W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- obchodach wybuchu powstania warszawskiego
- programie obchodów
W tym roku przypada 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – największego zrywu niepodległościowego XX wieku i jednego z najboleśniejszych momentów w historii stolicy. Dla mieszkańców Żoliborza to szczególnie ważna data. To właśnie tutaj, 1 sierpnia 1944 roku, padły pierwsze strzały powstańcze w Warszawie. Dlatego dzielnica tradycyjnie włącza się w obchody, organizując wydarzenia, które łączą hołd dla bohaterów z edukacją i integracją lokalnej społeczności.
Wspólna pamięć w przestrzeni miasta
Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 27 lipca o godz. 10:00 w parku im. Żołnierzy Żywiciela – przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy zgrupowania „Żywiciel”. Tu odbędzie się oficjalne rozpoczęcie obchodów. Następnie uczestnicy złożą kwiaty pod płytą IV Batalionu ODW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego przy ul. P. Suzina. Ceremonię uświetnią występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kalisza oraz Orkiestry OSP Iwanowice.
Równolegle, w godzinach 11:30–14:30, odbędzie się rodzinna gra miejska „Barykady Żoliborza”, której celem jest nie tylko dobra zabawa, ale i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych miejsc związanych z Powstaniem na Żoliborzu. Udział jest bezpłatny, bez zapisów – wystarczy przyjść na miejsce startu przy ul. Słowackiego 6/8.
Dbanie o miejsca pamięci
29 lipca, we wtorek, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w społecznej akcji porządkowania kwater powstańczych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A28). To miejsce spoczynku żołnierzy Zgrupowania „Żywiciel”. Akcja potrwa od godz. 10:00 do 20:00 i ma charakter nie tylko porządkowy, ale i symboliczny – to wyraz szacunku dla bohaterów i troski o dziedzictwo.
1 sierpnia – „Godzina W” i pamięć o pierwszych strzałach
Kulminacja obchodów przypada tradycyjnie na 1 sierpnia. O godz. 13:50, w miejscu, gdzie padły pierwsze powstańcze strzały – u zbiegu ulic Krasińskiego, Kochowskiego i Suzina – odbędzie się uroczystość upamiętniająca początek Powstania na Żoliborzu.
Punktualnie o 17:00, w godzinę „W”, Żoliborz uczci pamięć Powstańców na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A28), przy grobach żołnierzy Zgrupowania AK „Żywiciel”. To moment szczególny – czas wspólnej ciszy, zadumy i wdzięczności.
Spotkania z historią – spacer i rozmowy z Powstańcami
2 sierpnia odbędą się kolejne wydarzenia. O godz. 11:00 złożone zostaną kwiaty przy kamieniu Zgrupowania AK „Żniwiarz” na skwerze Kompanii „Żniwiarz”. Następnie mieszkańcy będą mogli wziąć udział w spacerze śladami Powstania na Żoliborzu, zakończonym wyjątkowym spotkaniem z Powstańcami – w Szkole Podstawowej nr 391 im. „Alka” przy ul. Felińskiego 2 (godz. 13:00). Możliwość bezpośredniej rozmowy ze świadkami wydarzeń to doświadczenie niepowtarzalne, a z roku na rok coraz bardziej cenne.
Wrzesień – miesiąc refleksji i pamięci
Choć sierpień jest miesiącem szczególnie silnie związanym z rocznicą Powstania, pamięć na Żoliborzu nie kończy się wraz z jego końcem. Wydarzenia rocznicowe kontynuowane będą również we wrześniu:
- 17 sierpnia (niedziela), godz. 14:00 – uroczystość pod pomnikiem walk o Dworzec Gdański (ul. Mickiewicza / gen. Zajączka).
- 14 września (niedziela), godz. 17:00 – złożenie kwiatów w miejscu egzekucji ludności cywilnej przy ul. Marii Kazimiery 3/5.
- 30 września (wtorek), godz. 15:00 – msza święta w kościele św. Stanisława Kostki, a po niej ostatnie spotkanie z Powstańcami w SP nr 391 (godz. 16:00).
Pamięć, która łączy pokolenia
Obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego na Żoliborzu to nie tylko hołd dla bohaterów, ale też ważny element budowania lokalnej tożsamości. Dzięki zaangażowaniu kombatantów, harcerzy, nauczycieli, samorządu i mieszkańców, historia Powstania wciąż żyje – nie tylko w pomnikach, ale przede wszystkim w sercach.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Zachęcamy mieszkańców do udziału – wspólne przeżywanie tej rocznicy to wyraz naszej pamięci, dumy i wdzięczności.
Kalendarium wydarzeń:
27 lipca (niedziela)
10:00 – Park im. Żołnierzy Żywiciela – uroczystość przy kamieniu „Żywiciela”
11:00 – Ulica P. Suzina – złożenie kwiatów pod tablicą IV Batalionu ODW PPS
11:30–14:30 – Gra miejska „Barykady Żoliborza”
29 lipca (wtorek)
10:00–20:00 – Porządkowanie grobów Powstańców, Powązki Wojskowe (kwatera A28)
1 sierpnia (piątek)
13:50 – Pierwsze strzały Powstania – ul. Krasińskiego/Suzina
17:00 – Godzina „W”, Cmentarz Wojskowy – kwatera A28
2 sierpnia (sobota)
11:00 – Skwer Kompanii „Żniwiarz” – złożenie kwiatów
11:00 – Spacer szlakiem Powstania
13:00 – Spotkanie z Powstańcami, SP nr 391, ul. Felińskiego 2
17 sierpnia (niedziela)
14:00 – Pomnik walk o Dworzec Gdański, ul. Mickiewicza / Zajączka
14 września (niedziela)
17:00 – Upamiętnienie przy ul. Marii Kazimiery 3/5
30 września (wtorek)
15:00 – Msza święta, kościół św. Stanisława Kostki
16:00 – Spotkanie z Powstańcami, SP nr 391
Napisz komentarz
Komentarze