Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:12

Szpital Bielański nie zastosuje się do wyroku TK w sprawie zakazu aborcji

Rafał Trzaskowski: "Do momentu do momentu publikacji orzeczenia >>Trybunału<<, warszawskie szpitale działają tak, jak do tej pory."

Po ogłoszeniu orzeczenia przez pisowski Trybunał Konstytucyjny w sprawie aborcji Radio TOK FM opublikowało list dyrekcji szpitala bielańskiego do lekarza kierującego oddziałem ginekologii i położnictwa, w którym zwraca się o niewykonywanie zabiegów aborcji w przypadku ciężkich wad płodu.

Jak poinformowało Radio Kolor z nieoficjalnych informacji wynika, że od czasu wysłania pisma, czyli od 23 października, co najmniej jednej kobiecie odmówiono wykonania zabiegu przerwania ciąży.

Prezydent Warszawy w reakcji na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji zapowiada, że w szpitalach miejskich kobiety będą mogły skorzystać z pomocy ginekologiczno-położniczej bez klauzuli sumienia.

Rafał Trzaskowski w tej sprawie zasięgnął opinii miejskiego biura prawnego. Dwa warszawskie szpitale - Bielański i im. Orłowskiego - wykonują około trzech czwartych zabiegów usuwania ciąży w Polsce.

„Po drugie, jak już sygnalizowałem, poprosiłem prawników o opinię prawną, jak mają działać miejskie szpitale w kontekście wyroku >>TK<<. Jesteśmy zgodni: do momentu publikacji orzeczenia „Trybunału”, warszawskie szpitale działają tak, jak do tej pory. Wczoraj interweniowałem w tej sprawie w Szpitalu Bielańskim – placówka przyjmuje pacjentki.  Żadna kobieta nie może być pozbawiona pomocy, bo #WarszawaJestKobietą” – informuje Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy.

W tym tygodniu możemy się spodziewać kolejnych protestów wywołanych oburzającym wyrokiem pseudo-Trybunału...

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Poniedziałek, 26 października 2020
https://gazetazoliborza.pl/2020/10/pieklo-kobiet-przed-kosciolami-zoliborzu-i-bielanach/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ