Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:47
Reklama

Ten remont od lat był wyczekiwany. Szkoła na Żoliborzu wreszcie będzie mogła udostępnić uczniom boiska

Żoliborski urząd zapowiada remont boisk, które od 2013 roku były zamknięte.

Boiska Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego wreszcie zyskają nowe oblicze. Uczniowie tej szkoły przez lata nie mogli skorzystać ze swojego boiska, ponieważ decyzją sanepidu z 2013 roku zostało ono wyłączone z użytkowania. Przez lata jeszcze bardziej niszczało i porastało roślinnością. Stan boiska zgłaszany był od lat, jednak dopiero teraz udało się znaleźć środki na jego modernizację.

Zobacz też: Żoliborz jedyną dzielnicą w Warszawie, która zatrudnia na “śmieciówkach” w Miejscach Aktywności Lokalnej

Boisko od lat zamknięte, ale zmodernizowano budynek szkoły

Uczniowie podczas lekcji wf-u musieli się zadowolić jedną pełnowymiarową salą gimnastyczną. W międzyczasie I LO dzieliło się z placówką z Felińskiego infrastrukturą sportową, jednak w obu szkołach zaczęło być ciasno. Uczniowie ćwiczyli, gdzie tylko było miejsce: na korytarzach szkolnych, gdy pogoda dopisała to na dworze, czy też starano się dostosowywać niewykorzystane pomieszczenia w budynku szkoły, który w latach 2015-2017 przeszedł termomodernizację i został dostosowany do wymogów przeciwpożarowych. Całość prac kosztowała 3,3 mln zł. Wymieniono wówczas okna, instalacje sanitarne, ocieplono budynek i dostosowano wnętrze szkoły do potrzeb uczniów.

- Boisko Zespołu Szkół nr 31 od lat jest w złym stanie i wymaga kompleksowego remontu. Dzielnica Żoliborz już w 2010 roku opracowała dokumentację projektową dla całego terenu ZS nr 31, w tym na remont boiska i przylegających placów, ale dopiero w tym roku udało nam się pozyskać środki na tę inwestycję – informuje cytowany w oficjalnym komunikacie Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza.

Zobacz też: Wyciek Rudawki na powierzchnię stał się powodem do dyskusji w sprawie jej odkopania

Nowa nawierzchnia boisk, oświetlenie i dodatkowe elementy

Jak zapowiada żoliborski Urząd cała inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Prace mają obejmować dwa boiska wielofunkcyjne, na których zostanie wymieniona nawierzchnia wraz z podbudową na nawierzchnię sztuczną. Ponadto boiska zyskają odwodnienie i oświetlenie wraz z monitoringiem. Zakupiony zostanie również niezbędny sprzęt, piłkochwyty i krzesełka terenowe. Przewidziano również budowę miejsca do pchnięcia kulą, bieżnię ze skocznią w dal i plac do tenisa stołowego. Zagospodarowane zostaną również tereny zielone.

Według projektu z 2010 roku boiska odseparowane są szpalerem krzewów, które miałyby izolować przestrzeń boiska od ulic. W centralnej części terenu zaprojektowano Patio zaś plac wejściowy wzbogacono o roślinność okrywową.

W tej chwili opracowywana jest dokumentacja przygotowawcza do ogłoszenia przetargu na wykonawcę inwestycji, która ma być realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Na kompleksowy remont boisk zespołu szkół w latach 2021-22 dzielnica Żoliborz otrzymała 2 mln 667 tys. 317 zł.

Zobacz też: Coraz więcej różowych skrzyneczek w Warszawie. Jedna pojawiła się nawet na Żoliborzu

Budynek o cennych walorach artystycznych

Szkoła powstała w 1968 roku ze składek rzemieślników warszawskich i przekazana miastu. Obiekt zachował swój charakter do dnia dzisiejszego. Mieściła się w nim w początkowej fazie Zasadnicza Szkoła Zawodowa Mechaniczno- Elektryczna im. Jana Kilińskiego, a w 1972 roku powstał Zespół Szkół Zawodowych Nr 19 i w ramach tego zespołu następował dalszy rozwój szkoły.

Jego skutkiem było powstanie Technikum Mechanicznego nr 7, Zawodowej Szkoły Rzemiosł Artystycznych, a także Liceum Zawodowe nr 7 i Technikum Mechaniczno-Elektryczne dla Pracujących. Wówczas szkoła stawiała sobie za cel kształcenie młodych ludzi dla przemysłu stolicy w zakresie obróbki skrawaniem, specjalizacji mechanicznych oraz elektrycznych np. mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych.

Zmiana kierunków kształcenia nastąpiła po 1989 roku. Niemal dekadę później Zespół Szkół Zawodowych Nr 19 został przekształcony w Zespół Szkół Nr 31 im. Jana Kilińskiego, a w nim powołano Liceum Rzemiosł Artystycznych oparte na tradycji II Miejskiej Szkoły Rzemieślniczej z 1915 roku.

Obecnie w skład zespołu wchodzi liceum, technikum mechaniczne i branżowa szkoła rzemiosł artystycznych.

Zobacz też: Niezwykłe mozaiki i malowidła naścienne ilustrujące polską plastykę z lat 60-tych. To jedno z niezwykłych dzieł na Żoliborzu

Wyjątkowym elementem budynku placówki są dziś mozaiki autorstwa Hanny i Gabriela Rechowiczów, które codziennie mija wielu żoliborzan. Dekorację autorstwa Rechowiczów od zewnątrz zobaczymy na północnej ścianie szczytowej głównego korpusu szkoły. Mozaika wykonana jest z kamieni oraz wkomponowanych pomiędzy nie form cementowych. To nie jedyny element pracy twórczej Rechowiczów. Więcej prac mozaikowych i malowideł znajduje się we wnętrzu szkoły.


600x450-images-site-urzad-Komunikaty_i_ogloszenia-2021-03-boisko_szkolne_-2
600x450-images-site-urzad-Komunikaty_i_ogloszenia-2021-03-boisko_szkolne_-2

599x799-images-site-urzad-Komunikaty_i_ogloszenia-2021-03-boisko_szkolne_-3
599x799-images-site-urzad-Komunikaty_i_ogloszenia-2021-03-boisko_szkolne_-3

600x167-images-site-urzad-Komunikaty_i_ogloszenia-2021-03-boisko_szkolne_-1
600x167-images-site-urzad-Komunikaty_i_ogloszenia-2021-03-boisko_szkolne_-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h