Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 10:47

Na Żoliborz wraca połączenie kolejowe, które cieszyło się powodzeniem

Od 13 grudnia wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów. Na Żoliborzu dodatkowe pociągi.

Od ponad roku pociągi zatrzymują się na przystanku kolejowym Warszawa Powązki. Za sprawą przypadku stał się dla mieszkających w okolicy żoliborzan ważnym punktem komunikacyjnym. Pierwotnie zatrzymywały się tu jedynie pociągi linii S9 kursujące na trasie Wieliszew – Warszawa Zachodnia peron 8.

Linie obwodową ożywiło wytyczenie linii S3 przez Dworzec Gdański i przystanek Warszawa Powązki do Lotniska Chopina. Był to wynik wprowadzenia tymczasowego objazdu na czas prowadzonych prac związanych z budową przystanku na Targówku. Pociągi linii S3 z Legionowa, a z czasem z Radzymina zyskały sympatię wśród żoliborzan, którzy wreszcie mieli bezpośredni dojazd do biur na Służewcu i na Lotnisko Chopina. Wieść o tym, że jest to tymczasowe rozwiązanie, wśród mieszkańców dzielnicy wzbudziła sprzeciw. Pojawiły się nawet petycje za zachowaniem tej formy połączenia, a temat był nawet omawiany z przedstawicielami PKP na jednej z Komisji Bezpieczeństwa i Infrastruktury. Wówczas kolejarze poinformowali, że utrzymanie takiej relacji na stałe jest utrudniona ze względu na kolizje w ruchu na stacji Warszawa Zachodnia i będzie możliwe po przebudowie Dworca Zachodniego.

Nowy rozkład od niedzieli. Z Żoliborza na Służewiec

Dla pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej linii S9 zmiany będą niewielkie – ograniczą się do kilkuminutowych przesunięć odjazdów pociągów z poszczególnych stacji.

Kluczowy wydaje się powrót linii S3 na Żoliborz. „Zarządca infrastruktury kolejowej, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, kontynuuje budowę nowego przystanku kolejowego Warszawa Targówek. Dlatego pociągi SKM linii S3 ponownie zostaną wycofane z odcinka Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia i od przystanku Warszawa Praga do Warszawy Lotnisko Chopina pojadą trasą objazdową przez Warszawę Gdańską i Warszawę Zachodnią peron 8.” – poinformował Warszawski Transport Publiczny. Nowy rozkład będzie obowiązywał od 13 grudnia do 13 marca 2021 roku.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/z-zoliborza-kladka-do-arkadii-rusza-przebudowa-dworca-gdanskiego/

[/FMP]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ