Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:56

Lex Deweloper na Żoliborzu. Sąd pozwala na budowę przy ul. Gdańskiej. Na horyzoncie kolejne wnioski w sprawie dwóch lokalizacji

Wszystko wskazuje na to, że jedna z planowanych inwestycji, na ulicy Gdańskiej - dojdzie do skutku. Pozostałe dwie z ul. Przasnyskiej (na około 440 osób) i ul. Powązkowskiej (na około 450 osób), są w toku.

Wprowadzona w 2019 roku specustawa „lex deweloper” pozwala na stawianie budynków sprzecznych z planem zagospodarowania pod warunkiem, że zezwoli na to rada miasta. W przypadku inwestycji przy ulicy Gdańskiej stołeczni radni nie wyrazili zgody.

Deweloper zaskarżył decyzję radnych, a Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do jego wniosku stwierdzając, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, nie jest wiążącym aktem prawa miejscowego. W uzasadnieniu NSA stwierdził że obok znajduje się budynek o podobnej skali, wobec czego planowana inwestycja nie odstaje od otoczenia. Obecnie na działce przy ul. Gdańskiej znajdują się pozostałości zdewastowanego budynku mieszkalnego, parking oraz obiekty usługowe w złym stanie technicznym.

Przypomnijmy: w 2019 roku do ratusza trafił wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji. Inwestor chciał wznieść sześciokondygnacyjny budynek wielorodzinny z lokalami usługowymi lub handlowymi w parterze i z garażem podziemnym. Wysokość obiektu miała mieć 22,5 metra. Wstępna liczba mieszkań została określona na 100. Tyle samo przewidziano miejsc parkingowych.

Działka, na której planowany jest nowy budynek  znajduje się na obszarze Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla otoczenia ulicy Juliusza Słowackiego. Zapisy dopuszczają w tym miejscu zabudowę jednorodzinną o wysokości 13 metrów, czyli dwie kondygnacje oraz poddasze użytkowe.

Zobacz też: Kasztanowce na Żoliborzu Południowym są zagrożone? Mieszkańcy organizują zrzutkę na pomoc drzewom

Nowy projekt autorstwa Andrzeja Chołdzyńskiego. To on zaprojektował stację metra plac Wilsona

Wizualizacja budynku, która w 2019 roku ujrzała światło dzienne jest dziś nieaktualna. Nowy budynek ma wyglądać zupełnie inaczej i przede wszystkim ma być niższy. Autorem nowego projektu jest Andrzej Chołdzyński. Jeden z jego projektów doceniany jest na całym świecie, a każdy z żoliborzan ma okazje na co dzień z nim obcować – mowa o stacji metra plac Wilsona.

Nowa zabudowa przy ulicy Gdańskiej ma nawiązywać do długich ciągnących się wzdłuż ulic budynków mieszkalnych o minimalistycznym wyglądzie. Całość ma być utrzymana w bieli i szarości, którą nadają cementowe cegły. Dziedziniec znajdujący się od wewnątrz, ma być ogólnodostępny i znajdzie się na nim alejka ze szpalerem drzew oraz placem zabaw.

Zobacz też: Deweloper marzy o pięciu piętrach. “Lokalizacja spełnia standardy, ale inwestycja jest niezgodna z planem”

Jak wyjaśniał podczas ostatniej dzielnicowej Komisji Ładu Przestrzennego architekt Andrzej Chołdzyński, przed przystąpieniem do prac nad budynkiem rozmawiał z mieszkańcami okolicy. Niektórzy z nich w miejscu, gdzie ma powstać nowy budynek parkują dziś samochód. Efektem rozmów jest więc zaprojektowanie dodatkowych 30 miejsc postojowych w parkingu podziemnym, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy z sąsiedztwa. Jak podkreślił, zasady ich udostępnienia są do ustalenia.

W nowej koncepcji przewidziano nie 100, a około 40 mieszkań i 4 budynki jednorodzinne. Zabudowę wielorodzinną zdecydowano się obniżyć do 4 kondygnacji, a w jednym skrzydle nawet do 3. Na parterze zaprojektowano lokale usługowe. Pod ziemią znajdą się również 3 kondygnacje. Całość jest niższa niż  budynek pod numerem 3. W związku z tym, że w miejscu gdzie ma powstać inwestycja przebiega Rudawka, konieczna będzie też przebudowa kanału melioracyjnego. Nad projektem pochylą się stołeczni radni.

Zobacz też: [Wideo] Zielony plac Wilsona jest odpowiedzią na deficyt zieleni w mieście

Na horyzoncie dwie kolejne inwestycje

Obecnie z Biurem Mienia i Skarbu Państwa konsultowana jest inwestycja przy ulicy Przasnyskiej 6 planowana przez Echo Investemnt. Tu również są plany do zainwestowania w zabudowę mieszkaniową wielorodzinną na około 440 osób.

Pierwsze założenia inwestora przewidywały budynek wysoki na 28 metrów, jednak po negocjacjach z miastem zdecydowano się obniżyć go od 6 do 3 kondygnacji. Najwyższa część ma znajdować się od strony budowanej obecnie placówki oświatowej przy ulicy Anny German. Jak podkreślają urzędnicy, atutem tej inwestycji jest propozycja rewitalizacji zieleni znajdującej się w miejscu dawnej bocznicy kolejowej. Inwestor póki co nie złożył jeszcze wniosku do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, tak samo jak w przypadku Powązkowskiej 44, gdzie inwestycje mieszkaniową planuje Społem WSS Żoliborz.

Przy Powązkowskiej budynek ma mieć od 3 do 8 kondygnacji. Zgodnie z wyliczeniami ma zamieszkać w nim 448 mieszkańców. To na co szczególnie zwrócili uwagę urzędnicy to, że wszystkie duże drzewa na terenie planowanej budowy mają zostać zachowane.

Obydwie inwestycje są niezgodne  z obowiązującym planem rejonu Żoliborza Południowego. Teren przy ulicy Powązkowskiej miał być przeznaczony pod zabudowę usługową. Z kolei przy ulicy Przasnyskiej usługi administracji oraz sportu.

Zobacz też: Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli w tym roku zagrożone?


Gdanska_v1_web-1536x874-1

Gdanska_v1_web-1536x874-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ