Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 05:29
Reklama

[Wideo]Życie bez śmieci. Mieszkanki Bielan podpowiadają jak to zrobić

To czego ludzkość produkuje najwięcej to śmieci. Perspektywa zanieczyszczonego świata i marnotrawstwa w skali globalnej jak i lokalnej budzi u niektórych chęć działania i zmieniania świata na lepsze. Jak się okazuje sposoby na to są dość proste, a chętnych do dbania o planetę nie brakuje.

Na Bielanach powstała grupa zrzeszająca osoby, żyjące według zasady less waste bądź zero waste. Na facebookowej grupie Bielany Less Waste jej członkowie wymieniają się informacjami i wspierają w zakresie życia w duchu less waste i zero waste. W ten sposób inspirują siebie i innych do życia w zgodzie z naturą, do ograniczania plastiku i produkowania mniejszej ilości śmieci, a także do wprowadzania pozytywnych zmian w życiu.

Zobacz też: Kino Tęcza miejscem kultury filmowej. W legendarnym miejscu wraca życie

Grupa Bielany Less Waste w czerwcu obchodziła swoje drugie urodziny. W tym czasie zdążyła zgromadzić rzesze entuzjastów propagujących zdrowy dla środowiska tryb życia oraz przeprowadzić wiele akcji na terenie Bielan. O jakich akcjach mowa? Więcej na ten temat mówią w rozmowie z Gazetą Żoliborza Beata Niedomagała i Agata Mikołajczyk założycielki grupy.

To właśnie tego typu działania w skali lokalnej są szansą na to by uratować środowisko. Są impulsem do realnej zmiany. Niezbędne są jednak skoordynowane działania państw, organizacji międzynarodowych i producentów, którzy wezmą odpowiedzialność za produkowane opakowania. Ma w tym pomóc całkowite wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów, o której w wywiadzie mówi Beata Niedomagała.

Zobacz też: Danuta Kuroń: “Twórcy Żoliborza budowali swą dzielnicę tak, jak chcieli budować Polskę, czyli jako rzecz wspólną dla wszystkich ludzi ją zamieszkujących”

Również przemysł tekstylny ma znaczący wpływ na środowisko. Do produkcji jednej koszulki niezbędne jest ponad 1,5 tys. litrów wody, zaś w procesie produkcji emitowane jest ok 5kg dwutlenku węgla. Jakie akcje organizują Bielany Less Waste by ograniczyć produkcję ubrań? O tym  jak nadają drugie życie ubraniom dowiecie się oglądając wywiad znajdujący się poniżej.

Zobacz też: Powstał kolejny mural Kory. Tym razem na Bielanach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ