Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 10:33

"Sukienka", czyli filmowa opowieść o miłości i odrzuceniu po raz kolejny nagrodzona

„Sukienka” jako jeden z dość często nagradzanych filmów za granicą zdobył kolejną nagrodę. Film podopiecznych Warszawskiej Szkoły jest uniwersalną opowieścią rozumianą na całym świecie.

O sukcesach młodych twórców z Warszawskiej Szkoły Filmowej w świecie filmu słychać od dawna. Film „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, studenta WSF znajdującej się na Żoliborzu wyświetlany był na wielu prestiżowych festiwalach zjeżdżając niemal pół świata.

Prowokuje do myślenia, a sam film jest poetycki

Tym razem film „Sukienka” otrzymał nagrodę Best Student Fiction Film. To festiwal kwalifikujący do Oscarów. Międzynarodowe jury w składzie –  Julien Cornwall (Wielka Brytania), Teodora Markova (Bułgaria), Yusuf Saigi (Turcja) – tak uzasadniło swój werdykt: „Jako Jury byliśmy zgodni co do tego, że ten film ukazuje twórcę w pełni panującego nad swoim rzemiosłem. To był odważny, instynktowny i autentyczny film, mistrzowska lekcja filmowania i opowiadania historii. Ten film jest genialnie napisany i wykonany z każdą postacią wadliwą na swój własny, niepowtarzalny sposób. Zdjęcia były subtelne, a jednocześnie mocne, umieszczając nas w punkcie widzenia głównej bohaterki. Prowokuje do myślenia, jest poetycki i mocny, pozostawiając widza w całkowitym zachwycie nad filmem.”

Zainteresowanie filmem Tadeusza Łysiak nie dziwi. Niepozorna historia oparta jest na autentyzmie ukazanym okiem Konrada Blocha, autora zdjęć do filmu „Sukienka’”, który również jest studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Zobacz też: Dorota Łoboda: “Czas seksistowskich żartów i niewybrednych komentarzy dawno minął”

„Widząc na billbordach, reklamach, filmach, a przede wszystkim w social mediach jak wyglądają »piękni ludzie«, zapominają, jak wygląda prawdziwy świat”

Główną bohaterką jest Julia, niskorosła kobieta, która pracuje w przydrożnym motelu. Pewnego razu jej uwagę zwraca jeden z klientów, będący kierowcą ciężarówki. To sprawia, że w Juli budzą się skrywane instynkty pragnienia i bliskości. Nie jest to jednak wyłącznie historia o spotkaniu kobiety i mężczyzny. W „Sukience” zobaczymy wiele gorzkich scen ze względu na odmienną fizyczność głównej bohaterki, która w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości i trudności.

The Dress | Sukienka dir. Tadeusz Łysiak | TRAILER from Warsaw Film School on Vimeo.

W rolę Juli wcieliła się aktorka-amatorka, która za filmową kreację w „Sukience” otrzymała nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Rhode Island International Film Festival. To jeden z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Stanach Zjednoczonych.

- Trzeba przełamywać stereotypy o „karłach pracujących w cyrku”. Ludzie są dziś zewsząd bombardowani syntetycznym kultem piękna. I widząc na billbordach, reklamach, filmach, a przede wszystkim w social mediach jak wyglądają „piękni ludzie”, zapominają, jak wygląda prawdziwy świat. I to, że nie wygląda się jak modelka z Instagrama, nie powinno prowadzić do negatywnych wniosków na własny temat, a wydaje mi się, że to coraz bardziej powszechne. To trochę tak jakby umówić się, że w telewizji pokazuje się tylko blondynów - mówiła w wywiadzie dla Warszawskiej Szkoły Filmowej odtwórczyni głównej roli.

Zobacz też: Żoliborz. Ciąg dalszy afery mobbingowej: “Sytuacja o której mówiły pracownice Centrum Lokalnego jest wysoce prawdopodobna”

„Sukienka” jest uniwersalną opowieścią o tęsknocie i pragnieniu bliskości, które dotyka każdego, dzielących nas barierach i różnicach wynikających z indywidualnych cech. Annie Dzieduszuckiej na ekranie partneruje Dorota Pomykała oraz Szymon Piotr Warszawski.

Dwudzietodziewięciominutowa „Sukienka” premierę miała na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Dzieło twórców z WSF wyświetlane było m.in. na duńskim Festiwalu w Odense czy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkich w Indyjskim Bengaluru i z Festiwalu na Rhode Island reżyser wrócił z nagrodami. „Sukienka” jest już drugim nagradzanym filmem młodego reżysera. Jego poprzednie dzieło z 2018 roku zebrało sporą kolekcję statuetek.

Director Tadeusz Łysiak talks about his new film The Dress | Sukienka from Warsaw Film School on Vimeo.

Zobacz też: Niezwykłe mozaiki i malowidła naścienne ilustrujące polską plastykę z lat 60-tych. To jedno z niezwykłych dzieł na Żoliborzu


tabelka-wsf
tabelka-wsf


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ