Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:55

Joga na trawie, sztuka kontaktu z naturą i dyskoteka w klimacie lat 90-tych. Weekend na Żoliborzu i Bielanach

Życie kulturalne stolicy w post pandemicznych czasach budzi się do życia. Jakie tym razem wydarzenia czekają na nas na Żoliborzu i Bielanach? Oto kilka propozycji na spędzenie weekendu.

Bitnikowski festiwal

Do życia budzą się miejsca, które przed pandemią zapewniały mieszkańcom wrażenia artystyczne w postaci koncertów, spotkań literackich czy po prostu szeroko pojętych wydarzeń artystycznych. Jednym z takich miejsc jest PraCovnia, która wznawia swoją działalność koncertową. Na scenie klubu znajdującego się na Żoliborzu występować będą głównie artyści z pogranicza muzyki folkowej i etnicznej. Co ważne, jak zapowiadają właściciele większość wydarzeń będzie głównie darmowa.  

Pierwsza impreza w PraCovni już w tę niedzielę, 6 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp oczywiście darmowy. Przed nami wyjątkowe wydarzenie – druga edycja bitnikowskiego sabatu słowa i dźwięku. „Będzie się mówiło, czytało, recytowało, śpiewało, grało i milczało. Chętnie byśmy widzieli komplet zeszłorocznych uczestników, ale nie wiadomo, czy ze wszystkimi się uda. Będą na pewno też nowi” – zapowiadają organizatorzy.

Udział w wydarzeniu zapowiedziało 10 wykonawców, w tym projekt autorstwa dwóch muzyków legendarnego Kryzysu, czyli 2nd Hand Beatnix (Lalin & Magura). Muzycy wykonają swoje autorskie kompozycje z pogranicza punku ze słowami m.in. Ginsberga, Snydera i Kerouaca.

Słowiański Dzień Dziecka w Centrum Lokalnym

Choć swoje święto dzieci miały we wtorek to w weekend można spodziewać się dalszego ciągu atrakcji. Już w najbliższą sobotę w Centrum Lokalnym na Żoliborzu odbędzie się niesamowite wydarzenie dla dzieci, w trakcie którego będą mogli obcować ze słowiańską kulturą.

Dla nieco starszych dzieci to okazja by poznać tajniki tkania krajek, czyli ozdobnych pasków ludowych, a także nauki krzesania ognia przy pomocy tradycyjnego krzesiwa. „Małym i dużym opowiemy baśnie, legendy i klechdy, a także nauczymy prostych pieśni tradycyjnych. Dla najmłodszych atrakcją będzie teatrzyk pacynkowy oraz wyjątkowe kolorowanki. Wraz z dziećmi uszyjemy tradycyjne suknie i koszule dla misiów oraz lal, a także opowiemy o znaczeniu staropolskich imion. Nie zabraknie konkursów sportowych, malowania słowiańskich wzorów na ciele, a także wspólnego lepienia z gliny” – zapowiadają organizatorzy sobotniego wydarzenia, które odbędzie się o godzinie 11.

Summer Hits z lat 90-tych

Już w piątek tuż obok żoliborskiej plaży w Boogaloo Beach Bar odbędzie się impreza dla miłośników lat 90-tych. „Hawajska koszula, klapki i sandały, polaroid, badminton, słomiany kapelusz i pierwsza wakacyjna miłość. Czeka nas laba i relaks” – obiecują organizatorzy.

Hity z lat zagrają: PTFM i H.ENRY.  „Szkolna Dyskoteka to powrót do przeszłości gdzie nikt nie zastanawiał się nad technika miksowania, a raczej myślał jak zagadać do koleżanki z 6c. To jedyna impreza w Polsce, gdzie usłyszycie rockowe kawałki, muzykę dance i klasyczne »przytulańce« razem” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia, które odbędzie się 4 czerwca w piątek o godzinie 21.

Joga na trawie w Prochowni

Od czerwca miłośnicy jogi mogą wspólnie poćwiczyć na świeżym powietrzu w Parku Żeromskiego przy Prochowni Żoliborz. Zajęcia dedykowane dla wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania. Wystarczy wziąć ze sobą własną matę.

Praktyka jogi odbywać się będzie pod okiem Marceliny Sankowskiej ze szkoły Joga Żoliborz. Marcelina jogę praktykuje od ponad 8 lat, w 2012 roku ukończyła warsztaty jogi w Wiedniu, prowadzone przez Zhandera Remete, a 3 lata później dwukrotnie warsztaty Roberta Spicy. W 2014 skończyła studia podyplomowe na Wydziale Rehabilitacji, kierunek Relaksacja i Joga.

„Hatha joga według tradycji B.K.S. Iyengara to połączenie tradycji z nowoczesną metodologią. Joga w tej tradycji to bezpieczne i precyzyjnie opracowane pozycje (asany), które wzmacniają i regenerują ciało, poprawiają koncentrację, relaksują i są pomocne przy problemach z kręgosłupem.

Poziom zajęć dostosowany będzie do możliwości i potrzeb uczestników” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

„Trening zaczyna się o 10:00 w każdą sobotę i niedzielę. W czasie treningu przestrzegamy zasady utrzymywania dystansu społecznego” – informują organizatorzy.

Bielański benefis Andrzeja Strejlaua

Boisko „Syrenki” w Parku Olszyna zapełni się w sobotę kibicami piłki nożnej i sportowcami. O 16.00 odbędzie się tam benefis Andrzeja Strejlaua- piłkarza nożnego i ręcznego, trenera sportowego, komentatora telewizyjnego.

„W programie m.in. spotkanie z Trenerem Andrzejem Strejlauem, możliwość zdobycia książki z Jego autografem, strefa kibica i 2 mecze: młodych bielańskich piłkarzy m.in. Turbo Football Academy i Hutnika Warszawa oraz mecz reprezentacji Bielan z reprezentacją Artystów Polskich” – czytamy w komunikacie Urzędu Dzielnicy.

Shinrin Yoku w Kampinoskim Parku Narodowym

Shinrin Yoku to dalekowschodnia sztuka kontaktu z naturą. Polega na odbieraniu otoczenia wszystkimi zmysłami i „zanurzeniu” ich w środowisku. - Kąpiele leśne w korzystny sposób wpływają na nasz układ odpornościowy, na wyrównanie ciśnienia krwi, na obniżenie poziomu hormonów stresu, wzmocnienie i polepszenie jakości snu, na bezsenność oraz regenerację tkanek – mówią organizatorzy i dodają: - Kąpiele leśne mają zbawienny wpływ na poprawę nastroju, obniżenie poziomu lęku, złagodzenie stanów depresyjnych, problemy z koncentracją.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany. Spacer przeznaczony jest dla dorosłych; obowiązują zapisy, których dokonać można po kliknięciu w ten link. Gdzie? - Kampinoski Park Narodowy, ul. Estrady 112.


praco_2021_06_06_Fort_tramp_dwa_NET
praco_2021_06_06_Fort_tramp_dwa_NET

188953207_296345778801997_5295576166451695195_n
188953207_296345778801997_5295576166451695195_n

strejlau-benefis-plakat-725x1024-1
strejlau-benefis-plakat-725x1024-1

shinrin-1024x683-1
shinrin-1024x683-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ