Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 12:08
Reklama

Noc Muzeum na Żoliborzu i Bielanach. Sobotni wieczór zapowiada się na pełny historycznych, artystycznych i sportowych wrażeń

Po rocznej przerwie Noc Muzeów w Warszawie powraca. Wybór atrakcji jest dość duży bo w wydarzeniu uczestniczyć będzie około 170 instytucji, z czego 15 po raz pierwszy.

Noc Muzeów w tym roku jednak się odbędzie. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie w ubiegłym roku nie odbyło się. Tegoroczna edycja, jak zapowiadają organizatorzy odbędzie się w nowej odsłonie, co oznacza, że formuła wydarzenia została dopasowana do sytuacji epidemicznej i nadal obowiązujących obostrzeń.

Przypomnijmy od 15 maja poluzowano obostrzenia w zakresie noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Noszenie maseczek obowiązuje dalej w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązywać będą również ścisłe limity odwiedzających je osób.

Zobacz też: [Wideo] Debata samorządowa: Rejonizacja szkół na Żoliborzu. Jak zorganizować edukację w dzielnicy?

- Bawmy się dobrze podczas Nocy Muzeów, ale róbmy to z zachowaniem ostrożności i poszanowaniem obowiązujących reguł sanitarnych. Zachęcam, by maseczki nosić także w trakcie spacerów z kulturą, zwłaszcza gdy będziemy przebywać w otoczeniu innych osób – apeluje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jak podkreślała, towarzysząca Trzaskowskiemu podczas konferencji prasowej, wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra w Warszawie w tym roku odbędzie się już 17 edycja Nocy Muzeów. W pierwszej edycji brało udział 11 placówek. Dzisiaj jest to niemal 180. Na mapę Nocy Muzeów składają się wszystkie miejsca kultury w Warszawie, co pokazuje, jak bogatą ofertę ma miasto – przypominała podczas swojego wystąpienia wiceprezydentka.

fot. R. Motyl

Co nas czeka podczas tegorocznej Nocy Muzeów?

Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 15 maja. W ramach tegorocznej edycji ze względu na wciąż trwającą epidemię zaplanowano trzy możliwości uczestniczenia w imprezie: spacery z kulturą, online i tradycyjną.

Nie zabraknie również debiutantów, którzy uczestniczą w Nocy Muzeów po raz pierwszy. To m.in. Ambasada Szwajcarii, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie czy Akademia Wychowania Fizycznego na Bielanach. Muzea i wszelkie obiekty biorące udział w wydarzeniu będzie można odwiedzać w godzinach od 19 do 1 w nocy. Niektóre będą otwarte wcześniej jak choćby Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie otwierające swoje podwoje już o godzinie 14. W programie przewidziano minigolf i golf. Przy torach minigolfa będą dyżurować trenerzy z Minigolf Club Mazovia, a Studenci AWF Warszawa oraz z wymiany studenckiej Erasmus rozegrają turniej.

Zobacz też: Drogowcy rozpisali przetarg na oznakowanie miejsc postojowych. Prace na Żoliborzu jeszcze przed wakacjami

Ponadto studenci z kierunku Turystyka i Rekreacja będą oprowadzać gości po terenie akademii ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których znajdują się pomniki. Z kolei Zespół Tańca AWF Warszawa zaprezentuje tańce ludowe. Jedną z atrakcji będzie konkurs pt. „Zgadnij jaki to taniec”.

fot. Defabryka

Na Bielanach udział w sobotnim wydarzeniu biorą dwie instytucje. Druga to Muzeum Geodezji, gdzie będzie można zobaczyć ekspozycję w działach: mapy, maszyn liczących, instrumentów kreślarskich, akcesoriów służących do wykonywania prac kameralnych oraz podręczników i pomocy naukowych. Wystawa instrumentów geodezyjnych obejmuje eksponaty z całego świata, począwszy od najstarszych amerykańskich z końca XIX wieku.

Na Żoliborzu z kolei stałym już uczestnikiem Nocy Muzeów jest znajdująca się przy ulicy Duchnickiej Defabryka. Tym razem w swoją przestrzeń oddaje w ręce niezwykłych graficzek, malarek i ilustratorek. W niecodziennej aranżacji podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć prace m.in. Kimby Kerner, Magdaleny Nowakowskiej-Troniewskiej, Kasi Betlińskiej, Magdy Głodek, Katarzyny Castellini, Zuzi Jankowskiej i Renaty Kluczyńskiej. Goście przejdą przez LAS Agnieszki Wyszyńskiej. Nie zabraknie również prac twórczyń Polskich Zakładów Ilustratorskich oraz wideoperformance’u w męskim wykonaniu Łukasza Prusa-Niewiadomskiego. Dodatkowo atmosferę podgrzeją dźwięki Romet Comet.

Zobacz też: „Defabryka”, miejsce innowacji, eksperymentów i sztuki

Jako wydarzenie online Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki zaprezentuje ekspozycję polskich artystów, w szczególności absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, którzy rozpoczynają swoją drogę artystyczną.

Na Żoliborzu czeka nas również sportowa noc, a to wszystko za sprawą tego co przygotowało Muzeum Sportu i Turystyki. Poza zwiedzaniem muzealnych ekspozycji dla uczestników sobotniego wydarzenia przygotowano szereg pokazów dyscyplin sportowych. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w zapasach. Gościem specjalnym będzie olimpijczyk Andrzej Supron. Klub Pawła Nastuli przygotował pokaz judo. Dodatkowo będzie można zobaczyć jak wyglądają zawody sportowe w szermierce na wózkach. Sobotnia noc to także okazja do spróbowania swoich sił w łucznictwie. Na każdego kto będzie chciał spróbować swoich sił w tym sporcie będzie czekał tor profesjonalny sprzęt łuczniczy.  Amatorzy szachów będą mieli szansę zmierzenia się w symultanie z jedną z najwybitniejszych polskich szachistek, arcymistrzynią Agnieszką Brustman. Dla dzieci i dorosłych przygotowano również warsztaty edukacyjne.

Poza specjalnie przygotowanymi na tę noc atrakcjami muzealnicy zachęcają do obejrzenia czasowej wystawy o Kazimierzu Górskim oraz odwiedzenia plenerowego parku rzeźby olimpijskiej. Oprócz tego zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę stałą pt. „Historia Sportu Polskiego i Olimpizmu lub wystawę czasową „Metafiguracje. Omdlenie.” Sławomira Lipnickiego.  

Zobacz też: 100 lat burzliwej historii, czyli losy Muzeum Sportu i Turystyki

Podczas Nocy Muzeów dostępne do zwiedzania będzie również Muzeum Niepodległości. To wyjątkowe miejsce. X Pawilon to okryte złą sławą więzienie śledcze z okresu carskiego panowania w Warszawie. W murach dzisiejszego muzeum przebywali bohaterowie polskiej historii, m.in.: Karol Levittoux, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński, Roman Dmowski, Józef Piłsudski, a w latach 60. XIX w. również wielu powstańców styczniowych z przywódcą powstania Romualdem Trauguttem na czele.

Z okazji Nocy Muzeów, w sobotę 15 maja dłużej będą kursowały pociągi metra, autobusy i tramwaje. Uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia muzealna M.

Szczegóły pozostałych wydarzeń jakie odbędą się w pozostałych dzielnicach znajdują się w udostępnionym linku: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/


konferencja_prasowa_nocmuzeow_fot.rafalmotyl

konferencja_prasowa_nocmuzeow_fot.rafalmotyl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h