Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 22:06

Blisko 300 mln złotych znajdzie się w budżecie Żoliborza na 2021r.

Nowe przedszkole, budowa ronda, rozbudowa ciągów pieszych i 0 zł na walkę ze smogiem. Znamy priorytety inwestycyjne dzielnicy na 2021 roku.

Projekt budżetu Warszawy i dzielnicy Żoliborz już we wstępie napiętnowany jest kryzysem gospodarczym związanym z pandemią i rządowymi decyzjami. Jak czytamy we wprowadzeniu dokumentu „na możliwości budżetowe m.st Warszawy negatywnie wypływają” m.in. konsekwencje gospodarcze kryzysu epidemicznego, „skutkujące obniżeniem prognozowanych dochodów w latach 2020-2025 w łącznej kwocie 2,7 mld zł”. I tu jako przykład można podać wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, które w analogicznym okresie z 2019 roku są mniejsze aż o 216 mln zł. Tych czynników, które wpływają na uszczuplenie budżetu miast jest więcej. Zmalały dochody miasta z opłat za najem nieruchomości czy za opłaty parkingowe.

Na to ile pieniędzy znajdzie się w kasie miejskiej mają też wpływ wprowadzone zmiany legislacyjne w podatku PIT. Z powodu zwolnienia z podatku PIT osób do 26 roku życie oraz obniżeniu stawki z 18 proc. do 17 proc. i kosztów uzyskania przychodu w PIT, w kasie miejskiej z tego tytułu przybędzie o 800 mln zł mniej niż w roku poprzednim.

Co w budżecie Żoliborza w 2021 roku?

Środki jakimi prawdopodobnie będzie dysponował Żoliborz w 2021 roku wyniosą 294.014.352 zł. We wstępnym projekcie budżetu ujęto 8 inwestycji, na które przewidziano łącznie 20 mln zł. Znaczą część tej kwoty pochłoną inwestycje z obszaru oświaty.

Z zadań inwestycyjnych jakie zaplanowane są w dzielnicy to budowa ronda na skrzyżowaniu ulicy Rydygiera z ulicą Przasnyską wraz z przebudową części ulicy Przasnyskiej. Na ten cel wstępnie zarezerwowano 480 tys. zł.

Ten artykuł czytasz w ramach dostępu premium.

Prawie 14 mln. zł pochłonie dokończenie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Anny German. To nie jedyna inwestycja w obszarze oświaty. Niewiele ponad milion zł przeznaczone zostanie na zadanie „Budowa hali pneumatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 392 przy al. Wojska Polskiego 1a”. Ponadto ponad 1,2 mln zł przeznaczone będą na prace przygotowawcze pod budowę zespołu przedszkolno-żłobkowego przy ulicy Ficowskiego. Na przyszły rok planowana jest również rozbudowa przedszkola nr 132 przy ulicy Śmiałej. Na ten cel z budżetu ma zostać przeznaczone 250 tys. zł. Dodatkowo budynek zespołu Szkół nr 63 przy ulicy Popiełuszki 5 ma przejść termomodernizację.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/szkola-przy-ul-anny-german-nie-zostanie-uruchomiona-w-2021-roku/

Jedną z poważniejszych inwestycji jaka ma mieć miejsce na Żoliborzu w najbliższych latach to budowa Środowiskowego Domu Samopomocy oraz placówki wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. W projekcie przyszłorocznego budżetu na prace przygotowawcze dzielnica zamierza przeznaczyć 250 tys. zł.

Ostatnim zadaniem inwestycyjnym przewidzianym na przyszły rok zaplanowanym przez żoliborski urząd jest rozbudowa ciągów pieszych i rowerowych w Parku Kaskada. Inwestycja ma pochłonąć 10 mln zł.

https://gazetazoliborza.pl/2019/11/nowe-przedszkole-i-zlobek-na-zoliborzu-coraz-blizej-a-co-z-dzialka-i-droga-dojazdowa/
Co w największym stopniu pochłania budżet dzielnicy?

Lwią część budżetu pochłonie edukacja, bo aż 171 mln zł. To pieniądze, które zostaną przeznaczone m.in. na prowadzenie i utrzymanie publicznych placówek edukacyjnych. Drugim najkosztowniejszym sektorem jest „ochrona zdrowia i pomoc społeczna” – tu planowane jest przeznaczenie ponad 72 mln zł. Ta kwota zostanie rozdysponowana m.in. na miejskie programy rozwiązywania problemów alkoholowych, działania epidemiczne, pomoc społeczną oraz wypłaty świadczeń, zasiłków oraz pomoc w naturze.

Jeśli chodzi o ochronę środowiska i gospodarkę odpadami komunalnymi we wstępnym projekcie budżetu dzielnicy łącznie zapisano 3 mln zł. Na utrzymanie i konserwacje zieleni oraz utrzymanie parków przeznaczone ma być prawie 1,8 mln zł.

Na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego wydatki będą sięgać niemal 2,7 mln zł.  Większą część tej kwoty pochłonie prowadzenie działalności kulturalnej przez biblioteki. Na przedsięwzięcia artystyczne i kulturalne zaproponowano kwotę niecałych 300 tys. zł tu zaproponowano uroczystości w miejscach pamięci, koncerty i spektakle okolicznościowe, np. z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, cykliczne wydarzenia plenerowe: Otwieramy Żoliborz, Urodziny Placu Wilsona oraz spektakle i warsztaty artystyczne dla dzieci czy koncerty muzyki klasycznej. Nad wstępnym projektem budżetu ostatecznie pochylą się radni miejscy. Ma to nastąpić prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

[/FMP]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h