Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 22:13

Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Ruszają piłkarskie emocje, kino plenerowe i koncerty

Przed nami kolejny czerwcowy weekend. Szczególny powód do radości mają miłośnicy piłki nożnej ze względu na rozpoczynające się Mistrzostwa Europy. Jakie wydarzenia czekają na nas w ten weekend na Bielanach i Żoliborzu?

Kino plenerowe na placu Grunwaldzkim

W sobotę, 12 czerwca rusza kino plenerowe na placu Grunwaldzkim. To realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego. Na wielkim ekranie będzie można zobaczyć łącznie cztery filmy, które w głosowaniu wybrali mieszkańcy Żoliborza. Pierwszy seans już w sobotę o godzinie 21, to pozycja dla dzieci i dorosłych – film animowany – „Baranek Shaun. Farmageddon.” Kolejne projekcje będą odbywać się co tydzień o stałej porze do 24 lipca. W repertuarze kina plenerowego znalazły się takie filmy jak: „Pianista”, „Sekretny świat kotów”, „John Wick 3”. Kino plenerowe jest inicjatywą zgłoszoną przez stowarzyszenie Żoliborz Przyszłości.

Strefa kibica na żoliborskiej plaży

Już w ten piątek rozpoczyna się miesiąc piłkarskich wrażeń, czyli Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. To święto dla fanów footballu. Również polscy kibice mają powody by śledzić piłkarskie rozgrywki, ponieważ o tytuł Mistrzów Europy będzie walczyć również nasza narodowa reprezentacja.

Miłośnicy piłki nożnej będą mogli razem przeżywać mecze w strefie kibica na żoliborskiej plaży. „Kibicujemy i to w jakim stylu – przy wielkim ekranie LED na chilloutowych leżaczkach na piasku w towarzystwie Wisły. Puszczamy WSZYSTKIE mecze w fazie grupowej! Mamy dokładnie to, czego dusza zapragnie: piasek, słońce, piwko, burgery (także wege), widok na rzekę i wielki ledowy ekran!” – zachęcają właściciele Boogaloo Beach Bar, które organizuje strefę kibica.

Wstęp na strefę kibica jest wolny.

Spacer wokół Cytadeli Warszawskiej

"Jeżeli upierać się będziecie przy waszych marzeniach o odrębnej narodowości, o Polsce niepodległej i przy wszystkich tych złudzeniach, ściągniecie na siebie wielkie nieszczęście. Kazałem tu zbudować Cytadelę Aleksandrowską i oświadczam wam, że przy najmniejszym zaburzeniu każę miasto zbombardować, zburzę Warszawę i z pewnością nie ja ją odbuduję." – mówił do Polaków Mikołaj I.

Cytadela Warszawska to twierdza na Żoliborzu, wybudowana po upadku powstania listopadowego. To miejsce, które do dziś jest niedostępne dla mieszkańców dzielnicy. Obecnie budowane są tam muzea.

Sama Cytadela i tereny wokół niej są wyjątkowe ze względu na przeszłość historyczną, a także współczesne zagospodarowanie terenu. Dziś w jednym z najładniejszych parków, można podziwiać dzieła sztuki z nurtu land artu, a za sprawą miejsc pamięci w okolicach Cytadeli poznać historię nie tylko Warszawy, ale i całego kraju.

Wycieczka wokół Cytadeli odbędzie się w sobotę, 12 czerwca. Zbiórka przy muzeum Katyńskim o godzinie 16:00. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in.:
- Gdzie znajdziemy "Łysą Górę" i co miała do zaoferowania?

- Gdzie udzielano ostatniej posługi duchowej przed egzekucją?

- Kto patrzył śmierci w oczy i umierał szczęśliwy?

- Czym jest poterna, do czego służyła i gdzie znajdziemy do niej wejście?

- Kto wzbogacił się na budowie Cytadeli?

- Komu zawdzięczamy bloki przy ulicy Krajewskiego?

- Jak długi jest mur Carnota i do czego służył?

- Do czego służyła kaponiera i jakie znalazła zastosowanie?

- Gdzie znajdziemy pozostałości starej szubienicy, na której wieszano bohaterów tamtych czasów?

Spacer poprowadzi Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka

Warsztaty gospel z Justyną Jędrusik

Gospel to gatunek muzyki sakralnej stworzony w XIX wieku przez czarnoskórych mieszkańców Ameryki Północnej. Nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia „god spell”, które można przetłumaczyć jako „dobrą nowinę”. Warsztaty będą trwać trzy dni, a poprowadzi je Justyna Jędrusik absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, organizatorka Koncertu Chwały w Piotrkowie Trybunalskim, solistka Sądeckiego Chóru Gospel oraz Chóru Gospel Undergrace. Akompaniować będzie jej pianista Konrad Kuchciak.

 „Podczas warsztatów uczestnicy, będą mogli poczuć energię i siłę płynącą z muzyki gospel. Bożej muzyki, która jest w stanie wypełnić człowieka nieopisaną radością. Pełne zaskakujących zwrotów aranżacje wykonane przez najwyższej klasy muzyków, śpiew w trzy głosie w grupie osób, których łączy pasja – stworzą jedyny w swoim rodzaju klimat, który uczestnicy zapamiętają na długo” piszą organizatorzy. Do udziału w warsztatach nie jest wymagane doświadczenie ani umiejętności wokalne.

Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Rejestracji można dokonać po kliknięciu w ten link. Wydarzenie dobędzie się w „Dobre Miejsce” 11 – 13 czerwca.

Koncert Agnieszki Kowalskiej

Wreszcie ruszają koncerty w wyremontowanym Parku Herberta. W piątkowe popołudnie odbędzie się tam pierwszy z koncertów z serii „Muzyczna podróż po polskiej muzyce rozrywkowej”. Wystąpi Agnieszka Kowalska z zespołem, a w programie znajdą się piosenki m.in.: Władysława Szpilmana, Agnieszki Osieckiej, czy Jeremiego Przybory. Koncert odbędzie się w piątek 11 czerwca o godzinie 18:00.


kino-plenerowe

kino-plenerowe

strefa-kibica

strefa-kibica


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h