Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 05:35
Reklama

Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Wakacje na Plaży Żoliborz, przejażdżka zabytkowym tramwajem i koncert pionierów sceny indie-folkowej

Wakacje w pełni a przed nami pierwszy lipcowy weekend. Jakie wydarzenia zaplanowano na Żoliborzu i Bielanach?

Przejazd zabytkowym tramwajem

Po stołecznych torach tramwajowych od jakiegoś czasy jeżdżą zabytkowe tramwaje linii 36. Z ich okien można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz z modernistyczną zabudową. Tramwaj jeździ trasą: PL. NARUTOWICZA - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Mickiewicza - Słowackiego – METRO MARYMONT.

W wakacje, od 28 czerwca do 3 września, tramwaje linii 36 będą wyjeżdżały na tory codziennie.

Do obsługi linii 36 zostaną skierowane doskonale znane warszawiakom tramwaje 13N, 105Na nazywane „akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N (ten tramwaj został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku, takie nie jeździły nigdy w Warszawie). Tramwaj 13N to na najbardziej warszawski z tramwajów. „Parówki”, „trzynastki”, „kabany” – każdy warszawiak i każda warszawianka na pewno choć trochę kojarzy charakterystyczny kształt tego pojazdu, wielu pamięta dźwięk tramwaju zjeżdżającego np. z nasypu wiaduktu ulicy A. Mickiewicza czy zamykanych harmonijkowych drzwi. Tramwaje 13N stały się jednym z symboli Warszawy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal powstało ich aż 840. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku. Dzisiaj pięć tramwajów 13N pełni jeszcze funkcję techniczną w zajezdniach Tramwajów Warszawskich. Tramwajarze zachowali osiem tramwajów, które wożą pasażerów jako jeżdżące zabytki. Przygotowali też specjalną stronę internetową tylko o "parówkach" - 36.com.pl.

źródło: 36.com.pl

Przeczytaj również: Z kulturą w plenerze. Co w lipcu przygotował Bielański Ośrodek Kultury?

Dzieci #NaPlaży

W każdą̨ sobotę̨ o 14.00 na Plaży Żoliborz Warszawski Plażowy zaprasza na animacje dla najmłodszych. W kolorowym świecie baniek, wianków, zamków z piasku i kolorów każdy maluch znajdzie swoje miejsce. „Bawimy się i uczymy! Fajne treści ekologiczne przemycamy w zabawie. Co tydzień zapraszamy na inny zestaw przygód. Zajęcia poprowadzą najlepsze ciocie ze Stowarzyszenie Serduszko Dla Dzieci.” – informują organizatorzy i dodają, że warto wziąć swój kocyk.

Żoliborz. Ten Urzędniczy! Spacer z przewodnikiem

Żoliborz Urzędniczy to kolonia nawiązująca formą do tradycji małomiasteczkowej architektury polskiej XVIII i pierwszych dekad XIX wieku. Domy w tej części Żoliborza wznoszono od 1923 roku. To co charakteryzuje budynki to ich forma – małe kamieniczki z biały fasadami, kryte ceglaną dachówką są otoczone drzewami, a przydomowe ogródki odgradzają od ulicy białe mury.

„To »Kolonia Urzędnicza« przeznaczona dla pracowników administracji i urzędów, dobrze pomyślane i kojące miejsce do życia. A co przedtem? Co zanim wprowadzą się urzędnicy z rodzinami ? I co obecnie?” – stawia pytania organizator spaceru na które odpowiedź będzie można poznać 4 lipca o godzinie 12:00. Zbiórka na placu Wilsona przy wejściu do Parku Żeromskiego.

Przeczytaj również: Od Płatniczej po Cytadelę i z powrotem. Rowerowy przewodnik po Żoliborzu i Bielanach

Muzyczne wakacje: Paula i Karol

"Muzyczne wakacje" to cykl koncertów odbywający się na Bielanach, który w tym roku zainauguruje duet "Paula i Karol".

Artyści dziesięć lat temu wzięli szturmem warszawską scenę niezależną. Z marszu zyskali miano pary dziwaków – aktywiści zajęci ratowaniem świata przed konsumpcyjnym szaleństwem, muzykujący na początku trochę z przypadku, przy okazji.

 Śpiewali po angielsku (oboje mimo polskich rodowodów wychowywali się za granicą), grali na instrumentach, którymi nie posługiwali się zresztą z wirtuozerią, dawali koncerty w ogródkach, na chodnikach i dużych salach koncertowych. Uwodząc publiczność radosną żywiołowością i entuzjazmem.

Szybko stali się pionierami rozrastającej się w Polsce sceny indie folkowej. Oryginalni, obco-swojscy, ale nie przaśni. Sprzedają płyty na całym świecie – ich muzyka jest popularna w tak różnych miejscach, jak Kanada, Brazylia i Islandia.

Koncert odbędzie się w sobotę 3 lipca o godzinie 19.00 w parku Stawy Kellera.

Grające Podwórka. Stylowa Orkiestra Taneczna

Na Bielanach lipiec upłynie pod znakiem wydarzeń plenerowych. Już w najbliższą niedzielę 4 lipca o godzinie 18.00 w ramach cyklu „Grające Podwórka” wystąpi „Stylowa Orkiestra Taneczna”. To projekt muzyczny założony przez lubelskich muzyków wykorzystujących w swojej twórczości takie instrumenty jak klarnet, trąbka, akordeon, perkusja i kontrabas. Całość z charyzmatycznym wokalem i dopracowanymi aranżacjami eksponuje najlepsze cechy kompozycji z międzywojnia, porywa do tańca i zachęca do aktywnego słuchania. Specjalnością Orkiestry jest muzyka retro, filmowe przeboje lat 20. i 30. oraz najpiękniejsze melodie tego okresu.

Stylowa Orkiestra Taneczna to ukłon w stronę melodyjności, niebanalnych kompozycji i tekstów. To powrót do czasów, gdy muzyka była sztuką. Koncert odbędzie się na skwerze między budynkami przy ulicy Starej Baśni 9/10.

Przeczytaj również: Żółty ser i czereśnie – wspomnienia z Żoliborza Natalii Niemen


tramwaj

tramwaj


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ