Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 22:02

Artystyczne oblicze Żoliborza na muralach

Ogromne, kolorowe obrazy przywracają stare ściany do życia. Powstają też na nowych budynkach po to by podkreślać tożsamość dzielnicy. Murale upiększają okolicę i zachwycają. Nic dziwnego, że wiele z nich już na dobre wpisało się w krajobraz miasta. 

„Lekarstwo na miłość” to jeden z popularniejszych murali znajdujących się na Żoliborzu. Wykonany na jednej ze ścian garaży zlokalizowanych na tyłach „Deski” przedstawia kadr z polskiego filmu z 1966 roku „Lekarstwo na miłość”, w którym główne role odegrali widoczni na muralu Kalina Jędrusik oraz Andrzej Łapicki.

Autorką wykonanego w 2012 roku muralu jest Olga Wolniak. Praca powstała w ramach artystycznej akcji „ŻoliGaraż – Miasto Krzepi”. Akcja miała na celu wzbudzenie zainteresowania mieszkańców przestrzenią publiczną i polegała na malowaniu murali na żoliborskich garażach przez znanych artystów. Murale wykonane w ramach akcji znajdują się również na garażach na Sadach Żoliborskich oraz przy skrzyżowaniu ulic Boguckiego i Rydygiera.

Zobacz też: [Wideo]Debata Samorządowa: Nie wszystkie dzieci z Żoliborza Południowego pomieszczą się w szkole przy ul. Anny German

Żoliborz Artystyczny

Miejscem, gdzie jest gęsto od murali jest tzw. Żoliborz Artystyczny, gdzie koloniom bloków patronują osobistości związane z kulturą. Zazwyczaj upamiętnieni są również muralami. Jedną z takich postaci jest Hilary Krzysztofiak, polski malarz, grafik i scenograf teatralny, który na Żoliborzu miał swoje atelier. Po wyjeździe na emigrację w 1968 roku pracownia została zaplombowana przez funkcjonariuszy SB, przez co jego prace zostały zniszczone. Jego portret jako monochromatyczny mural w brązowym kolorze również zaprojektowała Olga Wolniak. Mural z portretem Krzysztofiaka znajduje się w kolonii im. Hilarego Krzysztofiaka, przy wyjściu z pasażu Janusza Morgensterna na ścianie budynku „K”.

Na Żoliborzu Artystycznym muralem upamiętniono również Zygmunta Hübnera, wybitnego polskiego twórcę teatralnego i filmowego, a także dawnego mieszkańca Żoliborza. Dzieło powstało na elewacji budynku przy powstającej ulicy Zygmunta Hübnera. Podobnie jak w przypadku muralu przedstawiającego portret Krzysztofiaka, mural z wizerunkiem Zygmunta Hübnera jest minimalistyczny. Dzieło charakteryzuje lekka nowoczesna forma. Jego autorką jest  Olga Wolniak.

Na Żoliborzu Artystycznym znajdziemy m.in. intensywnie kolorowy jakby akwarelowy mural Jerzego Kawalerowicza, który był mieszkańcem Żoliborza, Jerzego Ficowskiego czy Witolda Lutosławskiego, wybitnego polskiego kompozytora i dyrygenta.

Mural "Twożywa"

Mural "Twożywa" to jedna z najstarszych prac nieistniejącej już, powstałej w 1995 roku, grupy artystycznej, która jako jedna z pierwszych zaczęła tworzyć wielkoformatowe prace na warszawskich murach. Prace grupy cechuje duża doza zaangażowania w społeczne problemy. "Twożywo" inspirowało się konstruktywizmem, pop artem, futuryzmem, reklamą, poezją konkretną. Swoje prace z zasady prezentowali w przestrzeni publicznej, by z przekazem móc dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców.

Mural ich autorstwa na Żoliborzu można zobaczyć na ścianie budynku przy ulicy Lutosławskiego 8. Patrząc w górę przeczytamy – "Kogo Czego Słuchasz". Powyżej napisu zobaczymy pięciolinię, a poniżej – duży znak zapytania i nutkę. Muzyczny mural powstał na ulicy Witolda Lutosławskiego (polskiego kompozytora i dyrygenta) i jest częścią muzycznego cyklu powstałego w ramach projektu "Historie ucha".

Zobacz też: W trakcie pierwszego kwartału tego roku z ulicy Rydygiera na lawecie odjechało prawie tyle aut co w całym 2020

Mural Davida Bowiego

Mural z wizerunkiem legendarnego artysty został odsłonięty w 2016 roku. Pomysłodawcą malowidła jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów.

Mural ma upamiętniać wizytę Bowiego na Żoliborzu, a konkretnie w jednej z księgarni na placu Wilsona, gdzie muzyk podczas krótkiej wizyty kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Krótka wizyta  artysty w Warszawie okazała się bardzo inspirująca, o czym możemy się przekonać słuchając dziś utworu „Warsaw” z płyty „Low”.

Projekt muralu wybrano w konkursie, w ramach którego nadesłano 20 prac. Po internetowym głosowaniu wybrano zwycięzcę, okazał się nim Dawid Celek i to jego praca znalazła się na bloku przy ul. Marii Kazimiery 1.

Tonący bohater

Nad wejściem do kina Tęcza uwagę przykuwają oczy mężczyzny zanurzonego w wodzie do wysokości oczu. To mural Piotra Janowczyka utrzymany w czarno-białej stylistyce. Wzrok, który góruje nad ulicą Suzina wyraża przerażenie, które ma nawiązywać do kondycji budynku. Dziś ten rodzaj spojrzenia jest bezzasadny, bo kino Tęcza ponownie odzyska blask. W budynku przy ulicy Suzina zadomowi się Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy.

Kino Tęcza powstało w latach 30. W przeszłości odbywały się tu przeglądy filmowe, spektakle teatrów alternatywnych, a także koncerty. Mural ma nawiązywać również do legendarnego kina jako miejsca pełnego wzruszeń i emocji.

Klimat Dawnego Żoliborza

To pozostałość po kampanii reklamowej grupy piwowarskiej. Mural jednak na stałe wpisał się w krajobraz ulicy Słowackiego. Realistyczny, utrzymany w stylu retro mural przedstawia ulicę Słowackiego sprzed dekad. Wykonany jest z niezwykłą precyzją, a całość zachwyca detalami. Mural znajdziecie za „Merkurym”.

Skrzydła na Słowackiego

Tuż obok znajdują się słynne skrzydła. Nadal robią wrażenie swoją intensywnością kolorów, a także pomysłowo przemyconymi w całym założeniu symbolami Żoliborza. Choć czasy świetności mają już za sobą, to nadal stanowią ważne miejsce w street artowej przestrzeni Żoliborza.

Inspiracją były skrzydła anioła w Tel-Awiwie, na tle których zdjęcia robią sobie ludzie z całego świata. Autorką projektu jest artystka Lidia "Caryca" Sapińska. To idealny spot do zrobienia zdjęcia. Zamieszczając je w internecie można oznaczyć je hashtagiem fruwampozoliborzu.

Zobacz też: Kolonia Oficerska na Żoliborzu


IMG_0417

IMG_0417

IMG_0403

IMG_0403

IMG_0404

IMG_0404

IMG_0405

IMG_0405

IMG_0406

IMG_0406

IMG_0424

IMG_0424

IMG_0426

IMG_0426

IMG_0427

IMG_0427

IMG_0430

IMG_0430

IMG_0432

IMG_0432

IMG_0422

IMG_0422

IMG_0420

IMG_0420

IMG_0408

IMG_0408

IMG_0411

IMG_0411

IMG_0409

IMG_0409

mural sm

mural sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ