Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 11:47

Epidemia nabiera tempa, a w Szpitalu Bielańskim większość respiratorów zajęta

W ciągu dziesięciu dniu w Warszawie 6 razy przekroczono 100 dobowych zakażeń COVID - 19.

W tym tygodniu, w związku z wciąż rosnącą falą zakażeń w stolicy Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy. Rozmawiano wówczas o możliwościach ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Jednym z elementów spotkania był analiza aktualnych możliwości miejskich szpitali.

„W Szpitalu Praskim zajęte są wszystkie, czyli 21 respiratorów. Nieco lepiej jest w Szpitalu Bielańskim, gdzie zajętych jest 25 z 30 dostępnych. Jak wyliczał Rafał Trzaskowski, w sumie w całej Warszawie ze 115 respiratorów obecnie wolnych 45” – informowało w tym tygodniu Radio Kolor.

W ciągu ostatnich trzech dni liczba dobowych zakażeń w Warszawie wahała się od 118 do 148. W stolicy odnotowano łącznie ponad 5 tys. zachorowań.

Czy stolicy grożą dodatkowe obostrzenia?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił zaktualizowaną mapę stref żółtych i czerwonych. To powiaty objęte dodatkowymi obostrzeniami w związku z liczbą nowych zakażeń.

Trzecia lista, którą przedstawiono to powiaty i miasta, które są zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. Wśród nich znajduję się Warszawa, gdzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni września było więcej zakażeń niż jest to potrzebne do wprowadzenia w mieście obostrzeń równoznacznych z wejściem do strefy żółtej.

Tak się nie stało za sprawą tzw. współczynnika korygującego, w myśl którego liczba kolejnych zakażeń w ostatnich trzech dniach od ustalenia stref w powiecie nie przekroczy 1,5 na 10 tys. mieszkańców, to powiat nie przechodzi do kolejnej strefy.

Wedle zapowiedzi, którą można było usłyszeć na wczorajszej konferencji wiceministra zdrowia, od przyszłego tygodnia klasyfikacja ta będzie zaostrzona. Oznacza to, że dużym miastom łatwiej będzie wejść do żółtej strefy. Tam, gdzie gęstość zaludnienia jest większa niż 1,5 tys. mieszkańców na kilometr kwadratowy współczynnik referencyjny będzie obniżony do 1 zakażenia na 10 tys. mieszkańców w ciągu trzech dni. W stolicy na kilometr kwadratowy przypada 3,5 tys. mieszkańców. Przy obecnym poziomie, gdzie liczba nowych zachorowań w Warszawie waha się w granicach stu zakażeń w ciągu doby, nowy współczynnik może nie być skuteczny.

W skali kraju dziś odnotowano rekordową liczbę zakażeń. Pierwszy raz od początku epidemii dzienna liczba zakażonych przekroczyła 2 tys.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/kolejne-zakazenia-covid-19-w-szkolach-na-zoliborzu-i-bielanach/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ