Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 10:17

Straż Miejska podsumowuje rok. Na Żoliborzu nadal problemy z dzikim parkowaniem

W 2019 roku do Straży Miejskiej wpłynęło ponad 640 tys. naruszeń dotyczących przepisów, zagrożeń lub innych nieprawidłowości. Średnio w ciągu doby rejestrowano 1 752 zgłoszeń. Czym zajmowała się Straż Miejska w minionym roku?

W 2019 roku największą liczbę zgłoszeń zarejestrowano w dzielnicach: Śródmieście, Praga Południe i Mokotów, natomiast najmniejszą w dzielnicach: Rembertów i Wesoła. W całej stolicy Straż Miejska najczęściej interweniowała w kategorii ruchu drogowego (395 757 zgłoszeń), w drugiej kolejności w kwestii bezpieczeństwa i porządku publicznego (150 983 zgłoszeń). Najrzadziej strażników miejskich delegowano do zgłoszeń w zakresie ochrony środowiska (67 494 zgłoszeń) i zwierząt (35 051 zgłoszeń).

Interwencje podejmowano przede wszystkim w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców - 82%. Inne zgłoszenia pochodziły od Policji, Pogotowia Ratunkowego, operatorów monitoringu miejskiego. Ponad 1,7 tysiąca na dobę – średnio tyle zgłoszeń przyjmowała Straż Miejska w 2019 roku. To prawie o 2% więcej niż rok wcześniej. Cztery na pięć interwencji to efekt zgłoszeń mieszkańców.

Więcej dyspozycji usunięcia pojazdów niż w poprzednim roku

Na samym Żoliborzu Straż Miejska w ubiegłym roku interweniowała najczęściej w zakresie ruchu drogowego. Było to 15 406 zdarzeń, czyli o niemal 100. Najczęściej dochodzi do nie stosowania się do znaku B-36, czy zakazu zatrzymywania się. Żoliborz jest czwartą dzielnicą w stolicy pod względem ilości dyspozycji usunięcia pojazdów. W sumie w ciągu zeszłego roku na Żoliborzu było ich 2404. Niemal 800 więcej niż w 2018 roku. W całej Warszawie w 2019 roku procedur usunięcia pojazdu było 23 493.

W związku z nielegalnym parkowaniem na Żoliborzu na niefrasobliwych kierowców nałożono ponad 2,5 tys. mandatów.

Znacznie więcej kontroli dotyczących podejrzenia spalania odpadów

Jednym z zadań jakie wykonują stołeczni Straży Miejskiej to sprawdzanie czym palimy w piecu. W 2019 roku strażnicy z referatu do spraw Ochrony Środowiska, w związku z podejrzeniem spalania substancji niedozwolonych, przeprowadzili ponad 14 tys. kontroli. Większość z nich dotyczyły podejrzenia spalania substancji niedozwolonych. W ponad 12 tys. przypadkach funkcjonariusze nie potwierdzili nieprawidłowości. W ubiegłym roku strażnicy nałożyli 1 371 mandatów karnych oraz 961 razy zastosowali środki oddziaływania wychowawczego oraz sporządzili 10 wniosków o ukaranie. Na Żoliborzu w 2019 roku przeprowadzono 130 kontroli – mniej było ich tylko na Ochocie. W roku poprzednim było ich jedynie 83.

Ile osób podejrzanych o przestępstwo ujęła Straż Miejska na Żoliborzu?

W 2019 roku podczas działań patrolowo-interwencyjnych – zarówno cyklicznych, akcyjnych oraz w ramach zabezpieczeń zgromadzeń i imprez strażnicy miejscy ujęli 403 osoby, które były podejrzewane o dokonanie czynów zabronionych. 295 osób zostało ujętych bezpośrednio przez strażników, a 108 osób ujęto podczas wspólnych patroli z policjantami. Tak kształtują się dane dla Warszawy. Na Żoliborzu strażnicy miejscy ujęli w sumie 14 osób, czyli dwukrotnie mniej niż w roku poprzednim, które zostały doprowadzone na policję.

Najczęściej w ręce strażników trafiali nieletni uciekinierzy z placówek opiekuńczo-wychowawczych i osoby poszukiwane. W dalszej kolejności osoby posiadające narkotyki lub będące pod ich wpływem, ludzie agresywni naruszający obowiązujący porządek prawny, nietrzeźwi sprawcy przestępstw, osoby posługujące się fałszywymi dokumentami oraz podejrzewane o kradzież.

Pomoc bezdomnym

Straż Miejska w swoich zasobach ma Uliczny Patrol Medyczny. Jest to oddział działający już od niemal trzech lat. To objazdowa pomoc dla bezdomnych, wykluczonych i ubogich przebywających poza schroniskami. Specjalnie oznakowanym pojazdem, doświadczeni ratownicy, kilka razy w miesiącu objeżdżają znane strażnikom miejsca przebywania tych osób oraz ulice Warszawy.

W minionym roku Uliczny Patrol Medyczny wykonał 97 wyjazdów do miejsc przebywania osób bezdomnych i udzielił im ponad 353 porad medycznych, a w 280 przypadkach wykonał czynności medyczne. W 103 przypadkach ratownicy skierowali osoby wymagające pomocy lekarskiej do przychodni.

Łącznie strażnicy skontrowali ponad 7,5 tys. miejsc przebywania osób bezdomnych, wydali 5 tys. posiłków i przewieźli ponad 1,6 tys. osób bezdomnych do noclegowni i schronisk. W przypadku Żoliborza działaniami pomocowymi objęto 275 osób. W 2018 roku, według statystyk, liczba osób bezdomnych objętych działaniami pomocowymi na Żoliborzu wyniosła 186.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ