Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 13:07

Miasto wyremontuje „Kino Tęcza”. "Nazywamy ten projekt smart cinema"

W budynku będzie mieściła się główna siedziba Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

W ciągu najbliższych 2,5 lat budynek „Kina Tęcza” zostanie gruntownie wyremontowany. Inwestycja zostanie sfinansowana przez miasto. Zabytkowy budynek będący w zasobach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Żoliborz Centralny” został wynajęty zgodnie z zapowiedziami sprzed roku przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Myślę, że to spełnienie marzeń wielu mieszkańców Żoliborza – stwierdziła, podpisując umowę z CKF Barbara Hruszowiec, prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Żoliborz Centralny”. – Chciałabym zaznaczyć, że kino Tęcza było i jest ważnym miejscem dla członków spółdzielni i ogółu żoliborzan, dlatego mocno trzymam kciuki za powodzenie planów CKF – dodaje.

„Zabytek przechodzi więc pod pieczę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, gdzie po remoncie znajdzie się główna siedziba Centrum” – poinformowała Joanna Rożen-Wojciechowska dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, która podpisała umowę najmu budynku.

Zgodnie z zapowiedziami zabytek ma przejść gruntowną modernizację. Teraz pozostaje oczekiwać na przetarg, w którym wyłoniony zostanie autor projektu a następnie wykonawca prac budowlanych.

Po remoncie i modernizacji Tęcza będzie dysponowała salą kinową na niemal 200 miejsc, a także przestrzeniami na wystawy i inne działania kulturalne. Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor CKF, zapowiada także współpracę z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością. Tęcza ma w swojej biografii i awangardowe teatry, i popularne kino. I tak też myślimy o naszej misji tu: odważnie, ale w dialogu z szeroką publicznością – wyjaśnia Rożen-Wojciechowska.

Sala kinowa na 200 miejsc i nowoczesne instalacje multimedialne – czyli co i dla kogo znajdzie się w „Kinie Tęcza”

- Program funkcjonalno-użytkowy przygotował zespół CKF. Nazywamy ten projekt „smart cinema”, zakładamy bowiem utrzymanie historycznego wyglądu kina, jednak we wnętrzach planowana jest gruntowana modernizacja pod kątem nowoczesnej instalacji multimedialnej, pozwalającej realizować nagrywanie wydarzeń i streaming life do Internetu, szczególnie z myślą o powstającej platformie VOD przeznaczonej do prezentacji warszawskiej kultury online. CKF jest także wykonawcą tej inwestycji – poinformowała dyrektor CKF.

Ten artykuł czytasz w ramach dostępu premium.

Zabytek po remoncie będzie dysponował salą kinową na prawie 200 miejsc. Nie zabraknie przestrzeni na wystawy i pozostałe działania kulturalne. Po zakończeniu prac do współpracy zapraszane będą organizacje lokalne, mieszkańcy i ich inicjatyw.

Podsumowując, jak tylko zakończona zostanie modernizacja, zapraszamy z największa radością do współpracy programowej organizacje lokalne, mieszkańców i ich inicjatywy lokalne. - Tęcza ma w swojej biografii i awangardowe teatry, i popularne kino. I tak też myślimy o naszej misji tu: odważnie, ale w dialogu z szeroką publicznością – wyjaśnia Rożen-Wojciechowska.

Wybitna scenografka Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona zmarłego w 2016 reżysera, z radością przyjęła wiadomość o nowym rozdziale historii kinoteatru przy Suzina. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że miasto Warszawa chce uczcić pamięć mego męża, realizując odnowienie i przywrócenie do życia małego kina „Tęcza” na Żoliborzu i przekazując je Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – napisała w okolicznościowym liście.

https://gazetazoliborza.pl/2020/01/jest-szansa-ze-kino-tecza-zacznie-tetnic-zyciem/

[/FMP]


neon i mural

neon i mural

od l. J. Rożen-Wojciechowska, A. Machnowska-Góra

od l. J. Rożen-Wojciechowska, A. Machnowska-Góra

detale sali kinowej

detale sali kinowej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h