Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:39

Niesamowity performance na Żoliborzu. Kolejny dzień Strajku Kobiet

W „Dziadach na Mickiewicza” udział wzięła cała masa artystów. Interpretację „Dziadów” oglądały setki osób. Na koniec zaśpiewali: Zalewski, Szpak, Przybysz i Sadowska.

W sąsiedztwie domu Jarosława Kaczyńskiego, w mieszkaniach bloku przy ulicy Mickiewicza odbył się performance „Dziady na Mickiewicza” inspirowany dramatem Adama Mickiewicza „Dziady”. Aktorzy i artyści stojąc w oknach odgrywali II część dramatu polskiego wieszcza, nawiązując do sytuacji w naszym kraju. Aktorzy z ogromną ekspresją wygłaszali swoje kwestie. Całości dopełniała otoczka wizualna w formie odpalanych rac, a także plakatów i transparentów rozwieszonych na całej elewacji i w oknach bloku przy ulicy Mickiewicza nawiązujących do Strajku Kobiet.

https://www.youtube.com/watch?v=3pgsyRF3iCE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0e5tH5GBW99XpOVNh-NggvEum8ObNfodtMqIgpq3yv3nJk26jz6or9PjE

Aktor wcielający się w rolę widma Złego Pana, który nie dzielił się swoim bogactwem, imitował głos Jarosława Kaczyńskiego. W tym czasie wyświetlany był wizerunek prezesa PiS, a widownia wraz z aktorami krzyczała: "A kysz!".

Na koniec aktorzy i widownia wspólnie zaśpiewali utwór Johna Lennona "Imagine". Jedna z aktorek dodała: „Panie Kaczyński, chcemy jednego świata. Nie podzielisz nas.”

Widowisko zebrało masę widzów, do tego stopnia, że wstrzymany został ruch samochodowy i tramwajowy.

Do wydarzenia dołączyli również znani muzycy. W jednym z okien pojawił się Krzysztof Zalewski z gitarą, następnie Natalia Przybysz i Maria Sadowska. Wśród artystów, którzy tego dnia wystąpili znalazł się również Michał Szpak czy Ralph Kaminski.

Dziś kolejne blokady w Warszawie

Wczoraj był już 9 dzień protestów po tym jak Trybunał Konstytucyjny uzna, że usuwanie ciąży ze względu na wadę płodu jest niezgodne z prawem. W piątek odbyła się jak do tej pory największa demonstracja jaka miała miejsce w ramach Strajku Kobiet. Według władz Warszawy w piątkowym proteście uczestniczyło nawet 100 tys. osób. Z centrum  Warszawy cały tłum przeszedł na Żoliborz, gdzie mieszka Jarosław Kaczyński. Za każdym razem gdy dochodzi do protestów na Żoliborzu, fragment ulicy Mickiewicza przylegający do posesji Kaczyńskiego szczelnie chroniony jest przez setki policjantów.

Na dziś Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada ponowną blokadę Warszawy. Protestujący od godziny 16 będą blokować ronda i skrzyżowania w całym mieście, tak jak miało to miejsce przed tygodniem.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/poranny-protest-na-zoliborzu-plac-wilsona-zablokowany/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h