Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 00:15

[Wideo]Prezydent Warszawy będzie wyjaśniał sprawę Centrum Lokalnego na Żoliborzu

Rozmowa z pełnomocniczką Prezydenta Warszawy ds. kobiet Katarzyną Wilkołaską-Żuromską.

Katarzyna Wilkołaska-Żuromska jako pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. kobiet ma dbać o równość praw kobiet i mężczyzn, zarówno na rynku pracy czy o polepszenie standardów medycznych dla kobiet. Jednym z jej celów jest też zwiększenie efektywności łańcucha pomocy, czyli przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.       

Katarzyna Wilkołaska-Żuromska zaangażowała się również w sprawę związaną z animatorkami z Centrum Lokalnego na Żoliborzu. Przypomnijmy, w listopadzie podczas dzielnicowej komisji kultury, animatorki skarżyły się na seksistowskie zachowanie kierownika Zespołu Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich.

Całą sprawę opisaliśmy w tekstach, do których odnośniki znajdują się poniżej:

[Prolog]Centrum Lokalne na Żoliborzu z szowinistycznym skandalem w tle

[Część 1]Procedura anty-mobbingowa w sprawie Centrum Lokalnego uruchomiona

[Część 2]Urząd Dzielnicy Żoliborz ujawnia wyniki pracy komisji antymobbingowej. Są sprzeczności

[Część 3]Żoliborz. Ciąg dalszy afery mobbingowej: “Sytuacja o której mówiły pracownice Centrum Lokalnego jest wysoce prawdopodobna”

[Część 4]Urząd Dzielnicy Żoliborz odmawia udostępnienia wniosków komisji antymobbingowej mieszkańcom

„Rafał Trzaskowski ma świadomość tego co wydarzyło się w Centrum Lokalnym na Żoliborzu”

W celu wyjaśnienia sprawy Urząd Dzielnicy powołał komisję, wedle której urzędnik żoliborskiego magistratu nie dopuścił się nadużyć. Efekt końcowy prac komisji oceniła pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. kobiet Katarzyna Wilkołaska-Żuromska stwierdzając, że zachowanie kierownika Zespołu Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich nosiło znamiona molestowania seksualnego.

Zobacz też: Działobitnia w osi alei Wojska Polskiego. Dzielnica uratowała zabytek przed dalszą degradacją

- W kwestie polityczne nie będę wchodzić, bo jestem urzędniczką. Jeżeli chodzi o tę sprawę, wiem że prezydent ma świadomość tego, co tam się stało. Sprawa będzie jeszcze wyjaśniana – informuje Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, która podkreśla, że obecnie pracuje nad nowelizacją wewnętrznych procedur antydyskryminacyjnych i antymobbingowych, które aktualnie obowiązują w stołecznym ratuszu.

Celem jest by obejmowały one wszystkich pracowników miejskich jednostek, zatrudnionych nawet na umowy cywilnoprawne. Obecne procedury antydyskryminacyjne dotyczą jedynie pracowników zatrudnionych na etat a komisję wyjaśniającą nieprawidłowości w takiej sytuacji powołuje sekretarz miasta. Komisja składająca się z urzędników z Żoliborza wyjaśniająca sprawę w Centrum Lokalnym została powołana przez burmistrza dzielnicy, bo animatorki zatrudnione zostały na umowę cywilnoprawną, wobec czego nie było podstawy by sekretarz miasta powołał zespół wyjaśniający zaistniałą sytuację. Więcej znajdziecie w rozmowie wideo z pełnomocniczką prezydenta Warszawy ds. kobiet Katarzyną Wilkołaską-Żuromską.

Zobacz też: Felieton „Gazety Żoliborza”: Dbajmy o swoje

Pracowała w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Stanowisko pełnomocniczki zostało powołane w 2019 roku w celu koordynacji miejskiej polityki w zakresie praw kobiet oraz wspierania równości i zwalczania szkodliwych stereotypów, które uniemożliwiają kobietom w pełni się realizować.

Pełnomocniczką prezydenta Warszawy została Katarzyna Wilkołaska-Żuromska. Przez osiem lat pracowała jako starsza specjalistka w Zespole do spraw Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Była również asystentką zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania, gdzie zajmowała się sprawami dotyczącymi dyskryminacji ze względu na płeć oraz współpracą międzynarodową. W latach 2017-2019 koordynowała działania grupy roboczej Gender Equality Europejskiej Sieci Organów ds. Równego Traktowania EQUINET.

Katarzyna Wilkołaska-Żuromska jest też autorką i współautorką publikacji dotyczących głównie zasad równego traktowania ze względu na płeć.


zuromska

zuromska

zuromska fb

zuromska fb

zuromska fb123

zuromska fb123


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 15 km/h