Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 12:33

Akcja poboru krwi przed Westfield Arkadia – oddaj krew, uratuj życie!

5 marca na placu przed głównym wejściem do Westfield Arkadia stanie ambulans przystosowany do poboru krwi. W godzinach od 10:00 do 15:00 każdy, kto spełni warunki konieczne, by zostać krwiodawcą, będzie mógł oddając krew dać innym szansę na powrót do zdrowia, a może nawet uratować życie. Wszystko dzięki wspólnej akcji Westfield Arkadia i działającego od 43 lat na warszawskich Bielanach Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Mimo rozwoju medycyny krew wciąż jest lekiem, którego nie można zastąpić. Bardzo potrzebują jej pacjenci w stanach zagrożenia życia. Nawet najnowocześniejsze zabiegi operacyjne, wykorzystujące specjalistyczne technologie, nie byłyby możliwe, gdyby nie można było wesprzeć chorego przetoczeniem krwi. Tymczasem wciąż jedynym jej źródłem, są zdrowi dawcy.

Emilia Załuska, dyrektor Westfield Arkadia

Rozumiemy jak ważne, zwłaszcza w tak trudnych czasach, jest wsparcie potrzebujących pacjentów. Dlatego chcemy zaprosić wszystkich, którzy zechcą poświęcić trochę swojego czasu, by odwiedzili ambulans do poboru krwi, który zaparkuje u nas 5 marca – mówi Emilia Załuska, dyrektor Westfield Arkadia. To okazja, by przekazać dar, dzięki któremu uratowane zostanie czyjeś życie. Wszystko w pełnym reżimie sanitarnym – dodaje.

Jednorazowo pobiera się prawie pół litra krwi pełnej, która zawiera krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Zabieg trwa około 5 do 10 minut.

Zobacz też: Czy ktoś próbuje otruć psy? Na chodnikach Żoliborza i Bielan pojawiły się tajemnicze pastylki

Kto może oddać krew i jak się przygotować:

Nie ma powodów, by bać się o swoje zdrowie. W związku z obecną sytuacją Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie z pomocą swoich najlepszych specjalistów dołoży wszelkich starań, by jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo krwiodawców.

Najważniejsze informacje dotyczące procedur bezpieczeństwa:

Personel medyczny przeprowadzi wywiad epidemiologiczny, sprawdzi temperaturę termometrem bezdotykowym, odbędzie się też dezynfekcja rąk, a kandydat otrzyma maseczkę ochronną. Dopiero po przejściu tego etapu kandydat będzie mógł udać się do ambulansu RCKiK.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nie wolno okłamywać personelu medycznego na temat swojego zdrowia. To bardzo ważne. Ważne też, by wziąć ze sobą dowód osobisty.

Krew mogą oddać osoby:

  • w wieku od 18 do 65 roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, arthroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i jej składnikami.

Zobacz też: [Wideo] Andrzej Pągowski rysuje Żoliborz

Krwi nie mogą oddawać osoby:

  • odbywające karę pozbawienia wolności i w okresie 6 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego,
  • Osoby, które przebywały w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii mogą oddać krew po 6 miesiącach od powrotu, jeżeli nie zauważyły u siebie żadnych objawów chorobowych.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ECDC, GIS oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (stan na 17 lutego 2021 r.), osoby powracające z krajów spoza Unii Europejskiej i EOG, a także z Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Malty, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Szwecji są dyskwalifikowane na 10 od powrotu, w związku z występowaniem na tych terenach zakażenia SARS-CoV-2.

Nie wolno oddawać krwi podczas ciąży i w okresie karmienia piersią oraz:

  • 6 miesięcy po porodzie,
  • 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią,
  • 6 tygodni po poronieniu.

Można oddać krew po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej.

Ponadto:

– po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego lub infekcji z gorączką powyżej 38°C, krew można oddać co najmniej 2 tygodnie od czasu ustąpienia objawów i wyzdrowienia,

– krew można oddać 2 tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami,

Nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki,

Należy wstrzymać się z oddawaniem krwi 7 dni po usunięciu zęba, 24 godziny po leczeniu zachowawczym u stomatologa. Krew można oddać po 48 godzinach po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz po podaniu anatoksyny przeciwtężcowej.

Zobacz też: Historia Placu Słonecznego, centralnego punktu Żoliborza Oficerskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 18 km/h