Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 12:25

Zielona energia na zielonym Żoliborzu. Pierwsza wspólnota w dzielnicy z panelami na dachu

Czym są Odnawialne Źródła Energii i jakie korzyści płyną z pro ekologicznych rozwiązań? W urzędzie dzielnicy odbyło się spotkanie ekspertów, w dziedzinie pozyskiwania energii, z zarządcami nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.

Podczas spotkania z zarządcami, Krystian Ciećki, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomości na Żoliborzu, opowiadał o korzyściach płynących z zastosowania OZE na przykładzie inwestycji zrealizowanej w budynku przy ulicy Bieniewieckiej 2a na Żoliborzu.

Zainstalowane na dachu budynku panele fotowoltaiczne o mocy 13,44 KW mają przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o około 8640 kg. Według przedstawionych danych pozwoli to również uratować 224 drzewa. Jak szacują urzędnicy, w tym konkretnym przypadku, oszczędności skumulowane na przestrzeni 20 lat wyniosą ponad 500 tys. zł.

Stolica dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. w 2020 i o 40 proc. w 2030 roku

– Wspieramy zarówno mieszkańców jak i wspólnoty czy spółdzielnie w działaniach, które wpisują się w miejską strategię adaptacji do zmian klimatycznych – mówiła w rozmowie z Radiem Żoliborz, którą usłyszycie już w środę, Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie. Ratusz kontynuuje program dofinansowania lokalnych źródeł energii odnawialnej – pomp ciepła, kolektorów słonecznych, panelów fotowoltaicznych. Nowością w ofercie miejskich dotacji jest wsparcie finansowe turbin wiatrowych.

"Obawiam się, że w przyszłości staniemy przed koniecznością wprowadzania ograniczeń jeśli chodzi o wykorzystanie wody"

Mieszkańcy stolicy mogą ubiegać się o dofinansowanie zbiorników retencyjnych. W przypadku wspólnot i spółdzielni są to dotacje w wysokości nawet do 10 tys. zł. – Dzięki takiemu zbiornikowi nie marnujemy wód opadowych i jesteśmy w stanie zaoszczędzić zasoby z systemu wodociągowego. Woda staje się coraz bardziej cennym zasobem. Obawiam się, że w przyszłości staniemy przed koniecznością wprowadzania ograniczeń jeśli chodzi o wykorzystanie wody – wyjaśnia Justyna Glusman, która przypomniała również, że Warszawa zobowiązała się do redukcji dwutlenku węgla w ramach międzynarodowego porozumienia. Stolica od przyszłego roku ma zredukować jego emisję o 20 proc., a od 2030 roku o 40 proc.

W ramach nowego systemu zmienił się sposób obliczania wysokości wsparcia finansowego –  tj. w zależności od mocy instalowanego urządzenia, a nie, jak było wcześniej, w zależności od przedstawionej oferty na wykonanie inwestycji. – Obecnie program dotacji cieszy się dużą popularnością. Ilość wniosków w ostatnich latach wzrosła czterokrotnie. W tym roku, do października, mieliśmy ich łącznie 1,7 tys. Wszystko wskazuje na to, że w nowej turze będzie ich dużo więcej – mówiła podczas spotkania w urzędzie dzielnicy wiceprezydent Warszawy.

Pompy ciepła i energia pozyskiwana z promieni społecznych kierunkiem rozwoju budownictwa wielorodzinnego

Prelegenci ubiegłotygodniowego spotkania podkreślali, że im większe zużycie energii, tym bardziej opłacalna jest inwestycja w OZE. W pierwszej kolejności o panele słoneczne powinny starać się wspólnoty z dużych bloków z windami, gdzie koszty energii z części wspólnych są wysokie. Zwłaszcza jeżeli w budynku jest pompa ciepła.

Fotowoltaika może się opłacić zwłaszcza w dobie galopujących w górę cen za energię. Polityki zachęcające do odejścia od paliw kopalnych wchodzą w życie, a systemy wykorzystujące te źródła są zastępowane głównie przez pompy ciepła, dla których wielkość rynku osiąga wartość 1,1 mld euro rocznie. Według przedstawionego raportu „Building Market Brief” szacuje się, że w przyszłości rynek OZE wzrośnie przede wszystkim w zakresie pomp ciepła oraz energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego.

Zielony Żoliborz napędzany zieloną energią

Według definicji podanej podczas spotkania źródło energii odnawialnej to takie, które przy wykorzystaniu nie pogłębia deficytu. Produkowana na dachach energia w pierwszej kolejności jest wykorzystywana do zasilenia części wspólnych budynków, a nadwyżki trafiają do sieci i są rozliczane w ramach systemu opustów, pomniejszając rachunki za energię pobieraną z sieci. Wygląda to tak: każdy kilowat przekazany operatorowi to 80 proc. zniżki na kilowat od niego pobierany.

– Zależy mi na tym, żeby nasza dzielnica była pionierem w pozyskiwaniu energii przy pomocy ekologicznych rozwiązań. Chciałabym, aby określenie „zielony Żoliborz” nabrało większego znaczenia – mówi Izabela Rychter, żoliborska radna, za sprawą której urząd dzielnicy zorganizował  spotkanie dla zarządców nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni z ekspertami z dziedziny zielonej energii.

O dużym zainteresowaniu świadczyła wypełniona po brzegi sala konferencyjna w urzędzie dzielnicy. Agata Marciniak-Różak, wiceburmistrzyni Żoliborza, podkreśliła już na samym początku, że jeżeli będzie zainteresowanie tego typu inicjatywami, to rozważy zorganizowanie tego typu spotkania tym razem dla mieszkańców.  


IMG_4993_edited

IMG_4993_edited


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 18 km/h