Stawki obowiązujące w ryczałcie ewidencjonowanym
Podatnicy korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają możliwość wyboru jednej z kilku stawek ryczałtowych, zależnie od profilu wykonywanej działalności. Gdy prowadzimy złożoną działalność, jaka podlega pod kilka stawek, można posłużyć się nawet kilkoma z nich. Informacje o przypisaniu rodzaju działalności do danej stawki ryczałtowej znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Stawki ryczałtu ewidencjonowanego są następujące:
- 2%
- 3%
- 5,5%
- 8,5%
- 10%
- 12%
- 12,5%
- 14%
- 15%
- 17%
Które z nich są stosowane najrzadziej? Są to głównie stawki 2% i 10%, przy czym ta pierwsza stawka opodatkowuje przychody uzyskiwane ze sprzedaży wyrobów przetwarzanych na inne sposoby niż przemysłowe producentów podchodzenia zwierzęcego i roślinnego, z hodowli, chowu lub z własnej uprawy. Stawka ryczałtu 10% z kolei jest stosowana w razie odpłatnego zbywania nieruchomości lub praw majątkowych, które nie zostały zakwalifikowane do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Oczywiście każdy przedsiębiorca powinien zapoznać się z przepisami prawnymi w tym zakresie i postępować zgodnie z nimi.
Ryczałt ewidencjonowany jako forma opodatkowania przychodów
Aby postawić na ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania przychodów, trzeba spełnić warunki w zakresie limitu osiąganych przychodów. Podatnik ma możliwość skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, jeżeli w poprzednim roku podatkowym uzyskał:
- Przychody z działalności w formie spółki do 2 000 000 euro (limit aktualny w 2025 roku to 8 569 200 zł)
- Przychody z działalności samodzielnej do 2 000 000 euro (limit aktualny w 2025 roku to 8 569 200 zł)
Przy kwartalnym rozliczaniu podatku, limit ten wynosi 200 000 euro (856 920 zł).
Podkreślić trzeba, że limity ryczałtowe musimy przeliczyć na polskie złote, zgodnie z kursem ogłoszonym przez NBP na 1 dzień roboczy października roku poprzedzającego dany rok podatkowy. Jeżeli początkujący przedsiębiorcy przekroczą te limity w pierwszym roku prowadzenia firmy, nie tracą prawa do ryczałtu ewidencjonowanego, jednakże w kolejnych latach muszą pilnować limitów. Utrata tego prawa obowiązywać będzie od 1 stycznia kolejnego roku (gdy nadal limity będą przekraczane). Pamiętajmy o tym, że do limitów nie są wliczane kwoty, o które należy zwiększyć lub zmniejszyć przychody w ramach dokonanej ulgi za złe długi w podatku dochodowym. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Wygodny system do prowadzenia ewidencji w firmie
Przedsiębiorca może z powodzeniem skorzystać z prowadzenia ewidencji w systemie wFirma wtedy, gdy korzysta z opodatkowania na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Do dyspozycji mamy wszystkie określone stawki ryczałtowe dla działalności i prowadzenie ewidencji przychodów z opcją pobrania JPK_EWP (na żądanie organu podatkowego). Jak rozliczać się z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w takim systemie? To zadanie jest bardzo proste. Na swoim koncie wybieramy: Ustawienia-Podatki-Podatek dochodowy, a w pozycji Rodzaj ewidencji wybieramy opcję Ewidencja przychodów (ryczałt). Dzięki temu możliwe jest określenie stawki ryczałtu dla danej pozycji podczas wystawiania faktury. Po wystawieniu faktury, trafia ona do Ewidencji przychodów pod daną stawką ryczałtową. Warto także wiedzieć, że ewidencja ta znajduje się w zakładce Ewidencja-Ewidencja przychodów - tutaj uzupełniane są wszystkie wpisy wprowadzone w zakładce dotyczącej przychodów, z zachowaniem podziału na odpowiednie stawki ryczałtowe podatku dochodowego.