Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:22

Drogowcy sprawdzają bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Zarząd Dróg Miejskich kontynuuje kompleksowy audyt przejść dla pieszych. W tym roku obejmuje on pięć dzielnic, w tym Żoliborz. Certyfikowani audytorzy badają bezpieczeństwo na „zebrach” pod kątem ok. 30 kryteriów.

„Z danych w opublikowanym przez nas raporcie bezpieczeństwa ruchu drogowego, wynika, że na warszawskich drogach jest coraz bezpieczniej. Poprawiła się zwłaszcza sytuacja pieszych. Liczba wypadków z udziałem pieszych jest najniższa odkąd zbieramy takie dane a w ciągu 10 lat spadła o połowę. Po raz pierwszy nie stanowią najliczniejszej grupy wypadków (częściej dochodziło do zderzeń bocznych pojazdów). Zdajemy sobie sprawę, że wciąż jest wiele do poprawy, ale cieszy fakt, że działania, które podejmujemy zaczynają przynosić efekty” – czytamy w komunikacie Zarządu Dróg Miejskich.

Eksperci sprawdzą przejścia na Żoliborzu

Audyt obejmuje „zebry” bez sygnalizacji świetlnej. Eksperci badają bezpieczeństwo pod kątem około 30 kryteriów. Pod uwagę brana jest m.in. geometria jezdni, organizacja ruchu i natężenie oświetlenia ulicznego. W tym roku audytorzy sprawdzają przejścia dla pieszych w Wawrze, we Włochach, na Żoliborzu, Bemowie i Pradze – Północ. W najmniejszej dzielnicy Warszawy bezpieczeństwo badane jest na 182 „zebrach”. Jednym z głównych problemów zidentyfikowanych podczas dotychczasowych audytów jest ograniczanie widoczności przez parkujące samochody. Ten problem dotyka aż 40 proc. zbadanych przejść. 20 proc. zidentyfikowanych zagrożeń wynikało z parkowania aut. Dlatego co roku ZDM ustawia kilka tysięcy słupków blokujących.

W lipcu ZDM podpisał umowę na doświetlenie 192 przejść dla pieszych. Jaśniej i bezpieczniej ma być w dwóch lokalizacjach na Żoliborzu: ul. Gdańska-Bieniewiecka i dwa przejścia na ul. Krajewskiego – Dymińskiej. W tych dwóch miejscach doświetlone będą łącznie trzy przejścia dla pieszych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h