Przejdź do głównych treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do głównego menu
Facebook.com
X.com
Instagram.com
środa, 7 maja 2025 12:08
Ułatwienia dostępności
Zaloguj się
Wydarzenia
Wideo
Galerie zdjęć
Ankiety
Alert24
STRONA GŁÓWNA
PREMIUM
ŻOLIBORZ
BIELANY
KULTURA
LUDZIE
KUCHNIA
HISTORIA
PODCASTY
BIZNES
Pokaż pozostałe elementy menu
Przeczytaj!
Bardzo ważna informacja dla podatników posiadających garaż!
Reklama
Strona główna
Artykuły
Miasto Żoliborz
Miasto Żoliborz
Najważniejsze, najciekawsze i najświeższe informacje związane z dzielnicą Żoliborz.
Wybierz kategorię
Aktualności
TOP
Miasto Żoliborz
Fotoreportaże
Premium
Bielany
Historia
Kuchnie Świata
Kultura
Ludzie Żoliborza
Mistrzowie parkowania
PAP Sponsorowane
Podcasty
Redakcja poleca
Reklama
Sport
Wydarzenia na Żoliborzu
Zieleń
Biznes
Materiał Partnera
Artykuł Sponsorowany
Miasto Żoliborz
Sortuj
Najnowsze
Najstarsze
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane
Filtruj
Reset
Tańsze latarnie na Żoliborzu
Za nami najdłuższa noc w roku. Tuż przed świętami latarnie świeciły przez 16 godzin i 5 minut. To ponad dwa razy dłużej niż w czerwcu. Dzięki oprawom ledowym, które są sukcesywnie montowane w Warszawie, również na Żoliborzu, pobór energii tej nocy był znacznie mniejszy niż pięć lat temu. Dlatego - mimo ogromnej podwyżki cen prądu w ostatnich latach - rachunek za utrzymanie żoliborskich latarni prawie nie wzrósł.
28.12.2023 11:46
2
Zostało za dużo świątecznych potraw? Podziel się nim w jadłodzielni
Mieszkańcy Żoiborza, którzy nie wiedzą co zrobić z nadmiarem świątecznych dań albo nie mogą już patrzeć na pierogi, ale z chęcią zjedli by dajmy na to bigos, mogą oddać lub wymienić się jedzeniem w jadłodzielni przy dzielnicowym Ratuszu.
27.12.2023 11:31
Kompletna deska - felieton Agaty Passent
Sentymentalna wizyta Agaty Passent w restauracji Alpenrose. O eks partnerkach taty - Daniela Passenta.
27.12.2023 08:06
1
Reklama
Ciekawe nazwy ulic na Żoliborzu
Są na Żoliborzu ulice, których nazwy są tajemnicze, enigmatyczne, dziwne albo przynajmniej trudno w sposób oczywisty wytłumaczyć skąd się wzięły.
23.12.2023 18:58
2
Co z Pawilonem Kulturalnym na Sadach? Czy pieniądze są ważniejsze od obowiązujących warunków koncepcji Pawilonu...?
Wiosną 2023 Pawilon Kulturalny zakończył swoją działalność w związku z zakończeniem umowy dzierżawy. Lokal był dwukrotnie wystawiany w konkursie z przeznaczeniem na działalność kulturalną i gastronomiczną. W żadnym z nich nie wyłoniono zwycięzcy. Obecnie Pawilon czeka na trzeci przetarg. Czy ZGN zapomniał o koncepcji funkcjonalnej Pawilonu określonej w obowiązującej wciąż koncepcji jego zagospodarowania?
20.12.2023 12:04
1
6
Syrenki na Żoliborzu
Syrena jest najbardziej znanym warszawskim symbolem. To wszyscy wiedzą. Na Żoliborzu mamy swoje, bardzo ciekawe i oryginalne syrenki.
20.12.2023 10:38
5
Znamy szczegóły przebiegu konkursu na Prochownię Północną
5 grudnia poznaliśmy zwycięzcę konkursu na Prochownię Północną. Zwyciężczynią została Marianna Zjawińska, która przez lata prowadziła tu Prochownię Żoliborz, o czym pisała już nasza gazeta. Teraz znamy więcej szczegółów co do przebiegu konkursu.
17.12.2023 22:21
1
4
Najciekawsze wydarzenia na grudzień w MAL-u
Przedświąteczne wydarzenia w Miejscu Aktywności Lokalnej. Co będzie się działo w drugiej połowie grudnia?
12.12.2023 00:18
Biuro Zarządu WSM i niespełnione obietnice
Dolina Rudawki wyraża zaniepokojenie obecnie panującą sytuacją, kierując uwagę na kilka kluczowych kwestii.
11.12.2023 16:19
Najlepsze księgarnie wybrane. Wśród kandydatur była jedna żoliborska
Warszawskie księgarnie Wrzenie Świata, Antykwariat Zakładka, Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa, Księgarnia Dwie Siostry i Księgarnia „Mamy to!” zostały wyróżnione tytułem Ulubionej Księgarni Warszawy 2023. Spośród 5,5 tysiąca warszawiaków i warszawianek, którzy wzięli udział w głosowaniu, jury wyróżniło 20 osób za ich szczególne opinie na temat wybranych miejsc.
11.12.2023 12:55
„Nie wolno truć i zabijać innych” – M. Olszewski o strefie czystego transportu
7 grudnia Rada Miasta podjęła uchwałę o wprowadzeniu strefy czystego transportu. O tym, z czym się strefa wiąże, opowie Michał Olszewski – zastępca prezydenta m. st. Warszawy.
11.12.2023 08:35
10
7
Zadłużona Rudawka. Co robi zarząd?
Temat zaległości finansowych, dotykający nie tylko Rudawki, staje się coraz poważniejszym problemem Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak informuje stowarzyszenie Dolina Rudawki, ostatnie sprawozdanie z posiedzenia Rady Nadzorczej ujawniło, że zaległości wzrastają w całej Spółdzielni, z Rudawką na trzecim miejscu pod względem rocznego wzrostu nieuregulowanych płatności.
06.12.2023 02:12
2
Wolontariusze nagrodzeni za swoje działania
5 grudnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Wolontariusza podczas uroczystej gali, dedykowanej warszawskim ochotniczką i ochotnikom. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci społeczności wolontariackiej z całego miasta.
06.12.2023 01:52
1
W końcu wiemy, co z Prochownią!
Dyrektorka Żoliborskiego Domu Kultury, Iwona Dolecka oficjalnie ogłosiła zwycięzcę konkurs na dzierżawę Prochowni Żoliborz. Czynsz miesięczny wyniesie 10 000 złotych.
05.12.2023 13:26
4
7
Przebudowa ulicy Ficowskiego
Rusza przebudowa ulicy Ficowskiego w ramach trójstronnej umowy podpisanej między Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. oraz firmą AKONSULT. Umowa, podpisana z datą 29 listopada 2023 roku, zakłada przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej w ciągu 10 miesięcy.
04.12.2023 14:01
1
Nowa placówka dla najmłodszych na południu dzielnicy
Planowana budowa żłobka i przedszkola na terenie dawnej wojskowej bocznicy kolejowej na Powązkach wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców południowej części Żoliborza. Projekt, mający powstać na zalesionej działce przy ul. Ficowskiego, spotkał się z opozycją niektórych mieszkańców, którzy zgłaszają swoje wątpliwości co do celowości tej inwestycji.
29.11.2023 00:08
1
Zima w mieście - które placówki dołączyły do akcji?
Czy chcesz zapisać swoje dziecko na feryjne zajęcia? Zobacz, gdzie możesz to zrobić.
27.11.2023 21:35
1
Historia I kolonii WSM-ŻC na przestrzeni blisko 100 lat
Budowę I kolonii zaczęto 4 lata po założeniu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kamień węgielny pod budowę pierwszej w WSM kolonii mieszkaniowej położono 12 grudnia 1925 r. Akt erekcyjny zaczyna się cytatem z Mickiewicza: „Wyzwolenie robotników może być dziełem samych robotników. Akt erekcyjny pierwszego domu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu. Działo się dnia dwunastego grudnia tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku. Założona przez grono działaczy robotniczych w 1922 r. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, dzięki wydatnej pomocy organizacyjnej Rady Związków Zawodowych m. st. Warszawy przystąpiła do budowy pierwszego domu zbiorowego w kolonii robotniczej na Żoliborzu, rozpoczynając tem samem akcję społeczną, mającą na celu dostarczenie szerokim warstwom robotniczym stolicy zdrowych, wygodnych i nowocześnie urządzonych mieszkań”.
21.11.2023 06:03
2
Będą nowe ścieżki rowerowe
Już wkrótce z Żoliborza na Śródmieście będzie można sprawnie i szybko dojechać rowerem.
20.11.2023 15:49
1
5
MJN apeluje o chodnik na Powązkowskiej
Mieszkanki i mieszkańcy mówią jasno: potrzebny jest chodnik. Co na to władze dzielnicy?
16.11.2023 12:15
2
Niebawem nowy cykl o historii architektury WSM „Żoliborza Centralnego”
W najbliższym czasie na łamach Gazety Żoliborza pojawi się cała seria publikacji o architekturze Żoliborza i jej historii. W pierwszej kolejności przygotujemy cykl siedmiu artykułów na temat starego osiedla „wuesemowskiego”, współcześnie nazywanego osiedlem WSM „Żoliborz Centralny”.
14.11.2023 21:33
2
poprzednia
12
13
14
15
16
następna
Opinia autora tekstu
Poprzednie
Następne
Wiktor Zając
Mimo różnych opinii w kwestii nowej lokalizacji poidełka, zdecydowano się na najbardziej optymalne rozwiązanie. Przeniesienie poidełka dalej wiązałoby się z czasochłonnymi ustaleniami, podrożeniem inwestycji oraz powstałaby obawa, co do ewentualnego zniszczenia systemu korzeniowego drzew.
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Poznaliśmy zwyciężczynię plebiscytu na Żoliborzankę Roku 2024. Relacja z gali finałowej
Data dodania artykułu:
18.04.2025
Sprawa nielegalnych mieszkań w piwnicach Zimowego Leża trafiła do nadzoru budowlanego
Data dodania artykułu:
17.04.2025
Plac Wilsona: interwencja mieszkańców i radnego przyniosła efekty
Data dodania artykułu:
26.04.2025
Matexi Polska organizuje dni otwarte inwestycji Sady Żoliborz
Data dodania artykułu:
05.05.2025
„Mieszka tu bardzo różna społeczność, którą łączy jedna rzecz – spokój” - wywiad z Anną Szymańczyk
Data dodania artykułu:
14.04.2025
Reklama
KOMENTARZE
Poprzednie
Następne
Autor komentarza:
Dobry wuj
Treść komentarza:
Zostawcie w spokoju przedsiębiorców. Mało ucierpieli przez nowy ład ?
Data dodania komentarza:
29.04.2025, 08:12
Źródło komentarza:
Plac Wilsona: interwencja mieszkańców i radnego przyniosła efekty
Autor komentarza:
gerwazygejping-pong
Treść komentarza:
"[...] każdorazowe prawo pozytywne pro- wadzi do fetyszyzacji determinizmu globalnego, która polega na tym, że wszechświat — oczywiście zawsze: rebus sic stantibus — traktowa- ny jest jako obraz trwały, podległy logicznie jednoznacznym określe- niom. Tej właśnie jednoznaczności określeń nie podlega „wszechświat recentywistyczny”, który jest rzeczywistością każdorazowego „teraz” (recens), jako że w toku jego przemiany każdy kolejny moment „teraz” wyłania się w drodze erupcji z loży istnienia Natury, którą określa- my jako źródło bytu, zlokalizowane w czasie teraźniejszym. Jest to istnienie przeskakujące bieżąco (a recentiori) z chwili na chwilę, mię- dzy dwoma lożami trwania zjawiskowego świata, którymi wybłyskuje zdarzenie (recens) w taki sposób, że jedna z nich jest zlokalizowana w czasie wczesnym (recens quo ante), druga zaś — w czasie późnym (recens ad quem). To jednoczesne występowanie oraz wzajemne splatanie się lóż trwania zjawiskowego świata, ulokowanego z jednej strony w jakiejś wcześniejszej teraźniejszości, z drugiej — danego w jakiejś teraźniej- szości późniejszej, są źródłem rozpoznania pokoleniowego usytuowa- nia ludzi w czasie. Dzięki bowiem okupowaniu stożka życia, który człowiek z perspektywy swego „teraz” określa mianem swojego „ja”, świat człowieka rodzi się za każdym razem na nowo (a recentiori) wraz z jego indywidualnym doświadczeniem, mimo że już raz w jakiś sposób istniał. Życie człowieka jednopojawieniowego nawarstwia się w ten sposób na życie człowieka wielopojawieniowego, który rodzi się każdorazowo i rodząc, ginie, nie ma substancji, lecz istnieje wir- tualnie. To niemal aforystyczne określenie pokoleniowego usytuowania człowieka w czasie jest nadzwyczaj bogate w treść, zawiera już ono najogólniejsze podstawy tej nieuniknionej rozbieżności, jaka powstała między starą a nową rzeczywistością — substancją a przedmiotem wirtualnym." JÓZEF BAŃKA malum nascendi in potentia serpere
Data dodania komentarza:
26.04.2025, 11:37
Źródło komentarza:
Muzeum Sztuki Dziecka
Autor komentarza:
Małgorzata
Treść komentarza:
Witam. Ja również zostałam oszukana. Napisałam około 20 e-maili. Napisałam także do Rzecznika Praw Konsumenta-bez skutku. Jestem także za złożeniem pozwu grupowego. To jakaś kpina aby nic nikt nie mógł zrobić.
Data dodania komentarza:
14.04.2025, 20:52
Źródło komentarza:
Czy sklep internetowy haia.pl oszukuje swoich klientów?
Autor komentarza:
Cozapech
Treść komentarza:
Myślałem że znowu chodzi o Biedronkę, ale on tu przecież nie mieszka...
Data dodania komentarza:
14.04.2025, 00:41
Źródło komentarza:
Syn znęcał się nad niewidomą matką
Autor komentarza:
Zalibusz
Treść komentarza:
Ale śmieszne. Boki zrywać...
Data dodania komentarza:
14.04.2025, 00:40
Źródło komentarza:
Każdy mieszkaniec Żoliborza dostanie Teslę. Kaczyński rusza na pomoc Elonowi Muskowi
Autor komentarza:
TKM
Treść komentarza:
A wzdłuż Mickiewicza od Gen.Zajączka do Pl.Wilsona NIE będzie łatwo, bo tamtejszy, obowiązujący ale stary MPZP przewiduje ścieżkę rowerową, ale poprowadzoną w sposób który jest obecnie niezgodny z przepisami... i będzie potrzebna czasochłonna zmiana MPZP.
Data dodania komentarza:
8.04.2025, 11:48
Źródło komentarza:
Budowa ważnej trasy rowerowej
Reklama
Reklama
Reklama