Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:45

Sąd uchylił decyzję Rady Warszawy w sprawie inwestycji przy ulicy Gdańskiej na Żoliborzu

Może to oznaczać powstanie pierwszego w Warszawie budynku w trybie specustawy "lex deweloper".

Na Żoliborzu może powstać pierwszy budynek w ramach specustawy „lex deweloper”. Wprowadzona w ubiegłym roku pozwala na stawianie budynków sprzecznych z planem zagospodarowania pod warunkiem, że zezwoli na to rada miasta. Inwestycja ma być też zgodna z miejskim studium, wyznaczającym sposób rozwoju miasta.

Jeśli chodzi o inwestycje na Żoliborzu przy ulic Gdańskiej, Rada Warszawy jednoznacznie opowiedziała się przeciwko jej realizacji. Deweloper zaskarżył jednak decyzję radnych a Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do jego wniosku stwierdzając, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, nie jest wiążącym aktem prawa miejscowego.

„Podkreślił też, że obok inwestycji znajduje się budynek o podobnej skali, wobec czego planowane zamierzenie niczym nie odstaje od otoczenia. Obecnie na działce przy ul. Gdańskiej znajdują się pozostałości zdewastowanego budynku mieszkalnego, parking oraz obiekty usługowe w złym stanie technicznym. Po uzyskaniu specuchwały mogłoby powstać adekwatne do lokalizacji zagospodarowanie tego terenu. W planach jest wielorodzinny budynek mieszkalny z lokalami usługowymi.” – podkreśla firma Grenfields.

Wniosek dewelopera będzie więc ponownie rozpatrywany na Komisji Ładu Przestrzennego Rady Warszawy.

Przypomnijmy: w 2019 roku do ratusza trafił wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji. Inwestor chce wznieść sześciokondygnacyjny budynek wielorodzinny z lokalami usługowymi lub handlowymi w parterze i z garażem podziemnym. Wysokość obiektu ma mieć 22,5 metra. Wstępna liczba mieszkań została określona na 100. Tyle samo przewidziano miejsc parkingowych.

fot. mat. pras.

https://gazetazoliborza.pl/2019/03/deweloper-marzy-o-pieciu-pietrach/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h