Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 07:16

"Na Warszawę". Dziś zapowiadana jest największa manifestacja Strajku Kobiet

Żoliborz mobilizuje się godzinę wcześniej.

Mija tydzień od pierwszych manifestacji kobiet związanych orzeczeniem „Trybunału Konstytucyjnego” w sprawie aborcji. W czwartek, 22 października, kobiety spontanicznie wyszyły na ulicę by wyrazić swój sprzeciw w sprawie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Najpierw protesty rozpoczęły się pod Trybunałem Konstytucyjnym. Z godziny na godzinę do grupy protestujących dołączali kolejni obywatele. W końcu wyruszyli na Żoliborz pod dom Jarosława Kaczyńskiego, gdzie czekały steki policjantów i dziesiątki radiowozów odgradzających fragment ulicy Mickiewicza sąsiadujący bezpośrednio z posiadłością prezesa PiS i wiceministra. Na Żoliborzu pojawiło się ponad tysiąc osób.

Piątkowe protesty sprzed tygodnia zebrały tysiące osób. Rozpoczęły się właśnie na Żoliborzu pod domem Kaczyńskiego, który był ponownie osłaniany przez setki policjantów w szturmowym umundurowaniu. Wówczas zebrany tłum wyruszył w stronę centrum przechodząc m.in. obok Sejmu czy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/drugi-dzien-protestu-na-zoliborzu-w-sprawie-prawa-antyaborcyjnego-tysiace-osob-wzielo-udzial/

Po ponad tygodniu protestów przyszedł czas na, jak zapowiadają przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, na największą manifestację, która odbędzie się właśnie w Warszawie. Wydarzenie, które nazwano „Na Warszawę” wybierają się ludzie z całej Polski. Protestujący zbierają się o godzinie 17:00 w trzech miejscach: na Placu Zamkowym, Placu Zawiszy i pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Są to wydarzenia główne. Ogólnopolski Strajk Kobiet nie zdradza na razie w jakim kierunku udadzą się wszyscy zebrani. Z tego co można było zaobserwować od czwartku, będą to prawdopodobnie spontaniczne spacery wokół instytucji publicznych lub przed siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej.

W całej Warszawie w różnych lokalizacjach odbędzie kilka wydarzeń dodatkowych.

W Warszawie dzisiaj dużo wydarzeń! Zebrałyśmy większość z nich w jedną mapę, tak by pomóc Wam się odnaleźć. Zapoznajcie...

Opublikowany przez Warszawski Strajk Kobiet Piątek, 30 października 2020

Żoliborski Strajk Kobiet dziś mobilizuje się już o godzinie 16:00. W mediach społecznościowych krąży nieoficjalna informacja, że uczestnicy Strajku Kobiet wyruszą z Placu Wilsona. Dokładna lokalizacja będzie podana o 15:30 w wydarzeniu nazwanym „Spacer Brygady Żoliborskiej”.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/poranny-protest-na-zoliborzu-plac-wilsona-zablokowany/
Spodziewane są prowokacje

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart przestrzegała przed prowokacjami, które mogą mieć miejsce podczas dzisiejszych wydarzeń.

- Spodziewamy się ludzi, którzy pod naszym szyldem będą zachowywać się agresywnie lub nawoływać do agresji. Będziemy bardzo uważać na prowokatorów. Każda osoba z alkoholem czy ta, która będzie coś niszczyć lub nawoływać do agresji wobec policji, będzie przez nas tak traktowana. Weźcie to sobie do serca – podkreślała liderka protestów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h