Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:29

Dzielnica planuje rozbiórki na stadionie Marymontu. Konserwator zabytków: "Budynki i cały zespół ujęty w gminnej ewidencji zabytków nie zostanie usunięty"

Według uzgodnień z dzielnicą, ma powstać ogólna koncepcja rewitalizacji Marymontu z zachowaniem elementów konserwatorskich, a rozbiórce mogłyby podlegać jedynie części ziemne – mówi o ewentualnych pracach na Marymoncie miejski konserwator zabytków Michał Krasucki.

Minęło niemal półtora roku odkąd sypiąca się trybuna główna zabytkowego stadionu Marymontu została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Wówczas zapowiadano remont obiektu poprzedzony ekspertyzami opisującymi jego stan. Widok mówi sam za siebie. Trybuny boczne porośnięte są samosiejkami, zaś cały obiekt razem z przyległymi budynkami wymaga modernizacji. – Budynek szatniowy w którym swoją siedzibę ma m.in Żoliborska Szkoła Boksu, Tenis Marymont oraz administracja OSiR Żoliborz, wymaga pilnych remontów: podłączenie ciepła technologicznego, naprawa kanalizacji – zwraca uwagę Anna Kotowska ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze oraz inicjatorka akcji Ocalmy Marymont.

Zobacz też: [Część 4]Urząd Dzielnicy Żoliborz odmawia udostępnienia wniosków komisji antymobbingowej mieszkańcom

Po ostatnim posiedzeniu rady dzielnicy, które odbyło się 10 marca okazało się, że dzielnica wygospodarowała środki, które miałyby zostać przeznaczone na modernizację terenu Ośrodka Sportu i Rekreacji. Łącznie na sam początek planuje się przeznaczyć ponad 2 mln zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie dziś Rada Warszawy.

W zakres prac wchodzi przygotowanie terenu pod nowy obiekt sportowy. Budynki szatniowe i administracyjne mają być podłączone do mediów, a do pomieszczeń magazynowych energia elektryczna. Wśród planowanych prac wymieniane są również prace rozbiórkowe bocznych trybun i prace ziemne.

Co z zabytkiem?

Stadion w czasach świetności imponował zdobieniami i częściowo zadaszoną trybuną. Działający do dziś drenaż miał być efektem prac zatrudnionego pod koniec lat 50. greenkeepera. Była to jedna z wizytówek Marymontu. Choć klub dziś swoje mecze rozgrywa w Kobyłce, to zarówno jego historia jak i historia stadionu ma wiele ciekawych wątków. Jak napisał Zbigniew Boniek popierając petycję z 2018 roku, w której apelowano o remont Marymontu poprzedzony konsultacjami społecznymi: „Był to pierwszy klub prowadzony samodzielnie przez Kazimierza Górskiego, na Marymoncie zaczynali bracia Żewłakowowie, trenowała tu reprezentacja, karierę w młodzieżowej reprezentacji zaczynał Zinedine Zidane (...).”

- Dobrze że władze dzielnicy i miasta działają w sprawie przyznania środków na remonty budynków OSiR Żoliborz. Niepokoi jednak brak transparentności działań władz. Nie wiemy która dokładnie część trybun ma być zburzona. Nie wiemy dlaczego to rozbiórki stały się pilniejsze od ratowania zabytkowego zadaszenia, które grozi katastrofą budowlaną – mówi Anna Kotowska i dodaje: - Konstrukcja obiektu ma już ponad 70 lat, a obiektów tej klasy zostało w Warszawie już bardzo niewiele. Rozbiórki mogą zaczekać, zadaszenie, budynek szatniowy i trybuny już nie.

Nie ma możliwości rozbiórki części murowanych

W 2016 roku obiekt z początku lat 50. został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Stadion, jak i sąsiednie budynki są dziedzictwem powojennego modernizmu. Autorem projektu jest architekt Stanisław Barylski.

- W 2019 roku sfinansowaliśmy ekspertyzę stanu technicznego dla murowanych trybun i budynku szatniowego z założeniem, że mają być remontowane i konserwowane. Budynki i cały zespół ujęty w gminnej ewidencji zabytków nie zostanie usunięty. W mojej ocenie docelowo nie ma możliwości rozbiórki części murowanych. Natomiast na czas remontu, część elementów na pewno trzeba będzie rozebrać i odtworzyć, bo ich stan techniczny jest bardzo zły. Według uzgodnień z dzielnicą, ma powstać ogólna koncepcja rewitalizacji Marymontu z zachowaniem elementów konserwatorskich, a rozbiórce mogłyby podlegać jedynie części ziemne. W tej chwili oczekujemy na przedstawienie takiej koncepcji – wyjaśnia stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Prace na Marymoncie w 2022 i 2023 roku

- Stanowisko dzielnicy rozumiem jako założenie zadania inwestycyjnego w Wieloletniej Prognozie Finansowej w celu zabezpieczenia środków. Będziemy starać się, żeby dzielnica w przyszłości dostała więcej środków na wykonanie kompleksowej koncepcji i projektu uwzględniającego warunki konserwatorskie. Dopiero wtedy możemy mówić o jakichkolwiek poważniejszych pracach – mówi Michał Krasucki.

Jak podkreśla Donata Wancel, rzecznik prasowy żoliborskiego urzędu, plany modernizacji obiektów OSiR Żoliborz obejmujące teren boiska i trybun RKS Marymont zakładają podzielenie prac na etapy. - W pierwszym etapie, na który w tym roku otrzymaliśmy środki finansowe, będzie opracowywana koncepcja zagospodarowania terenu RKS Marymont, a następnie na jej podstawie przygotowana zostanie dokumentacja projektowa. W drugim etapie, po otrzymaniu projektów i dokumentacji, będziemy mogli przystąpić do modernizacji stadionu oraz przylegających obiektów (boisko, trybuny, szatnie, pomieszczenia techniczne, media). Środki na ten cel zarezerwowane zostały w budżecie na 2022 i 2023 rok. Zakres prac odtworzeniowych RKS Marymont będzie uzależniony od otrzymanej koncepcji – wylicza Donata Wancel.

Jednocześnie w nadesłanym stanowisku rzecznik prasowy dzielnicy informuje, że nie planuje się wyburzania trybuny zachodniej wpisanej do gminnej ewidencji zabytków, a rozważana jest jedynie likwidacja nasypu ziemnego. – Znajduje się tam nieużywana od lat, bardzo zniszczona, nie nadająca się do remontu i zagrażająca bezpieczeństwu, odkryta trybuna północna. Jednak ostateczna decyzja i zakres realizowanych prac uzależniony będzie od otrzymanej koncepcji modernizacji i dokumentacji projektowej, przygotowanej w oparciu o specjalistyczne ekspertyzy i pod opieką konserwatora zabytków – informuje Wancel.

Zobacz też: Miłość, która zbudowała Bielany

Jedyny teren na Żoliborzu do uprawiania sportu

Na terenie sportowym przy Potockiej trenują bokserzy, tenisiści i łucznicy. Na Marymoncie do walk przygotowuje się m.in. Karolina Koszewska Mistrzyni Europy i wielokrotna Mistrzynią Polski w boksie. Poza piłkarzami i bokserami trenują tu również tenisiści. Na terenie OSiR znajduje się najlepszy a zarazem jedyny profesjonalny na Mazowszu tor łuczniczy, na którym trenują Mistrzowie Polski.  

– W ramach inicjatywy Ocalmy Marymont od kilku lat domagam się debaty publicznej i nie chodzi tu tylko o rozmowę z mieszkańcami, ale właśnie ze sportowcami. Ważna jest opinia klubów, które działają na tym terenie - zwraca uwagę Anna Kotowska, która zgłosiła do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego projekt „Ocalmy Marymont – debata o przyszłości stadionu i jego otoczenia”.

Zobacz też: Dom Kultury na Żoliborzu. Najpierw tymczasowa siedziba, a później adaptacja budynku przy Śmiałej


tabelka-marymont

tabelka-marymont

IMG_0337

IMG_0337

IMG_0338

IMG_0338

IMG_0339

IMG_0339

IMG_0397

IMG_0397

DCIM100MEDIADJI_0937.JPG

DCIM100MEDIADJI_0937.JPG

DCIM100MEDIADJI_0958.JPG

DCIM100MEDIADJI_0958.JPG

RPPL8596

RPPL8596

TONS3024

TONS3024

VWMN5475

VWMN5475

KDTO3647

KDTO3647


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h