Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:32

"PanDymińska", czyli nowa scena artystyczna na Żoliborzu

Jest szansa, że na Żoliborzu artyści będą mieli swoją przestrzeń. Wszystko zależy od tego czy powiedzie się prowadzona zrzutka.

Przez panującą pandemię wszyscy mamy ograniczoną możliwość bezpośredniego obcowania z kulturą. Większość wydarzeń takich jak spektakle, koncerty, a nawet wystawy odbywają się w formie online. Dla wielu miłośników sztuki taka forma jest obecnie jedyną możliwością obcowania z artystami.

Teraz sami mieszkańcy będący grupą animatorów kultury, twórców i artystów, chcą stworzyć przestrzeń, z której będą nadawać w formie online spektakle, koncerty, wystawy i warsztaty. Miejscem, z którego ma płynąć artystyczny przekaz to lokal po sklepiku przy ulicy Dymińskiej na Żoliborzu wchodzący w skład miejskich zasobów lokalowych. 

By ruszyć z projektem, artyści zorganizowali zbiórkę na częściowe pokrycie kosztów utrzymania lokali i realizację pierwszych pilotażowych wydarzeń – wszystkie będzie można oglądać w sieci.

PanDymińska to mała instytucja kultury inicjowana przez artystów

„Dzisiaj, póki panuje ta trudna sytuacja, chcemy tworzyć w PanDymińskiej scenę zamkniętą przed pandemią, ale za to otwartą dla artystów, twórców i animatorów. Już artyści są nade wszystko gotowi. Gdy tylko te kraty się otworzą i będziemy mogli włączyć prąd, pokażemy wam w sieci cykl sześciu pilotażowych projektów. Jest mnóstwo planów i pomysłów, jesteśmy też otwarci na ludzi, którzy będą chcieli tam przyjść i zrealizować swoje pomysły.” – czytamy w opisie zbiórki, która trwa od kliku dni za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl.

Jak zapewniają twórcy zrzutki, w chwili gdy zniesione zostaną restrykcje rządowe umożliwiające powrót do normalności, planowane jest rozwijanie „małej instytucji kultury”. „Chcemy Was zobaczyć na żywo, w realnym świecie, żeby wspólnie rozwijać małą instytucje kultury-poszerzać działania o zajęcia dla młodszych i starszych, spotkania panelowe, wernisaże - tego sobie życzmy.” – podkreślają autorzy zbiórki.

Artyści wychodzą z kulturą do mieszkańców Żoliborza

Żoliborz dzięki inicjatywom samych artystów, w czasach pandemii był niejednokrotnie miejscem, gdzie mieszkańcy mieli sztukę na wyciągnięcie ręki. Na początku listopada żoliborski artysta związany z nurtem land artu Jan Sajdak wykonał rzeźby w Parku Fosa z gałęzi. To nie pierwsza instalacja w Parku Fosa żoliborzanina. Jan jest również autorem wierzby, której szczeliny i pęknięcia wypełniają witraże. Warto wybrać się po zmroku by zobaczyć jak zamontowane od wewnątrz pnia oświetlenie, rozświetla witraże.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/co-w-parku-fosa-po-zmierzchu-straszy-zoliborzan/

Dodatkowo Szklany Dom znajdujący się na ulicy Mickiewicza w listopadzie dwukrotnie stał się sceną dla widowisk muzyczno-teatralnych nawiązujących do obecnej sytuacji politycznej w kraju związanej z zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego. Aktorzy i artyści stojąc w oknach odgrywali II część dramatu polskiego wieszcza. Drugim wydarzeniem była „Manifesta”. „ Nie jesteśmy tu po to by potulnie znosić kolejne ograniczenia naszych praw i naszego życia” – grzmiał z okna głos trzech kobiecych postaci. To pierwsze kwestie jakie wybrzmiały w sobotnim spektaklu, który odbył się w 102 rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/manifesta-na-mickiewicza-szklany-dom-jak-teatr-z-imponujaca-obstawa-policji/
Jacy artyści zapowiedzieli swój występ na „PanDymińskiej”?

By nie być gołosłownym autorzy zrzutki już zdradzają kto wystąpi na „PanDymińskiej” scenie. Swoją twórczość zaprezentuje zespół Śniedź, którego korzenie sięgają cyklu koncertów improwizowanych Impro Mityng w klubie Efemia. To duet składający się z Aleksandry Klimczak oraz Antoniego Beksiaka, czyli Ironicznej diwy operowej i akrobaty rozszerzonych technik wokalnych tonącyh razem w improwizowanej usterkotronice.

Swoje kompozycje zagra również Anna Jędrzejewska. To również reżyserka i autorka projektów multimedialnych. Na „PanDymińskiej” scenie zagra na pianinie. Na pewno nie będzie klasycznie jak mógłby sugerować dobór instrumentu.

Swoje muzyczne dokonania przedstawi Maniucha Bikont, multinstrumentalistka, która śpiewa. „Właśnie teraz opracowuje pieśni, z którymi żyła przez wiele lat, które słyszała, śpiewała a także zbierała podczas swoich badań etnograficznych- Słowa do tego pisze Marcin Wicha.” – czytamy.

W „PanDymińskiej” chęć wystąpienia wyrazili artyści jazzowi. Mowa o Wójciński/Szmańda Quartet, którzy w świecie muzyki zasłynęli dzięki albumowi Delusions. Muzycy swoją twórczość mieli okazję zaprezentować podczas jazzowych festiwali w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Serbii.

Kolejną artystką, która zaprezentuje swoją twórczość transmitowaną z Żoliborza w nieznane oblicza internetu jest Karolina Piechota. Artystka zaprezentuje swoje muzyczne oblicze, a następnie będziemy mieli okazję zobaczyć ją w jej projekcie teatralnym opartym na dramacie „Chętna” o Krystynie Skarbek, ulubionej agentce wywiadu brytyjskiego Winstona Churchilla.

„Karolina Piechota jest aktorką teatralną, Grała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nagradzana za pierwszoplanową role w filmie „Drzazgi” Macieja Pieprzycy. Odgrywała komediowe role w „Kabarecie na koniec świata” w reżyserii Michała Walczaka. We wrześniu tego roku stworzyła performance w swoim prywatnym ogródku „Twoja Mać/One woman show” w reż. Adama Nalepy grana wcześniej w teatrze Boto. Niedługo będzie wyemitowany serial „Osiecka”, w którym Karolina Piechota wciela się w Maryle Rodowicz.” – informują organizatorzy zbiórki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 11 km/h