Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:58

Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. „To kolejna dziwna decyzja”

Dyrektorzy przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Od poniedziałku 18 stycznia najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej wracają do szkół. Łącznie będzie to ponad 47 tys. uczniów klas 1-3, którzy od 9 listopada 2020 r. uczyli się zdalnie. - To kolejna dziwna decyzja. Epidemia trwa, szczepienia trwają i nie objęły jeszcze nauczycieli. Bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas 1-3 dopiero się rozpoczęły i potrwają jeszcze do końca tego tygodnia. Nie znamy wyników testów przesiewowych, a one mogą mieć znaczny wpływ na układanie planów lekcji. Nie wiemy czy uczniowie mają realizować podstawy programowe, skoro zaleca się, aby z jednym oddziałem pracował jeden pedagog. Nie zaszczepiono nauczycieli i zgodnie z deklaracjami rządu rejestracja tej grupy do szczepień to dopiero koniec marca, początek kwietnia. Mamy zatem uzasadnione wątpliwości czy powrót uczniów klas I-III wynika z przemyślanych, opracowanych przez ekspertów scenariuszy działań, czy powtarzamy sytuację z września - stwierdza Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy. Co z pozostałymi uczniami i ich ewentualnym powrocie do szkół? Póki co przedstawiciele rządu poinformowali, że uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą uczyć się w trybie zdalnym.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do treści.

Zasady bezpieczeństwa w szkołach

We wszystkich stołecznych szkołach podstawowych przed wejściem do szkoły i szatni trzeba będzie dezynfekować dłonie. Do placówek mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie.

Osoby przyprowadzające i odprowadzające dzieci muszą przestrzegać środków ostrożności - osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. Opiekunowie (zasada: jedno dziecko - jeden opiekun) będą mogli wchodzić do przestrzeni wspólnej wyznaczonej przez dyrektora pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu. Inne osoby z zewnątrz mogą przebywać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

Uczniowie nie będą mogli wymieniać się żadnymi przyborami szkolnymi. Sale będą wietrzone co godzinę, po każdych zajęciach, a sprzęt sportowy myty lub dezynfekowany.

Zostaną wyłączone wszelkie źródełka i fontanny wody pitnej. W łazienkach są już instrukcje jak prawidłowo myć i dezynfekować dłonie. Zajęcia będą organizowane tak, aby ograniczyć gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły (różne godziny zajęć na boisku, jak najrzadsza zmiana sal, w których odbywają się lekcje dla danej klasy). Zaleciliśmy też noszenie maseczek na korytarzach szkolnych.

Wytyczne MEN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych w dużej mierze zawierają rozwiązania znane już z wcześniejszych dokumentów, publikowanych od początku pandemii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h