Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:23

Nowa szkoła, największa od lat inwestycja drogowa i remonty, czyli inwestycje w 2020 roku na Żoliborzu

W 2020 roku na inwestycje wydano łącznie ponad 32 mln zł.

Miniony rok na Żoliborzu upłynął pod znakiem protestów i konsultacji społecznych w sprawie wyznaczenia strefy płatnego parkowania. Sporym echem odbiła się również rekordowa wycinka drzew w alei Wojska Polskiego. Są to jednak działania realizowane przez jednostki miejskie.

32 mln zł na inwestycję z czego większość na oświatę

W 2020 roku żoliborski urząd przeznaczył na inwestycje niewiele ponad 32 mln zł. Lwią część jak zwykle pochłonęły inwestycje w oświatę. W 2020 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 65 na Żoliborzu mogli skorzystać już z nowego budynku. Dzięki staraniom poprzedniego zarządu udało się pozyskać działkę od wodociągów miejskich. Zamiany działek trwały dwa lata. Obecny zarząd na czele z Pawłem Michalcem postarał się o sfinansowanie całej inwestycji, która sama w sobie robi wrażenie.

Wydatki inwestycyjne w 2020 roku.

Szkoła marzeń i ocalony zabytek

Pod nowy gmach podstawówki zaadaptowano byłą Stację Pomp z 1930 roku, która została wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków. W ten sposób udało się zachować przybytki sprzed niemal stu lat. Architekci projektując nową część szkoły wkomponowali dwa istniejące wcześniej budynki. Starą pompownię wkomponowano w wejście do budynku szkoły, a studnia zbiorcza pełni funkcję korytarza w kształcie owalu.

Nowy budynek ma trzy kondygnacje. Na parterze znajdziemy salę multimedialną dla i pracownię komputerową, stołówkę, kuchnię, łazienki oraz sale gimnastyczne z zapleczem szatniowym. Piętro wyżej uczniowie mają do dyspozycji jasną świetlicę przypominającą pomieszczenie do relaksu, gdzie dostępne są hamaki i materace. Nad świetlicą z kolei znajduje się 9 sal lekcyjnych wyposażonych w tablice multimedialne. Wybudowany został także oddzielny plac zabaw. W nowym gmachu uczy się 250 dzieci w klasach 1-3.

Trwają prace przy budowie szkoły przy ulicy Anny German

W minionym roku Szkoła Podstawowa nr 92 została dostosowana do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zamontowano drzwi antypaniczne połączone z systemem przeciwpożarowym i wymieniono te, które dzielą korytarz na strefy pożarowe. Dodatkowo zamontowano również systemy oddymiania. To inwestycja, o której mówiło się od dłuższego czasu, jednak zastrzyku finansowego potrzebowała wówczas inwestycja polegająca na realizacji pierwszego etapu budowy placówki oświatowej przy ulicy Anny German. - Nadal realizujemy budowę zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Anny German i dokładamy starań, aby otworzyć tę placówkę dla dzieci tak szybko jak to możliwe. Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy drugiego etapu budowy i liczę, że kolejne prace, które są jeszcze przed nami, pójdą bardzo sprawnie – mówi cytowany w oficjalnym komunikacie żoliborskiego urzędu burmistrz Paweł Michalec.

W tym roku na dokończenie nowej placówki przeznaczono 23 mln zł. Według szacunków całkowity koszt inwestycji ma wynieść około 56 mln zł. Pierwszy etap inwestycji ma zakończyć się w maju tego roku. Budynek jest już ocieplony i zamknięty. Drugi etap obejmuje wykonanie instalacji fotowoltaicznej, budowę boisk, dróg wewnętrznych, parkingu i wyposażenie terenu w takie elementy jak ławki czy stojaki rowerowe. Wykonawca ma wykończyć również trzecie piętro obiektu. W zakres prac wchodzi również wykonanie nowych nasadzeń zieleni oraz przebudowa fragmentu ulicy Anny German na odcinku przylegającym do placówki. Jeśli cała inwestycja będzie przebiegała zgodnie z założeniami, placówka ma być skończona w czwartym kwartale tego roku. W nowej placówce uczyć się będzie 800 uczniów szkoły podstawowej i 150 dzieci w wieku przedszkolnym. Dodatkowo budynek ma pełnić funkcję lokalnego centrum kultury.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/szkola-przy-ul-anny-german-nie-zostanie-uruchomiona-w-2021-roku/

Na same remonty w placówkach oświatowych wydano niemal 850 tys. zł. Wykonano m.in. remont boiska na terenie Liceum Ogólnokształcącego nr 1 za niecałe 250 tys. zł, naprawiono dach przedszkola nr 288, czy wyremontowano ogrodzenie w LXIV Liceum Ogólnokształcącym.

Inwestycje drogowe i infrastrukturalne

W minionym roku zakończyła się realizowana przez żoliborski urząd jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat. Przebudowa ulicy Rydygiera na odcinku od ulicy Matysiakówny do ulicy Przasnyskiej pochłonęła łącznie 5,7 mln zł. Przebudowa 626 metrowego odcinka ulicy Rydygiera trwała 9 miesięcy. W trakcie prac wybudowano ok. 410 m ścieżki rowerowej i ok. 1010 m chodnika. Wytyczono około 60 nowych miejsca parkingowych, w tym 8 dla osób niepełnosprawnych. W listopadzie zasadzono 24 platany oraz ponad 3200 krzewów.

Przebudowa ulicy Rydygiera była szeroko komentowana zarówno przez mieszkańców jak i radnych, szczególnie ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Wskazywano wówczas na dewastację zieleni, jak i sposób prowadzonych prac. Ze względu na rozkopany fragment chodnika i ścieżki rowerowej były również problemy z przywróceniem linii autobusowej 221. Wdrożono jednak tymczasową organizację ruchu dzięki czemu mieszkańcy ulicy Rydygiera mogą dziś dojechać choćby do stacji metra Dworzec Gdański.

https://gazetazoliborza.pl/2020/01/mnostwo-uchybien-podczas-prac-w-ulicy-rydygiera/

„W grudniu prace od północnej strony ulicy Rydygiera, na odcinku od ul. Przasnyskiej do ul. Anny German rozpoczął deweloper – spółka Ruscus i wykonuje m.in. chodnik, ścieżkę rowerową, zatokę autobusową i zjazdy do posesji. Ma także zrewitalizować zieleń i postawić elementy małej architektury. Podobny zakres prac spółka zrealizowała na ul. Anny German na odcinku wzdłuż swojej inwestycji, dodatkowo odtworzyła trawnik po przeciwnej stronie ulicy Anny German i zabezpieczyła przed dewastacją wygrodzeniem typu ZOM” – informuje urząd.

Remont ulicy Kłodawskiej i wymiana słupków

Połowa funduszu remontowego została przeznaczona na remonty drogowe. Łącznie przeznaczono na ten cel ponad 1 mln zł. Jedną z inwestycji był remont ulicy Kłodawskiej na odcinku od ul. Poli Gojawiczyńskiej w kierunku Hali Marymonckiej. Wymieniono krawężniki drogowe, opaski przykrawężnikowe oraz została sfrezowana stara nawierzchnia asfaltowa i ułożona nowa nakładka asfaltobetonowa. Krawężniki i opaski wymienione zostały także przy ulicy Poli Gojawczyńskiej od strony ul. Popiełuszki do ul. Kłodawskiej. Zmiany zaszły również na ulicy Kaliny Jędrusik. Tam uregulowano parkowanie i zabezpieczono zieleń przyuliczną.

Ulica Kłodawska przed i po wymianie nawierzchni.

Ponadto w całej dzielnicy na drogach gminnych wymieniono 244 biało-czerwone słupki na tzw. „syrenki”. Najwięcej, bo aż 152 sztuk wymieniono na ulicy Bieniewickiej. Na ulicy Szczepanowskiego, Siemiradzkiego i Urzędniczej łącznie wymieniono 47 szt. słupków zaś na Przasnyskiej w okolicy Elbląskiej 20 sztuk, a przy Marii Kazimiery 25 szt.

Szczególne znaczenie dla mieszkańców może mieć ustawienie słupków przy ulicy Przasnyskiej na odcinku od ulic Krasińskiego do ulicy Rydygiera, gdzie uporządkowano parkowanie. Po długim oczekiwaniu słupki wreszcie pojawiły się również przy kinie Tęcza na ulicy Suzina. Zaparkowane w tym miejscu samochody regularnie utrudniały poruszanie się pieszym po chodnikach blokując przejście lub pozostawiając wąski przesmyk.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/slupki-przy-kinie-tecza-na-ulicy-suzina-zainstalowane/

klodawska

klodawska

wykres-kolowy

wykres-kolowy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ