Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:20

Nazistowski symbol na witrynach lokali

To zemsta "za kościoły".

Do incydentu doszło w nocy przed piątkowym protestem. Nieznany sprawca zniszczył frontowe części budynków, których właściciele bądź najemcy solidaryzowali się ze strajkującymi kobietami. Na witrynach i drzwiach jednego z budynków w okolicy Placu Konfederacji pojawiły się namalowane czerwoną farbą dwie błyskawice oraz napis „Za kościoły”. Przekreślono również wywieszone w witrynie plakaty wyrażające solidarność z protestującymi.

Nikt z komentujących sprawę nie ma wątpliwości, że jest to zemsta za wymazanie sprejem chodników przed kościołami i samych świątyń. Na Bielanach doszło do dwóch takich incydentów. Na takie intencje sprawcy wskazuje namalowane na jednej z szyb hasło „Za Kościoły” i symbole SS mające parodiować błyskawicę, która stała się znakiem rozpoznawczym Strajku Kobiet.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/pieklo-kobiet-przed-kosciolami-zoliborzu-i-bielanach/

W witrynach lokali, które zostały pomazane, wisiały plakaty kojarzone ze Strajkiem Kobiet. Identyfikacja sprawcy może być trudna, ponieważ w okolicy nie ma monitoringu.

🔴 Szanowni Państwo, w nocy z czwartku na piątek doszło do aktów wandalizmu w okolicy Placu Konfederacji. Zniszczono...

Opublikowany przez Grzegorza Pietruczuka - Burmistrza Dzielnicego Bielanego Piątek, 30 października 2020

Do sprawy odniósł się również Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan sprzeciwiając się aktom wandalizmu zarówno ze strony nieznanych „mścicieli kościołów” jak i tym popełnianym przez uczestników strajku kobiet: „Bezmyślność sprawcy lub sprawców wandalizmu dotknęła właścicieli lokali, którzy mimo ciężkiej sytuacji, nieustannie wspierają lokalną społeczność, gotując darmowe obiady dla seniorów i personelu medycznego. Od lat są nieodłącznym elementem kulturalnej i gastronomicznej mapy dzielnicy Bielany. Rozwiewając wszelkie wątpliwości, jestem absolutnie przeciwny WSZYSTKIM aktom wandalizmu, które w ostatnich dniach miały miejsce na terenie naszej dzielnicy.”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h