Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:25

Ogromna inwestycja w Warszawie, jakiej do tej pory w Polsce nie było

Dzięki niej stolica ma zaoszczędzić pieniądze, a na drogach ma być bezpieczniej.

40 tys. - tyle opraw oświetleniowych planuje wymienić stołeczny ratusz. Zmiany będą dotyczyły latarni, które znajdują się przy ulicach zarządzanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Prace zapowiedziano na lata 2021-2022. Na czym konkretnie będzie polegała zmiana? Lampy sodowe zostaną zastąpione oświetleniem LED. Cała operacja będzie polegała na wymianie źródła światła i jego obudowy, która zostanie zamontowana na szczycie słupa. Nowe oprawy będą wymieniane w całym mieście. O ogromnej skali przedsięwzięcia świadczy choćby imponująca lista bielańskich ulic, gdzie będą wymieniane oprawy.

🟡 Modernizacja oświetlenia na bielańskich ulicach Czy 2022 Roku wymienionych zostanie 40 tysięcy Starych opraw ... Opublikowany przez Grzegorza Pietruczuka - Burmistrza Dzielnicego Bielanego & nbsp; Środa, 13 Stycznia 2021

Jak zapewniają urzędnicy, jest to kolejny element poprawiający jakość życia w mieście z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, będących elementami Smart City. „Po raz kolejny też stolica korzysta z innowacji stworzonych w Polsce. Warto przypomnieć, że jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów zdalnej kontroli strefy płatnego parkowania, funkcjonujący w Warszawie od roku, jest dziełem lokalnej firmy Smart Factor" – czytamy w komunikacie ratusza.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do treści.

Nowe oprawy to odpowiedź na rosnące ceny prądu

- Poprawa jakości powietrza i dbanie o środowisko jest jednym z moich priorytetów, dlatego cieszę się, że te inwestycja przyniesie wymierne korzyści dla środowiska. Nasze działania są realizowane nie tylko przez flagowe projekty jak np. zakup 130 przegubowych autobusów elektrycznych, ale są też elementem każdego innego postępowania, co oczywiste, również związanego z oświetleniem – dodał prezydent Trzaskowski. Według zapewnień urzędników, wymiana oświetlenia ma oznaczać w dłuższej perspektywie korzyści finansowe. Obecnie roczny rachunek za oświetlenie dróg wynosi około 27 milionów zł rocznie. Sama inwestycja w nowe oprawy ma zwrócić się w dwa lata. Według szacunków zużycie energii powinno kosztować poniżej 10 mln zł rocznie.

Nowy zakup opraw to efekt rosnących cen prądu. Warszawę – nie tylko ZDM, ale też np. Tramwaje Warszawskie czy Metro Warszawskie – bardzo dotknęły rosnące ceny prądu. Jeszcze w 2018 r. 1 GWh energii potrzebnej do oświetlania ulic kosztowała nas ok. 450 tys. zł brutto. W 2021 r. będzie to ok. 530 tys. zł brutto. Wprowadzona w tym roku opłata mocowa, tylko dla ZDM, to dodatkowe 1,4 mln zł po stronie kosztów.

Kompleksowa wymiana latarni to przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak zapowiadają urzędnicy nowe lampy będą świeciły jaśniej i będą miały ustandaryzowaną temperaturę barwową. Precyzyjniejszy będzie kierunek strumienia światła.

Oprawy będą ergonomiczne, modułowe, zaprojektowane pod kątem łatwej obsługi, z możliwością otwarcia i wymiany bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Wykonawca zamontuje system zdalnej kontroli funkcjonowania i inwentaryzacji infrastruktury oświetlenia ulicznego. To oznacza, że jeśli latarnia się zepsuje, natychmiastowo dowie się o tym kontroler w ZDM-ie, jeszcze zanim mieszkańcy to zauważą i zdążą nam to zgłosić. ZDM co roku na konserwację latarni wydaje ok. 10 mln zł, obsługując ok. 12 tys. zgłoszeń. Te koszty również spadną.

- Realizujemy wiele projektów infrastrukturalnych w Polsce, w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Jednak kontrakt na wymianę blisko 40 tys. opraw w Warszawie jest dla nas strategiczny zarówno z punktu widzenia jego wartości, jak również prestiżu. W przetargu wzięło udział 6 oferentów, w tym dwóch największych światowych graczy, z którymi konkurujemy o wiele projektów. Wygrana cieszy tym bardziej, że to LUG, z w pełni polskim kapitałem oświetli stolicę naszego kraju – podkreśla Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG Light Factory.

fot. Facebook/Żolidrone


1_nizsze-zuzyciepoprawiona-2000x2686-1
1_nizsze-zuzyciepoprawiona-2000x2686-1

4_widocznosc-1-746x1000-1
4_widocznosc-1-746x1000-1

5_zanieczyszczenie-swiatlem-1-746x1000-1
5_zanieczyszczenie-swiatlem-1-746x1000-1

2_niezawosnoscpoprawiona-2000x2686-1
2_niezawosnoscpoprawiona-2000x2686-1

6_estetyka-1-746x1000-1
6_estetyka-1-746x1000-1

3_mniej-substancji-744x1000-1
3_mniej-substancji-744x1000-1

1_Skwer_Kras
1_Skwer_Kras


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ