Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 04:05

Artyści z Żoliborza apelują o utworzenie instytucji kultury

Do ratusza płynie wyraźny sygnał, że Żoliborz chce domu kultury.

Od czerwca 2020 roku wiadomo, gdzie będzie mieścił się żoliborski dom kultury. Na siedzibę placówki wybrano budynek przy ulicy Śmiałej na Żoliborzu Oficerskim o powierzchni użytkowej blisko 550 m kw. Parter zajmuje powierzchnię 186,3 m kw., piętro – 190,4 m kw., a piwnica 171,5 m kw. Dodatkowo, do działki przylega budynek Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Żoliborz, o powierzchni 140 m kw. Przyszły gmach żoliborskiego domu kultury wymaga jednak adaptacji. Szacuje się, że koszt robót budowlanych i pierwszego wyposażenia wyniesie około 7 mln zł, a cały remont może potrwać nawet dwa lata albo i dłużej.

Przypomnijmy, że na początku 2020 roku odbyło się również spotkanie założycielskie zespołu ds. kultury, działające przy burmistrzu. Udział w pierwszym spotkaniu wziął Krzysztof Jaroszyński, scenarzysta i reżyser, Maciej Ślesicki, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, Tomasz Dutkiewicz, dyrektor Teatru Komedia oraz Tomasz Taraszkiewicz kustosz w Zamku Królewskim w Warszawie. Jak wówczas informowano, zespół ma być ciałem opiniotwórczym i doradczym w sprawie utworzenia domu kultury. Spotkanie, które odbyło się w lutym jak do tej pory było jedynym. Zespół nigdy później już się nie spotkał.

https://gazetazoliborza.pl/2020/02/instytucja-kultury-na-zoliborzu-burmistrz-powolal-zespol-doradcow/

Burmistrz Żoliborza pan Paweł Michalec, podczas dzielnicowej Komisji Kultury tłumaczył, że w dobie pandemii nie są organizowane spotkania w urzędzie, a powołanie domu kultury i „definiowanie pewnych pojęć związanych z kulturą zdalnie, mija się z celem”. Dodatkowo, jak podkreślił dalsze prace powinny być oparte na podstawie przeprowadzonych konsultacji społecznych w sprawie domu kultury na Żoliborzu.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do treści premium.

Szefowa komisji kultury Marta Szczepańska przypomniała, że po inwentaryzacji budynku miały nastąpić konsultacje społeczne. Jak zapewniał burmistrz wszystko jest już przygotowane, trzeba tylko poczekać na unormowanie sytuacji związanej z pandemią, tak by można było przeprowadzić spotkania konsultacyjne na żywo. Burmistrz przypomniał również, że decyzja w sprawie przeprowadzenia konsultacji leży po stronie jednostek miejskich.

Powołanie „latającego domu kultury”

Stowarzyszenie Żoliborzan w liście skierowanym do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w którym apeluje o powołanie instytucji domu kultury, przypomniało o jego deklaracji, jako kandydata na urząd prezydenta Warszawy, ogłoszonej w Teatrze Powszechnym w sprawie kultury w stolicy.

Czy będzie na Żoliborzu dom kultury? Apelujemy do prezydenta Trzaskowskiego o jak zdefiniowane powołanie instytucji, która ...

zestawienie przez Poniedziałek, 18 Stycznia 2021

„Znając ograniczenia budżetowe nie liczymy na szybkie powstanie nowego obiektu, również remont istniejącego budynku przy ulicy Śmiałej 21 zajmie dużo czasu – dlatego apelujemy o powołanie instytucji domu kultury, która w oparciu o aktualne zasoby lokalowe dzielnicy zaczęłaby prężnie koordynować działania kulturalne na Żoliborzu” – czytamy w apelu Stowarzyszenia Żoliborzan.

Społecznicy tłumaczą, że powołanie instytucji pozwoliłoby na opracowanie planów i wymagań dla domu kultury, który ma znaleźć się przy ulicy Śmiałej, a także pozostałych miejsc takich jak Miejsca Aktywności Lokalnej i Centra Lokalne.

Z apelem o utworzenie instytucji kultury zwróciło się również środowisko artystów związanych z Żoliborzem. Wśród sygnatariuszy znaleźli się: Marek Dutkiewicz, Maciej Orłoś, Natalia Niemen, Kasia Kowalska, Magdalena Popławska czy Maciej Stuhr. Pod apelem złożono łącznie 40 podpisów osób związanych z branżą kreatywną.

Szanowni Państwo Prezydenci Aldona Machnowska-Góra i Rafał Trzaskowski, Szanowna Pani Przewodnicząca .. Dorota .. .

wprowadzone przez Żoliborz Oficerski & nbsp; Wtorek, 19 Stycznia 2021

„Naszym zdaniem bez formalnego powołania instytucji kultury już teraz, a także bez wyłonienia dyrektora takiej instytucji, nie uda się zaplanować i zrealizować ww. projektu wspólnej strategii i z należytą starannością. Dotyczy to w szczególności prac adaptacyjnych budynku przy ulicy Śmiałej, przejęcia Fortu Sokolnickiego do zasobów dzielnicy, ustalenia planu działania oraz zabezpieczenia w najbliższych latach finansowania działalności kulturalnej na Żoliborzu” – czytamy w liście otwartym.

https://gazetazoliborza.pl/2021/01/dzielnica-planuje-odzyskac-fort-sokolnickiego/

Jakie wymagania musi spełnić dzielnica by powołać instytucję kultury?

Konieczne jest określenie przedmiotu działania. Dzielnica musi przedstawić cel powołania instytucji i jaki zakres działalności ma być przez nią realizowany. Niezbędne są również pieniądze, których kwoty muszą być określone w rocznym planie finansowym oraz wieloletnim planie finansowym Warszawy. Dzielnica musi wskazać lokalizację do funkcjonowania miejsca kultury na realizowanie zadań statutowych, do których ta została powołana.

Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej tworząc instytucję kultury, konieczne jest nadanie statutu, który powinien określać m.in. nazwę, teren działania i siedzibę jednostki kultury, zakres działania, źródła finansowania działalności jednostki oraz zasady dokonywania zmian w statucie. Potrzebny jest również dyrektor, który będzie zarządzał i reprezentował taką instytucję i opracowywał choćby roczny plan finansowy.

Niezbędnym elementem do ustanowienia instytucji kultury jest przygotowanie uchwały i poddanie jej pod głosowanie Radzie Miasta. W ostatnim kroku prezydent złożonym podpisem powołuje instytucję.

https://gazetazoliborza.pl/2020/08/dom-kultury-na-zoliborzu-znamy-nowe-stanowisko-radnych/


dom-kultury-z-lotu-ptaka
dom-kultury-z-lotu-ptaka

Fort-sokolnickiego
Fort-sokolnickiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h