Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 05:31

[Wideo] Andrzej Pągowski rysuje Żoliborz

Andrzej Pągowski, jeden z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów.

„W Sadach Żoliborskich bawiliśmy się w podchody” – wspomina Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski z Żoliborzem związany jest od urodzenia. Jak każdy, kto urodził się w dzielnicy pamięta czasy, kiedy to Bielany były częścią Żoliborza. Tu się wychował i pielęgnuje wiele wspomnień nie tylko z dzieciństwa, ale już z czasów kiedy stał się artystą. To właśnie w tej dzielnicy poznał wiele osobistości ze świata kultury, z którymi współpracował.

Dziś znany plakacista mieszka po bielańskiej stronie Trasy Toruńskiej. W przeszłości żoliborskie więzy zostały przerwane epizodem na Mokotowie. Ostatecznie jednak artysta wrócił w swoje rodzinne strony.

Zobacz też: Daniel Passent: Możemy być dumni z naszej dzielnicy

Co takiego dostrzega w Żoliborzu Andrzej Pągowski, że przyciąga go aż do dnia dzisiejszego? Odpowiedź znajdziecie w wideo wywiadzie znajdującym się na końcu tekstu.

- Żoliborz ma bardzo energetyczne miejsca – mówi Andrzej Pągowski. O jakich miejscach mówi artysta i gdzie były według niego najlepsze WZ-etki, po które nigdy już nie wrócił, bo został sprowokowany przez ekspedientkę pracującą w cukierni?

„Północne Centrum Sztuki to miejsce, gdzie się narodziłem”

Po 1989 roku nastąpiła zmiana ustrojowa. Dla wielu odnalezienie się w nowej rzeczywistości nie było tak oczywiste. Jak się okazuje, również dla artystów nie było to wcale takie łatwe. Jest na Żoliborzu miejsce, dzięki któremu Andrzej Pągowski mógł spełniać się artystycznie. Wówczas placówkę nazywano Północnym Centrum Sztuki. Praca grafika w tamtych czasach wyglądała zupełnie inaczej.

Twórczość Andrzeja Pągowskiego

Andrzej Pągowski przez lata swojej twórczości zdążył wykonać 1700 plakatów zapowiadających sztuki teatralne w teatrze Komedia, filmy, festiwale oraz konkursy piosenek. Część jego plakatów poświęcona jest tematom społeczno-politycznym.

Zobacz też: Wolumen ma się dobrze

Prace Andrzeja Pągowskiego wielokrotnie znalazły się m.in. w konkursie na najlepszy plakat filmowy organizowany przez amerykański magazyny „The Hollywood Reporter". Plakaty polskiego artysty sześciokrotnie zajmowały pierwsze miejsce. A jak swoją twórczość postrzega sam autor legendarnych plakatów? Czy wśród swoich dzieł ma swój jeden ulubiony plakat? Czy są jakieś filmy, do których nie zrobił plakatu a chciałby to uczynić? Odpowiedź znajdziecie w dołączonym wywiadzie wideo z Andrzejem Pągowskim.

Dzieła polskiego artysty doceniane na całym świecie

Andrzej Pągowski to jeden z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów. Każdy na pewno zna choć jedno dzieło artysty. Mieszkający na Żoliborzu artysta zajmuje się szeroko pojętą grafiką użytkową.

Zobacz też: Historia Placu Słonecznego, centralnego punktu Żoliborza Oficerskiego

Wielokrotnie współpracował z czasopismami i twórcami filmów, do których projektował plakaty. Był pierwszym dyrektorem artystycznym polskiej edycji Playboya. Jest jednym z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły, który zaadaptował się do nowej rzeczywistości po 1989 roku.

W 2017 roku artysta obchodził jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Jego twórczość doceniana jest na całym świecie. Prace Andrzeja Pągowskiego zasiliły zbiory muzeów w takich miastach ja San Francisco czy w Nowym Jorku, gdzie miejscowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej uznało plakat „Uśmiech wilka” jako jeden ze 100 najlepszych plakatów świata.

W 2017 roku wydano również książkę „Być jak Andrzej Pągowski”. To wywiad rzeka przeprowadzony przez Dorotę Wellman , który jest biografią artysty.


pagowski-1

pagowski-1

pagowski-2

pagowski-2

image-3

image-3

image-4

image-4

image-5

image-5


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h