Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:13

"Piekło kobiet" przed kościołami na Żoliborzu i Bielanach

To część akcji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Dziś zapowiadane jest blokowanie miasta.

Niedzielna akcja odbyła się w kościołach w całym kraju. To wyraz sprzeciwu wobec popierania przez katolickich hierarchów zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Przypomnijmy: w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że usuwanie ciąży w związku z nieodwracalnym uszkodzeniem płodu jest niezgodne z Konstytucją.

Hierarchowie kościoła katolickiego (m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski) z uznaniem przyjęli orzeczenie TK.

Strajk przeniósł się do kościoła

Przenosząc swoje działania do kościoła Ogólnopolski Strajk Kobiet i wszyscy protestujący chcą uświadomić przedstawicieli Kościoła, że zaostrzenie prawa antyaborcyjnego skazuje wiele kobiet na cierpienie psychiczne oraz fizyczne.

Na ogrodzeniach kościołów w całej Polsce zawieszono plakaty przedstawiające ukrzyżowaną ciężarną kobietę. Taki plakat zawieszono m.in. w niedzielę na ogrodzeniu Św. Stanisława Kostki. Na chodniku przed główną bramą widnieje namalowany napis: „PRAWO KOBIET”.

Protestowano w różnych formach, niektórzy stali przed kościołem z transparentami. „Przed wejściem do kościoła Stanisława Kostki napis - "Piekło kobiet", kilka osób z dziećmi stoi w milczeniu przed bramą z transparentami. Są spokojni, nikogo nie zaczepiają, ale i tak ktoś wezwał policję.” – relacjonowała na swoim Facebooku, wczoraj Dorota Łoboda.

Raport z Żoliborza. Pod kościołem Jana Kantego na chodniku częściowo zmyty napis "Piekło kobiet". Chłopak i dziewczyna...

Opublikowany przez Dorota Łoboda Niedziela, 25 października 2020

Na chodniku przed Kościołem pw. Dzieciątka Jezus również ktoś na chodniku namalował farbą napis: „PIEKŁO KOBIET”. Napis wykonany przeciw zakazowi aborcji pojawił się również przed wejściem do kościoła pw. Św. Zygmunta na Bielanach.

Wejście do kościoła pw. Dzieciątka Jezus na Żoliborzu

Napis o treści „PIEKŁO KOBIET” pojawił się na fasadzie kościoła św. Marii Magdaleny przy Wólczyńskiej na Bielanach.

Dziś próżno już szukać rozklejonych plakatów, a nawet namalowanych haseł przy Bielańskich kościołach.

Blokowanie newralgicznych miejsc w dzielnicach. Na Żoliborzu będzie to prawdopodobnie pl. Wilsona

Na poniedziałek na godzinę 16:00 Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada blokady miast w całej Polsce. W stolicy ma być blokowane centrum jak i najbardziej newralgiczne miejsca w dzielnicach. Chodzi o blokady samochodowe, rowerowe i piesze. Póki co jeszcze nie wiadomo gdzie odbędą się blokady. Oficjalna informacja na temat blokad ma być podana dziś o 15:30 w mediach społecznościowych. Jak wynika z informacji krążących w mediach społecznościowych, poza blokowaniem ulic w centrum, we wtorek rano blokowane ma być rondo na placu Wilsona.

W środę z kolei Ogólnopolski Strajk Kobiet apeluje by kobiety w całym kraju wzięły w pracy dzień wolny. Na piątek zaś zaplanowano masową manifestację w Warszawie.


IMG_6816
IMG_6816


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 11 km/h