Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:12

Zmarł Wojciech Zabłocki. Wybitny sportowiec i ceniony architekt

Dzień przed swoimi 90 urodzinami, 5 grudnia, zmarł Wojciech Zabłocki, żoliborzanin, medalista olimpijski i uznany architekt.

O śmierci prof. Wojciecha Zabłockiego poinformował syn Michał. Wojciech Zabłocki był szermierzem i architektem. Czterokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. Trzykrotnie zdobył medale – dwa srebrne przywiezione do Polski z Melbourne w 1956 roku oraz z Rzymu w 1960 roku – i jeden brązowy – zdobyty w Tokio w 1964 roku.

W trakcie swojej sportowej kariery zdobył łącznie 10 medali mistrzostw świata. Był też wielokrotnym mistrzem Polski. Związany był m.in. z Klubem Sportowym Marymont Warszawa.

„W imieniu całej Polskiej i Światowej Rodziny Olimpijskiej, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom, a przede wszystkim Rodzinie ŚP Wojciecha Zabłockiego składamy najszczersze wyrazy współczucia. Wojtku, na zawsze pozostaniesz w naszej Pamięci!” - napisał Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Adam Krzesiński Sekretarz Generalny PKOl, dwukrotny medalista olimpijski w szermierce.

5.12.2020 r. zmarł ŚP prof. dr hab. Wojciech Zabłocki, wybitny polski szermierz i architekt. 6 Grudnia skończyłby 90 ... Opublikowany przez & nbsp; Sobota, 5 Grudnia 2020

Prof. Wojciech Zabłocki był również architektem. W 1954 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Następnie w 1968 obronił doktorat. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora. Jego specjalnością było budownictwo sportowe.

Jest autorem projektu m.in. Sali gier Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Ośrodka Przygotowań Olimpijskich czy toru kolarskiego w Pruszkowie. Jego działa architektoniczne można podziwiać również w Aleppo w Syrii.

„Był wybitnym człowiekiem - nie tylko świetnym szablistą i multimedalistą Olimpiad i mistrzostw świata, ale także znanym na całym świecie architektem, wykładowcą akademickim, znawcą białej broni i autorem wielu książek, rysownikiem i malarzem. Był także oddanym swojej Rodzinie mężem, ojcem i dziadkiem.” – napisał o prof. Wojciechu Zabłockim Polski Związek Szermierczy.

Był również autorem książek poświęconych architekturze oraz walc białą bronią, których był pasjonatem. Został odznaczony Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego żoną była zmarła w 2017 roku znana aktorka Alina Janowska, z którą mieszkał na Żoliborzu. Alina Janowska zasiadała w radzie dzielnicy. Jednym z czworga ich dzieci jest poeta, scenarzysta i reżyser Michał Zabłocki.

https://gazetazoliborza.pl/2019/01/nie-dosc-ze-mieszka-ale-nawet-sam-ja-zaprojektowal-i-wybudowal-szermierka-architektura-i-pisarstwo-czyli-kariera-wojciecha-zablockiego/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ