Las nadwiślański nie jest zasiedlony jedynie przez zwierzęta, ludzie również spędzają tam czas, bawią się, odpoczywają, uprawiają sport i … zostawiają śmieci. Mimo, że śmietnik nad Wisłą można spotkać zdecydowanie częściej niż sarnę odpady zostawiane są poza koszami, w lasach, przy ścieżkach pieszo-rowerowych, na plaży.

W sobotę rozpoczyna się cykl 6 wspólnych zbiórek śmieci w lasach nadwiślańskich. Osoby, które wezmą udział w 5 zbiórkach (obowiązkowa jest ostania 18.09.2021) w nagrodę za proekologiczną postawę otrzymają zaproszenia na lot Balonem nad Wisła. Pierwsze z cyklu wydarzenie odbędzie się na plaży Żoliborz od 12, w sobotę 31 lipca.

Kino Plenerowe na Placu Grunwaldzkim

To już ostatnie spotkanie w ramach kina plenerowego na Placu Grunwaldzkim. Trwający miesiąc cykl dobiega końca w sobotę 31 lipca. Pocieszeniem jest to, że jednego wieczora odbędą się dwie projekcje. Pierwsza z nich rozpocznie się o godzinie 20. to pozycja dla dzieci i dorosłych – film animowany – „Baranek Shaun. Farmageddon.”         

O 21:30 tego samego dnia wyświetlona będzie komedia pt. “Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”. „Młody i przystojny fakir Aja opuszcza Indie, aby odnaleźć w Paryżu swojego ojca i przy okazji odwiedzić sklep z meblami, o czym marzy od dziecka. Gdy wreszcie do niego trafia, od pierwszego wejrzenia zakochuje się w ślicznej Marie. Nadzieje na miłość rozwiewają się, kiedy w wyniku szalonego zbiegu okoliczności Aja utknie w szafie i wyruszy w niesamowitą podróż przez Europę. Czy spryt, humor i odrobina magii pozwolą mu wrócić do Paryża i znów spotkać ukochaną?” – czytamy w oficjalnym opisie filmu.

Koncert N/N - kryminalne opowieści w PraCoVni           

To wydarzenie może okazać się niezwykłą gratką dla miłośników twórczości Nicka Cave’a czy Johnny’ego Cash’ a i wielu podobnych im artystów. Zapowiadany na piątek 30 lipca występ będzie pełny bluesowych standardów przeplatanych kryminalnymi historiami. „Gitara, głos i opowieści rodem z filmów noir” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia, na które wstęp jest wolny. Start o godzinie 19:00.

Opresyjny gigant. Cytadela Warszawska. Spacer z przewodnikiem

„Organizuję w najbliższą sobotę spacer wokół (i po terenie) Cytadeli. Bohaterką spaceru będzie Cytadela, ale też jej więźniowie, spiskowcy, postaci znaczące, nierzadko wybitne... I czasy przed jej budową, kiedy Żoliborz był luksusowym rejonem pełnym willi i pałaców” – zapowiada Monika Kieca, przewodniczka po Warszawie.

Podczas sobotniego spaceru będzie można poznać historię Cytadeli Aleksandrowskiej ustami jej więźniów. Uczestnicy dowiedzą się w jakich warunkach żyli, jak byli przesłuchiwani i kto mógł mieć przy sobie grzebień, a kto zegarek?

Start: 31 lipca (sobota), 12:00 przy ul. Dymińskiej 9/ róg Krajewskiego (na wprost Bramy Powązkowskiej).


sprzatanie-lasow-nadwislanskich

sprzatanie-lasow-nadwislanskich

krymonalny-blues

krymonalny-blues

jacek-nowicki-100-uro

jacek-nowicki-100-uro


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h