Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 lutego 2024 23:01
Reklama

Dzielnica powołuje przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Anny German

Do ukończenia budynku zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Anny German pozostało kilka miesięcy. Kiedy będą informacje o rejonizacji nowej placówki?

W czwartek Zarząd Dzielnicy przyjął uchwałę w sprawie wystąpienia do prezydenta Warszawy z wnioskiem o powołanie Przedszkola nr 466 i Szkoły Podstawowej nr 396 przy ul. Anny German. „To kolejny milowy krok, dzięki któremu przyśpieszą prace nad otwarciem dwóch nowych placówek dydaktycznych dla dzieci na Żoliborzu” – informuje urząd. Dzięki oficjalnemu powołaniu placówek możliwe będzie wybranie dyrektorów, którzy rozpoczną rekrutację nauczycieli i personelu administracyjno-pomocniczego.

Budowa placówki zapowiadana jest na koniec sierpnia. Nie oznacza to jednak, że pierwszy dzwonek dla uczniów zabrzmi we wrześniu tego roku. Do udostępnienia budynku niezbędne są odbiory końcowe przez wszystkie właściwe służby i upewnienie się, że obie placówki są bezpieczne i w pełni gotowe do rozpoczęcia działalności. Dodatkowo konieczne jest kompletne wyposażenie szkoły. Żoliborski urząd zapowiada, że w maju zostanie ogłoszony przetarg na kupno mebli, multimediów, komputerów i niezbędnych sprzętów.

Zobacz też: Nielegalne parkowanie w centrum Żoliborza. Rozwiązanie? Wjazd w określonych godzinach

- Zaplanowane działania i prace, które musimy wykonać, aby dobrze przygotować przedszkole i szkołę do otwarcia niosą za sobą jeszcze zbyt wiele zmiennych. Zawsze dużą niewiadomą jest realizacja odbiorów końcowych budynku przez właściwe służby. Zakładamy, że w pierwszej kolejności uda nam się uruchomić przedszkole oraz klasy 1-3, ale musimy liczyć się z tym, że dzieci rozpoczną naukę w nowej placówce już w trakcie roku szkolnego. Możliwe, że będzie to nawet w grudniu 2021 roku – mówi cytowana w oficjalnym komunikacie Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz.

Szkoła z salą astronomiczną

Otwarcie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Anny German odciąży Szkołę Podstawową nr 92, która obecnie jest szkołą rejonową dla stale powiększającego się Żoliborza Południowego i umożliwi przejście pozostałych szkół w tryb jednozmianowy.

W nowej szkole podstawowej w systemie jednozmianowym będzie mogło uczyć się ok. 800 dzieci. Utworzonych zostanie 31 oddziałów klas I-VIII dla 775 dzieci oraz 1 oddział przedszkolny dla 25 dzieci. W przedszkolu natomiast znajdzie się 6 oddziałów dla 150 dzieci. W obu placówkach ma być zatrudnionych blisko 180 osób, z czego ponad 130 nauczycieli.

Uczniowie szkoły będą mieli do dyspozycji 33 sale lekcyjne, w tym 11 z zapleczem o funkcji laboratorium lub przechowalni materiałów, pracownie przedmiotowe np. informatyczna, meteorologiczna, astronomiczna, językowa oraz dwie sale gimnastyczne z zapleczem, siłownię, halę sportową, aulę, bibliotekę, stołówkę, szatnie, sanitariaty.

Zobacz też: Lex Deweloper na Żoliborzu. Sąd pozwala na budowę przy ul. Gdańskiej. Na horyzoncie kolejne wnioski w sprawie dwóch lokalizacji

Placówka wyposażona będzie także w gabinety administracyjne, pokój dla nauczycieli, pomieszczenia gastronomiczne, w tym kuchnię z zapleczem oraz pomieszczenia techniczne. W przedszkolu znajdą się pomieszczenia dla 6 grup przedszkolnych wraz zapleczem.

Cały kompleks został tak pomyślany, aby jednocześnie pełnić także funkcję lokalnego centrum kultury. Dwupoziomowa biblioteka po godzinach pracy szkoły będzie dostępna dla mieszkańców, a zaplanowana na pierwszym poziomie 230 m aula, może być wykorzystywana do spotkań i innych eventów kulturalnych. Całe zewnętrzne zaplecze sportowe wraz z siłownią plenerową udostępniane będzie mieszkańcom w ramach miejskiego programu otwartych boisk szkolnych.

Dla kogo nowa szkoła?

Rejon Żoliborza Południowego, gdzie zamieszkało mnóstwo młodych rodzin, potrzebuje placówki oświatowej. Póki co nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała jej rejonizacja.

Mieszkańcy z niepokojem wyczekują jakichkolwiek informacji, czego dowodem może być petycja części mieszkańców ulicy Rydygiera skierowana do wiceburmistrz Kozłowskiej. „W związku z budową nowej szkoły podstawowej przy ul. Anny German oraz pracami, jakie aktualnie toczą się w Urzędzie Dzielnicy w sprawie ustalenia nowych obwodów szkolnych - jako rodzice dzieci w wieku szkolnym, zamieszkali po nieparzystej stronie ul. Rydygiera apelujemy do Pani o objęcie obwodem nowej szkoły adresów Rydygiera od 11 do 19 oraz Przasnyska 2” – czytamy w petycji.

Jak poinformował podczas ostatniej sesji Rady Dzielnicy jej przewodniczący Piotr Wertenstein-Żuławski, pierwsze dokładne informacje na temat rejonizacji szkoły przy Anny German poznamy 10 maja w poniedziałek podczas dzielnicowej Komisji Edukacji i Sportu.

Zobacz też: Uczniowie na pierwszy dzwonek w szkole przy ulicy Anny German mogą jeszcze długo poczekać


anny-german-2
anny-german-2

anny-german-3
anny-german-3

anny-german-4
anny-german-4

anny-german-5
anny-german-5

anny-german-6
anny-german-6

anny-german-7
anny-german-7


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 17 km/h