Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:55

Stolica nadal z chaosem reklamowym

Zapadł wyrok w sprawie warszawskiej uchwały krajobrazowej.

Uchwała krajobrazowa nie wejdzie w życie. Niemal rok temu wszyscy, którzy mieli nadzieję na uporządkowanie przestrzeni miejskiej mogą się zawieść. Podczas debaty samorządowej, którą relacjonowaliśmy, radna miejska Dorota Łoboda poinformowała, że uchwała krajobrazowa podjęta przez Radę Warszawy na początku tego roku nie wejdzie w życie. Najpierw uchylił ją mazowiecki wojewoda. W następstwie stanowiska Konstantego Radziwiłła miasto zaskarżyło decyzję wojewody do sądu. WSA skargę oddalił. Informację potwierdził stołeczny ratusz.

- Nie znamy w tej chwili najważniejszych rzeczy, czyli uzasadnienia wyroku i sposobu odniesienia się przez sąd do poszczególnych elementów skargi. Na te informacje przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, a dopiero ich analiza może stanowić podstawę decyzji odnośnie dalszych kroków w tej sprawie. Mogę zagwarantować jedno – zależy nam na jak najszybszym, ale i na jak najefektywniejszym sposobie uporządkowania chaosu reklamowego w mieście. Właśnie dlatego rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, idące na przekór dotychczasowemu orzecznictwu, było z punktu widzenia ładu przestrzennego tak dotkliwe – zakwestionowało nie tylko procedurę przyjęcia uchwały, ale i istotne kompetencje regulacyjne samorządu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu.

Prace nad uchwałą krajobrazową trwały cztery lata. Miała ona regulować kwestię obecności, wielkości reklam i szyldów oraz obiektów małej architektury oraz ogrodzeń.

„Przepisy miały zacząć obowiązywać po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i upływie 90 dni. Niestety, 24 lutego wojewoda mazowiecki uchylił je w całości” – poinformował stołeczny ratusz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h