Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 05:49

Dom Kultury na Żoliborzu. Najpierw tymczasowa siedziba, a później adaptacja budynku przy Śmiałej

Budynek przy ulicy Śmiałej, w którym ma znaleźć się Dom Kultury przeszedł przegląd. W międzyczasie dzielnica pracuje nad tymczasową siedzibą Domu Kultury, gdzie pracownicy będą mogli kształtować charakter kulturalny dzielnicy i pracować nad programem funkcjonalno-użytkowym nowej siedziby.

Po wielu latach Żoliborz doczeka się swojego własnego domu kultury. Obecny zarząd dzielnicy znalazł miejsce na jego siedzibę. To budynek należący w przeszłości do firmy Veolia znajdujący się przy ulicy Śmiałej.

Budynek przy ul. Śmiałej dysponuje powierzchnią użytkową blisko 550 m kw, z czego parter zajmuje powierzchnię 186,3 m kw, piętro – 190,4 m kw, a piwnica 171,5 m kw. Dodatkowo, do działki przylega budynek Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Żoliborz, o powierzchni 140 m kw. W grudniu przeprowadzono inwentaryzację budynku. Jego stan pozwala na przeprowadzenie adaptacji i modernizacji tak aby spełniał potrzeby mieszkańców i funkcję jaką będzie pełnił. Tu pomysłowością musi wykazać się architekt, któremu zostanie zlecone opracowanie koncepcji. Obecna architektura przyszłego gmachu Domu Kultury jak przyznał burmistrz Paweł Michalec podczas wczorajszej Komisji Kultury „nie jest tym do czego powinno się aspirować”.

Tymczasowy Dom Kultury na Mickiewicza

Do opracowania koncepcji architektonicznej potrzebne są jednak wytyczne i opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego. Jej stworzeniem mieliby zająć się pracownicy powołanej na Żoliborzu Instytucji Kultury. O jej uruchomienie apelowało w styczniu Stowarzyszenie Żoliborzan. „Znając ograniczenia budżetowe nie liczymy na szybkie powstanie nowego obiektu, również remont istniejącego budynku przy ulicy Śmiałej 21 zajmie dużo czasu – dlatego apelujemy o powołanie instytucji domu kultury, która w oparciu o aktualne zasoby lokalowe dzielnicy zaczęłaby prężnie koordynować działania kulturalne na Żoliborzu” – czytamy w apelu skierowanym do prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Zobacz też: Urząd Dzielnicy Żoliborz odmawia udostępnienia wniosków komisji antymobbingowej mieszkańcom.

W odpowiedzi na apele zarząd dzielnicy pracuje nad utworzeniem tymczasowej siedziby Domu Kultury w lokalu znajdującym się przy ulicy Mickiewicza 22. Miałaby to być przestrzeń dla pracowników instytucji kultury m.in. organizujących wydarzenia w Centrach Lokalnych, Miejscach Aktywności Lokalnych i innych miejscach Żoliborza, gdzie jest potencjał na organizowanie wydarzeń kulturalnych.

Powołana instytucja kultury jest więc wiodącym podmiotem w przygotowaniu koncepcji funkcjonalno-użytkowej nowego gmachu Domu Kultury. "Nie wyobrażam sobie, żeby tworzenie koncepcji odbyło się z pominięciem radnych, którzy są przedstawicielami społeczeństwa i wsłuchują się w potrzeby mieszkańców” – dodał podczas wczorajszej komisji burmistrz Żoliborza.

Jaką funkcję będzie pełnił budynek przy ulicy Śmiałej 21?

Budynek znajdujący się przy ulicy Śmiałej 21 docelowo ma być główną siedzibą instytucji kultury. Ze względu na swoje położenie i otoczenie budynków mieszkalnych, nie będzie to miejsce wielkich wydarzeń kulturalnych i koncertów. Jak zapowiedział Paweł Michalec, nowy gmach będzie przeznaczony pod cele administracyjne oraz „spokojne zajęcia realizowane dla wszystkich chętnych” w każdej grupie wiekowej. Nie będzie to miejsce, gdzie będzie koncentrowało się życie kulturalne w dzielnicy.

Zobacz też: Jaki obraz Żoliborza wyłania się ze statystyk?

Wedle koncepcji, trzonem Domu Kultury będzie działalność CL, MAL’u oraz wykorzystanie obiektów takich jak Kino Elektronik, Teatr Komedia, Kino Tęcza czy Fort Sokolnickiego. Co do tego ostatniego, wczoraj miała odbyć się dyskusja na temat dalszego funkcjonowania obiektu znajdującego się w Parku Żeromskiego po wygaśnięciu dzierżawy. Punkt jednak zdjęto z porządku obrad na wniosek radnych PO.

Konkurs architektoniczny na projekt adaptacji nowej siedziby

Program funkcjonalno-użytkowy ma być podstawą do dalszych prac jakim ma być opracowanie koncepcji przez architekta, który będzie musiał dostosować konkretne rozwiązania do potrzeb i funkcji budynku.

Jak przyznał burmistrz Michalec, w swojej karierze samorządowej brał udział w tworzeniu wielu budynków o tego typu użyteczność i wie, jak ważne jest też zapoznanie się z innymi obiektami, które zostały zaadaptowane pod cele kulturalne. Jak zapewnia, stan konstrukcji i instalacje pozwalają na duże możliwości wykorzystania budynku.

„Na pewno nie będzie wielkiej Sali koncertowej”

Z wystąpienia burmistrza wynika, że Dom Kultury przy Śmiałej ma być miejscem, gdzie będą powstawały pomysły i koncepcje na wydarzenia kulturalne. „Chcemy, żeby Dom Kultury promował kulturę na całym terenie dzielnicy, a nie był skupiony geograficznie w jednym miejscu” – mówił wczoraj burmistrz Żoliborza i dodał, że w budynku przy Śmiałej nie będzie wielkiej Sali koncertowej, bo nie ma w nim przestrzeni na tego typu aktywności. Brane pod uwagę są za to niewielkie sale na kameralne spotkania muzyczne.

Zobacz też: Dorota Łoboda: “Czas seksistowskich żartów i niewybrednych komentarzy dawno minął”

W kontekście dużych sal koncertowych dzielnica wskazuje na potencjał Żoliborza w postaci Kina Elektronik, czy Teatru Komedia. „Są to miejsca, gdzie jest odpowiednie nagłośnienie” – podkreślał burmistrz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ