Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 02:48

Toast za wolność w tym roku inny od wszystkich. Dziś 31. rocznica przełomowych wyborów

Tegoroczne obchody będą inne od poprzednich, a to za sprawą pandemii. Nie będzie masowych imprez i zgromadzeń. Również „Toast za wolność Rzeczpospolitej” organizowany co roku na Żoliborzu pod oknem Jacka Kuronia ma w tym roku zupełnie inną formę. Dziś jest 31. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Zwycięstwo Solidarności zapoczątkowało budowę państwa demokratycznego, suwerennego, wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki.
Toast za wolność na Żoliborzu
Tradycją jest coroczne wydarzenie, które odbywa się na Żoliborzu przed budynkiem zamieszkiwanym przez Jacka Kuronia który 4 czerwca 1989 r. został posłem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" z Żoliborza, gdzie dziś wisi pamiątkowa tablica. W poprzednich latach pod oknem Jacka Kuronia zbierały się setki warszawiaków by uczcić wyjątkową datę w historii Polski.  W tym roku „Toast za wolność Rzeczypospolitej” odbędzie się online. „W tym roku, w trosce o Państwa zdrowie, nie zapraszamy 4 czerwca pod okno Jacka Kuronia tylko na uroczystość on-line, która rozpocznie się o godzinie 18. W oknie Jacka będziemy śpiewać i wznosić toast  za wolność Rzeczpospolitej” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Pokaz filmu, prelekcje i koncert
Również stołeczne obchody 4 czerwca przeniosą się do internetu. Co roku w obchody włącza się Stołeczny Dom Spotkań z Historią przywracając pamięć i uczestnikach i światkach wydarzeń z 1989 roku. Program tegorocznych wirtualnych obchodów rocznicy pierwszych wolnych wyborów zbudowano wokół pytań: Czym jest wolność? Czym jest wybór i wolność wyboru? Z okazji rocznicy pokazany zostanie film „Niespodzianka ’89”. Będą wywiady o wolności i działalności opozycyjnej kobiet w PRL, a także improwizowany koncert na żywo w Klubie Komediowym. Obchodom rocznicowym towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Niepokorne 1976-1989”, którą można będzie oglądać od 6 do 28 czerwca na skwerze im. Ks. Jana Twardowskiego, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. - Bez kobiet nie byłoby opozycji. Były organizatorkami, redaktorkami, kolporterkami, łączniczkami, dbały o bezpieczeństwo ukrywających się, pracowały w podziemnych drukarniach i strajkowały. Gdyby nie one, dawny system by nie upadł – podkreślają Agnieszka Grzybek i Anna Czerwińska z Fundacji STER, kuratorki nowej wystawy plenerowej DSH.
Program stołecznych wydarzeń online 4 czerwca:
godz. 11.00 Kim są dziś niepokorne? Jaki procent wszystkich działaczy opozycji stanowiły kobiety? Kuratorki wystawy „Niepokorne 1976–1989”, opowiedzą o roli kobiet w opozycji oraz o pracy nad wystawą. godz. 15.00 Ewa Kulik, dyrektorka Fundacji Batorego oraz jedna z bohaterek wystawy „Niepokorne 1976–1989” opowie o swojej działalności opozycyjnej. godz. 19.00 Pokaz filmu „Niespodzianka ‘89”. Dokumentalny zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. Ich świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników, niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku oraz o fenomenie i znaczeniu miejsca, jakim dla mieszkańców stolicy była Kawiarnia Niespodzianka – siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. godz. 20.00 Ewa Woydyłło-Osiatyńska, terapeutka i psycholożka, odpowie na pytania o znaczenie wolności i o jej granice. Dlaczego uciekamy od wolności? Czym różni się wolność pozytywna od negatywnej? godz. 21.00 Klub Komediowy wybiera wolność, czyli improwizowany koncert na żywo online. Wystąpią: Maciej Chwała, Anna Iwanek, Mateusz Lewandowski i Marta Podobas. Artyści będą towarzyszyć Stevie’emu Wonderowi w trakcie jego wizyty w Warszawie, sprawdzą, który odcinek „Panny dziedziczki” został wyemitowany w telewizji i zdradzą, dlaczego 4 czerwca 1989 r. styl „na Madonnę” był już przebrzmiały. Wszystkie te wydarzenia będą transmitowane na Facebooku. fot.Andrzej Iwański
Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 24 km/h