Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:18

Budżet Obywatelski: są pomysły na serek bielański!

Znamy wyniki oceny merytorycznej bielańskich projektów. Nie będzie skateparku ani parkingu - na jakie pomysły będą mogli zagłosować bielanianie?

Budżet Obywatelski dla Bielan opiewa w tym roku na prawie 5 milionów złotych. Górny limit wartości pojedynczego projektu tym razem został określony na ponad 973 tys. złotych. W skali całego miasta do wydania jest 93,5 mln. złotych z Budżetu Obywatelskiego. Zgłoszone do niego projekty tradycyjnie zostaną poddane głosowaniu w czerwcu. 4 maja poznaliśmy te, które spełniły określone w regulaminie wymogi i przeszły do kolejnego etapu. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 15 lipca 2021 roku.

Budżet Obywatelski dla Bielan: 106 projektów do wyboru

Do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok zgłoszono aż 156 projektów - o 33 mniej niż rok temu. Ze względu na niezgodność z zasadami BO prawie 1/3 została odrzucona, a 7 wycofali autorzy. Urzędnicy oceniali projekty pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, możliwości realizacji we wskazanej lokalizacji, możliwości realizacji w ciągu jednego roku, zgodności z kompetencjami miasta, oszacowanego kosztu realizacji pomysłu, zgodności z dokumentami programującymi rozwój Warszawy oraz przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców. Weryfikację pomyślnie przeszło 106 propozycji. Dla porównania, na Żoliborzu mieszkańcy musieli pożegnać się z niemal połową zgłoszonych pomysłów.

Zobacz też: Budżet Obywatelski. Niemal połowa projektów na Żoliborzu odrzucona

Plany na serek ocenione pozytywnie

Najdroższe projekty w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego dotyczą zagospodarowania serka bielańskiego. Pomysły są trzy; jeden z nich to plan na Zielony Słodowiec, zakładający posadzenie na serku bielańskim krzewów i drzew. - Projekt polega na zagospodarowaniu zaniedbanych terenów tzw. serka bielańskiego poprzez nasadzenia zieleni, postawienie ławek z koszami na śmieci, miejskich hamaków, infrastruktury dla owadów/ptaków/psów oraz wiaty dla rowerów – czytamy w opisie projektu, którego autorami są członkowie Młodzieżowej Rady Bielan.

Sam problem serka bielańskiego przewija się w debacie publicznej już od lat. Teren jest wiele warty, głównie ze względu na atrakcyjną doskonałą lokalizację, a przez to staje się łakomym kąskiem dla deweloperów.

Zazieleniony serek bielański to również wizja prezentowana przez Zarząd Dzielnicy, o czym mówił wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski w marcowym wywiadzie z „Gazetą Żoliborza”: - Myślę, że wspaniale byłoby zostawić tę przestrzeń niezabudowaną, a nawet, idąc dalej, stworzyć tam park im. Kazimierza i Marii Piechotków – architektów Bielan – stwierdził w marcu Włodzimierz Piątkowski i dodał: - Byliśmy z burmistrzem Grzegorzem Pietruczukiem na jubileuszu setnych urodzin pani Marii Piechotkowej. Spytałem ją wtedy co według niej należy zrobić z serkiem Bielańskim. Odpowiedziała mi, że według niej należy ten teren zostawić wolny od zabudowy. Traktuję to jako swego rodzaju zobowiązanie. Dopóki będę miał wpływ na tę sprawę, będę się starał realizować myśl pani Marii.

Zobacz też: Włodzimierz Piątkowski o pracy wiceburmistrza Bielan: “To chęć ulepszania rzeczywistości i rozwiązywania problemów”

Źródło: https://bo.um.warszawa.pl/site/about

Skatepark nie spełnił wymagań

Finansowania z Budżetu Obywatelskiego nie doczeka się bielański skatepark. Według oceny urzędników realizację inwestycji uniemożliwia żmudny proces uzyskiwania pozwolenia na budowę i brak planu zagospodarowania przestrzennego. Przez te niedogodności budowa skateparku zajęłaby dłużej niż rok, co jest sprzeczne z zasadami Budżetu.

Morsowałem

Bielanianie nie będą mogli również zagłosować na projekt stworzenia strefy morsowania całorocznego, który złożyła do Budżetu Obywatelskiego radna Sylwia Lacek. Zgodnie z jej pomysłem w kompleksie sportowym CRS Bielany miałaby powstać komora kriogeniczna, niecka z zimną wodą i sauna fińska. Projekt został odrzucony ze względu na brak możliwości jego realizacji w tej lokalizacji i koszty wiążące się z koniecznym zatrudnieniem pracowników obsługi. Dyskusyjne było również spełnienie kryterium dostępności dla mieszkańców: - […] projekt będzie wiązał się z koniecznością zakupu biletu do ww. strefy – czytamy w uzasadnieniu negatywnej oceny projektu.

Więcej miejsc parkingowych? Nie tym razem

Odrzucony został również projekt stworzenia większej liczby miejsc postojowych w rejonie ulic Wrzeciono i Przy Agorze. Choć zapotrzebowanie na tę inwestycję jest widoczne już na pierwszy rzut oka, to okazuje się, że zwiększenie liczby miejsc parkingowych byłoby niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i strategią rozwoju Warszawy.

Street-art w sercu Bielan

Poza zazielenieniem centralnej przestrzeni Słodowca, mieszkańcy proponują stworzenie tam również przestrzeni artystyczno-kulturalnej. Według projektu „Oddech dla sztuki - park artystyczny na terenie Serka Bielańskiego” miałaby znaleźć się tam biblioteczka do bookcrossingu, galeria na dzieła artystów, przestrzeń do tworzenia murali i realizacji street-artu, edukacyjna ścieżka na temat artystycznej historii Bielan oraz boisko do gry w bule. Projekt przewiduje również uregulowanie przedeptów i stworzenie ciągów pieszych. Koszt realizacji to niemal 970 tys. złotych.

Zobacz też: Imprezowa wiosna dla małych i dużych w Bielańskim Ośrodku Kultury

Jak co roku zgłoszenia do Budżetu Obywatelskiego były okazją przy której mieszkańcy Bielan mogli popisać się twórczością, kreatywnością i niekonwencjonalnymi pomysłami. Wiele awangardowych projektów nie przeszło weryfikacji pod względem merytorycznym, choć tym ocenionym pozytywnie również nie można odmówić innowacyjności czy rozmachu. Dopuszczone do głosowania zostały m.in. plany wyposażenia bielańskich szkół w sercopodobne pojemniki do zbierania plastikowych nakrętek, organizacja niedzielnych targów śniadaniowych, a także kino plenerowe w Parku Olszyna, serku bielańskim i Kępie Potockiej, czy seria pikników wegańsko-ekologicznych.

Kto wygra?

Na każdy z projektów głosować będzie można od 15 do 30 czerwca. Po ustaleniu wyników głosowania projekty zostaną uporządkowane zgodnie z liczbą otrzymanych głosów zaczynając od pomysłów, które uzyskały ich najwięcej. Wartość każdego kolejnego projektu będzie odejmowana z puli budżetu i tak aż do wyczerpania kwoty. Liczba zwycięskich projektów uzależniona jest od ich wartości.


budzet-obywatelski-1
budzet-obywatelski-1

kino-plenerowe-na-bielanach
kino-plenerowe-na-bielanach

targ-sniadaniowy-na-mokotowie-budzet-obywatelski
targ-sniadaniowy-na-mokotowie-budzet-obywatelski

wyspa-kepa-potocka
wyspa-kepa-potocka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h