W tym artykule przeczytasz o:
- przyczynie interwencji straży pożarnej na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej;
- stanie technicznym budynków znajdujących się na terenie Instytutu;
- pożarze sprzed 3 lat, a także o planach remontu spalonego budynku;
- historii budynków Instytutu Chemii Przemysłowej w kilku słowach.
Jeden z mieszkańców dzielnicy powiadomił naszą redakcję o interwencji jaka miała miejsce przed Instytutem Chemii Przemysłowej, tuż przed restauracją Kuchnia Żoliborz przy ul. Rydygiera 8. Około godz. 20:00 na miejscu pojawiły się trzy wozy straży pożarnej. Początkowo mieliśmy podejrzenia, że doszło do pożaru w restauracji Kuchnia Żoliborz, gdyż tuż przy niej kręciła się spora grupa strażaków. Szybko udało się nam wykluczyć to podejrzenie. Okazało się, że interwencja nie działa się w Kuchni Żoliborz, lecz na tyłach budynku, w którym znajdują się inne pomieszczenia użytkowe należące do Instytutu Chemii Przemysłowej.To właśnie na tyłach budynku 20B grupa strażaków chodziła po dachu niższej części budynku, sprawdzając jego stan, a także zaglądając do kominów od pionów wentylacyjnych. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się od jednego ze strażaków, że prawdopodobnie doszło do zadymienia instalacji wentylacyjnej.
Co było faktyczną przyczyną interwencji?
O przyczynę interwencji straży pożarnej zapytaliśmy się dyrekcję Instytutu Chemii Przemysłowej. Jak poinformował nas Zastępca Dyrektora ds. Finansowych i Operacyjnych Wojciech Konarski, przyczyną interwencji było zaciągnięcie oparów z zewnątrz budynku przez system wentylacji mechanicznej obsługujący lokal wynajmowany przez Najemcę Instytutu. „We wnętrzu budynku nie doszło do pożaru. Straż pożarna zlokalizowała i zabezpieczyła źródło zadymienia. Prawdopodobną przyczyną incydentu były prace dekarskie prowadzone na dachu budynku” - zaznaczył Wojciech Konarski, jednocześnie wyjaśniając, że powód interwencji nie był związany z użytkowaniem pomieszczeń Instytutu przez najemców.
Z wyjaśnień przekazanych od Oficera Prasowego Komendy Miejskiej PSP wynika, że w wyniku rozpoznania ustalono, iż doszło do zapalenia warstw płyt pilśniowych na dachu budynku o powierzchni 1m2 w wyniku wcześniejszych prac remontowych. "Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozbiórce części dachowej obiektu w celu dostania się do rozżarzonych części płyt oraz podaniu prądu wody z gaśnicy wodno-pianowej. Obiekt sprawdzono kamerą termowizyjną na zakończenie działań" - dodał mł. bryg. Artur Laudy.
Jaki jest stan techniczny budynków Instytutu?
Warto zaznaczyć, że obiekty znajdujące się na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej to budynki mające lata świetności dawno za sobą. Są to budynki zarówno w okresu międzywojnia, jak i z lat 50. i 60. XX wieku. W przypadku budynku 20B, jest to obiekt, który zaprojektował - podobnie jak jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktowców na terenie Instytutu - arch. Stanisław Kolendo. Najstarsza część budynku z początku lat 50. znajduje się z tyłu. W niej znajduje się przepiękna spiralna klatka schodowa z charakterystyczną ścianą kurtynową z luksferów, czyli szklanych pustaków na parterze. Pozostała część budynku, widoczna głównie od strony ul. Rydygiera była rozbudowana na początku lat 60. Niesamowite wrażenie robią wnętrza, ponieważ mógłby stanowić idealną scenografię do filmu, w którym akcja dzieje się w latach 50. czy 60. Zapytaliśmy dyrekcję Instytutu Chemii Przemysłowej jak często i kiedy ostatnim razem przeprowadzony był przegląd stanu technicznego budynku nr 20B? Ponadto, zapytaliśmy o ocenę obiektu jaka wynika z przeprowadzonych przeglądów. Zastępca Dyrektora ds. Finansowych i Operacyjnych Wojciech Konarski poinformował jedynie, że wszystkie obiekty budowlane Instytutu posiadają aktualne przeglądy stanu technicznego, które wykonywane są regularnie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Pożar w Instytucie 3 lata temu
Na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej doszło do innej interwencji straży pożarnej 3 lata temu. Wtedy sytuacja była bardzo poważna, ponieważ w pożarze doszczętnie spłonął budynek 6C. Jak podaje jeden ze świadków tamtego pożaru, filmowcy spawali coś wewnątrz budynku, w konsekwencji doprowadziło to do podpalenia. „Wnętrze zostało wypalone do gołego metalu, poza parterem” - dodał. Z tą sprawą również wystąpiliśmy do dyrekcji Instytutu o ustosunkowanie się do tamtego zdarzenia. „Budynek 6C jest wyłączony z użytkowania, poza infrastrukturą techniczną budynku, oczekuje na remont generalny. W wyniku pożaru doszło do zadymienia, osmalenia całego budynku i uszkodzenia jednego z podestów stalowych. Konstrukcja zewnętrzna budynku nie ucierpiała w wyniku pożaru” - wyjaśnił Zastępca Dyrektora Wojciech Konarski.
Jest to dość intrygujący architektonicznie budynek o wielkich przeszkleniach i charakterystycznych rurach znajdujących się przed nim. Budynek został dobudowany do tylnej elewacji dawnego głównego budynku Instytutu, który powstał w latach 1925-26 wg projektu Tadeusza Zielińskiego (seniora) i oddany w styczniu 1928 r. Pierwotnie budynek znajdował się przy ul. Łączności 8, która stanowiła jedną z ulic gwieździstego założenia pl. Grunwaldzkiego. W wyniku kryzysu gospodarczego, a także wybuchu II wojny światowej, nie zrealizowano tego założenia.
Napisz komentarz
Komentarze