Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 00:22
Reklama

Rusza budżet obywatelski. Czy coś się zmieni?

To już 8 edycja budżetu obywatelskiego. Do wydania najwięcej w historii.

Wraz z początkiem grudnia rozpoczął się nabór projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zgodnie z formułą to mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły. Czas na zgłoszenie swojego projektu wyznaczono do 25 stycznia 2021 roku. Następnie do 4 maja urzędnicy ocenią zgłoszone projekty. Autorzy pomysłów będą mieli tydzień na odwołanie się od oceny negatywnej. Rozpatrywanie odwołań ma zakończyć się wraz z majem.

Głosowanie na projekty rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Wyniki poznamy 15 lipca 2021 roku.

Tym razem do rozdysponowania jest 10 mln zł więcej

– Budżet obywatelski jest dla nas bardzo ważny, ponieważ zależy nam, aby mieszkańcy współdecydowali o Warszawie, zgłaszali swoje pomysły i zagłosowali, na co przeznaczyć ponad 93,5 mln zł w 2022 r. Wierzymy, że zdecydują oni rozważnie – w poprzedniej edycji oddano ponad 100 tys. głosów, co pokazuje, że warszawiacy chcą współtworzyć Warszawę i wyznaczać kierunki jej rozwoju. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, co należy zmienić lub poprawić w naszym mieście – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Jak co roku, ogromnie liczymy na kreatywność mieszkańców, ich niesłabnące zaangażowanie i kolejne tysiące pomysłów. Hasło tegorocznej akcji to „Ty też możesz zmienić Warszawę”. Dzięki zaangażowaniu warszawiaków, w ciągu ostatnich kilku lat zrealizowaliśmy już ponad 3 tys. projektów.

Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, również i w tym roku będzie można zgłaszać projekty dzielnicowe, dotyczące najbliższej okolicy oraz projekty ogólnomiejskie, które swoim zasięgiem obejmują całą Warszawę lub kilka dzielnic. Swój pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec - nie trzeba być zameldowanym w mieście ani pełnoletnim.

W poprzedniej edycji Budżetu obywatelskiego Warszawiacy mieli łącznie do rozdysponowania 83 mln zł. W najnowszej to aż o 10 mln zł więcej. - W związku z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, do dyspozycji mieszkańców została przeznaczona kwota w wysokości 0,5% wydatków z ostatniego sprawozdania z wykonania budżetu. W tej edycji będzie to rekordowa kwota ponad 93,5 mln zł – poinformowała Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.

W poprzedniej edycji żoliborzanie mieli do wydania 1,6 mln zł. Teraz jest to prawie 1,9 mln zł.

https://gazetazoliborza.pl/2020/09/budzet-obywatelski-co-wybrali-mieszkancy-zoliborza/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h