W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- nowej inwestycji na Żoliborzu
- wyglądzie i przeznaczeniu nowej inwestycji
Uzyskane finansowanie umożliwia rozpoczęcie prac, które obejmą budowę czterech samodzielnych i energooszczędnych budynków z przeznaczeniem na placówkę wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz dwa mieszkania chronione.
Finansowanie inwestycji
Finansowanie inwestycji podzielone zostało na 3 lata. W 2025 roku zakładamy, że wykonana zostanie aktualizacja inwentaryzacji zieleni obejmująca także niezbędne wycinki roślin kolidujących z inwestycją. Główne prace budowlane zaplanowane zostały na lata 2026-2027. Podział środków przewiduje wydatki na poziomie 500 tys. zł jeszcze w 2025 roku, 17 mln zł w 2026 roku i 13,5 mln w 2027, przy czym kwota ta obejmuje również pierwsze wyposażenie nowego obiektu.
Środowiskowy Dom Samopomocy
Nowy budynek Środowiskowego Domu Samopomocy przeznaczony ma być dla 30 osób z chorobami psychicznymi oraz kolejnych 30 z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. Zatrudnienie znajdzie w nim łącznie 14 terapeutów, dyrektor, 2 osoby w kadrach i księgowości oraz 2 pracowników gospodarczych. W placówce przewiduje się również możliwość odbywania praktyk studenckich i zawodowych oraz współpracę z wolontariuszami.
Ośrodek wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną będzie prowadzić zajęcia dla trzech grup wiekowych w wieku od 6. do 18. roku życia. Pomieścić ma 40 uczestników oraz 7 osób personelu.
Zaprojektowane zostały również dwa mieszkania chronione. Jedno dwuosobowe składające się z dwóch jednoosobowych pokoi, części dziennej z aneksem kuchennym i łazienki oraz jedno czteroosobowe, z dwoma pokojami dwuosobowymi, łazienki z osobnym WC oraz pokoju dziennego z aneksem kuchennym.
Autorzy projektu z wyjątkową starannością zadbali o to, by planowany budynek harmonijnie wpisywał się w architektoniczny charakter Żoliborza – dzielnicy o silnie ugruntowanej tożsamości urbanistycznej. Inspirując się zielonym krajobrazem Sadów Żoliborskich, koncepcja architektoniczna łączy nowoczesność z poszanowaniem lokalnego kontekstu. Jednym z kluczowych atutów inwestycji jest znaczne zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej, efekt ten osiągnięto m.in. poprzez zastosowanie ekstensywnych dachów zielonych, które nie tylko wpisują się w ekologiczne trendy, ale także realnie przyczyniają się do poprawy mikroklimatu i retencji wody opadowej na terenie inwestycji.
Koncepcja architektoniczna zakłada, że budynek będzie energooszczędny. Na dachach znajdą się panele fotowoltaiczne. Zaproponowano również dolne źródło ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacji. W ramach zagospodarowania terenu wszystkie ścieżki miałyby być z nawierzchni mineralnych, a w pasie nad kolektorem rzeki Rudawki zaproponowano ogrody deszczowe.
Napisz komentarz
Komentarze