Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 05:16
Reklama

[Wideo]Prezydent Warszawy będzie wyjaśniał sprawę Centrum Lokalnego na Żoliborzu

Rozmowa z pełnomocniczką Prezydenta Warszawy ds. kobiet Katarzyną Wilkołaską-Żuromską.

Katarzyna Wilkołaska-Żuromska jako pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. kobiet ma dbać o równość praw kobiet i mężczyzn, zarówno na rynku pracy czy o polepszenie standardów medycznych dla kobiet. Jednym z jej celów jest też zwiększenie efektywności łańcucha pomocy, czyli przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.       

Katarzyna Wilkołaska-Żuromska zaangażowała się również w sprawę związaną z animatorkami z Centrum Lokalnego na Żoliborzu. Przypomnijmy, w listopadzie podczas dzielnicowej komisji kultury, animatorki skarżyły się na seksistowskie zachowanie kierownika Zespołu Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich.

Całą sprawę opisaliśmy w tekstach, do których odnośniki znajdują się poniżej:

[Prolog]Centrum Lokalne na Żoliborzu z szowinistycznym skandalem w tle

[Część 1]Procedura anty-mobbingowa w sprawie Centrum Lokalnego uruchomiona

[Część 2]Urząd Dzielnicy Żoliborz ujawnia wyniki pracy komisji antymobbingowej. Są sprzeczności

[Część 3]Żoliborz. Ciąg dalszy afery mobbingowej: “Sytuacja o której mówiły pracownice Centrum Lokalnego jest wysoce prawdopodobna”

[Część 4]Urząd Dzielnicy Żoliborz odmawia udostępnienia wniosków komisji antymobbingowej mieszkańcom

„Rafał Trzaskowski ma świadomość tego co wydarzyło się w Centrum Lokalnym na Żoliborzu”

W celu wyjaśnienia sprawy Urząd Dzielnicy powołał komisję, wedle której urzędnik żoliborskiego magistratu nie dopuścił się nadużyć. Efekt końcowy prac komisji oceniła pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. kobiet Katarzyna Wilkołaska-Żuromska stwierdzając, że zachowanie kierownika Zespołu Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich nosiło znamiona molestowania seksualnego.

Zobacz też: Działobitnia w osi alei Wojska Polskiego. Dzielnica uratowała zabytek przed dalszą degradacją

- W kwestie polityczne nie będę wchodzić, bo jestem urzędniczką. Jeżeli chodzi o tę sprawę, wiem że prezydent ma świadomość tego, co tam się stało. Sprawa będzie jeszcze wyjaśniana – informuje Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, która podkreśla, że obecnie pracuje nad nowelizacją wewnętrznych procedur antydyskryminacyjnych i antymobbingowych, które aktualnie obowiązują w stołecznym ratuszu.

Celem jest by obejmowały one wszystkich pracowników miejskich jednostek, zatrudnionych nawet na umowy cywilnoprawne. Obecne procedury antydyskryminacyjne dotyczą jedynie pracowników zatrudnionych na etat a komisję wyjaśniającą nieprawidłowości w takiej sytuacji powołuje sekretarz miasta. Komisja składająca się z urzędników z Żoliborza wyjaśniająca sprawę w Centrum Lokalnym została powołana przez burmistrza dzielnicy, bo animatorki zatrudnione zostały na umowę cywilnoprawną, wobec czego nie było podstawy by sekretarz miasta powołał zespół wyjaśniający zaistniałą sytuację. Więcej znajdziecie w rozmowie wideo z pełnomocniczką prezydenta Warszawy ds. kobiet Katarzyną Wilkołaską-Żuromską.

Zobacz też: Felieton „Gazety Żoliborza”: Dbajmy o swoje

Pracowała w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Stanowisko pełnomocniczki zostało powołane w 2019 roku w celu koordynacji miejskiej polityki w zakresie praw kobiet oraz wspierania równości i zwalczania szkodliwych stereotypów, które uniemożliwiają kobietom w pełni się realizować.

Pełnomocniczką prezydenta Warszawy została Katarzyna Wilkołaska-Żuromska. Przez osiem lat pracowała jako starsza specjalistka w Zespole do spraw Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Była również asystentką zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania, gdzie zajmowała się sprawami dotyczącymi dyskryminacji ze względu na płeć oraz współpracą międzynarodową. W latach 2017-2019 koordynowała działania grupy roboczej Gender Equality Europejskiej Sieci Organów ds. Równego Traktowania EQUINET.

Katarzyna Wilkołaska-Żuromska jest też autorką i współautorką publikacji dotyczących głównie zasad równego traktowania ze względu na płeć.


zuromska

zuromska

zuromska fb

zuromska fb

zuromska fb123

zuromska fb123


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ