Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 09:48
Reklama

Noc Księgarń w Najlepszej Księgarni

W ramach Nocy Księgarń, która odbędzie się w tym roku w najbliższy piątek, 4 października, żoliborska Najlepsza Księgarnia zaprasza na dwa spotkania autorskie - z Iwoną Selezińską i Marzeną Mróz Bajon.
Noc Księgarń w Najlepszej Księgarni

Źródło: Najlepsza Księgarnia

W tym artykule przeczytasz o:

  • Nocy Księgarń
  • spotkaniach z Iwoną Selezińską i Marzeną Mróz Bajon
  • spotkaniu z tłumaczką Ireną Makarewicz

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN). Szeroki program, obejmujący m.in. spotkania autorskie, debaty, warsztaty, spacery, kiermasze czy koncerty przyciąga uwagę wielu mediów, blogerów i czytelników. Co roku do inicjatywy przyłączają się dziesiątki instytucji, organizacji oraz ponad 150 niezależnych księgarń z całej Polski.  Do tej pory wśród gości Nocy Księgarń znalazło się wielu znanych autorów i autorek, twórczyń i twórców.

Wieczorne rozmowy o literaturze  

Noc Księgarń 2024 odbędzie się już w najbliższy piątek, 4 października. Tego dnia żoliborska Najlepsza Księgarnia zaprasza na dwa wyjątkowe spptkania autorskie. O godzinie 19:00 gościem będzie Iwona Szelezińska, autorka książki "Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta". Rozmowę poprowadzi Blanka K. Dżugaj.

O książce: Literacka podróż nie tylko w czasie i przestrzeni, ale też na granicy faktu i fikcji.
Mumbaj, niegdyś Bombaj, to miasto wyłonione z morza, w którym kotłuje się wielowątkowa przeszłość i wibruje teraźniejszość. To dwie narracje jednocześnie: autorka zarówno opowiada o realnym mieście, z jego gęstą siatką ulic, obecną dynamiką i kolonialną historią, jak i przedstawia miasto jako bohatera tekstu literackiego – kultowej powieści ""Shantaram"" Gregory’ego Davida Robertsa, której fabuła rozgrywa się przede wszystkim w Bombaju z lat osiemdziesiątych. Iwona Szelezińska tropi drobne elementy opisane w ""Shantaram"", wciąż obecne w tkance miasta, niespiesznie odsłania kolejne warstwy. Konfrontuje miejsca, postaci czy zjawiska społeczne stanowiące kanwę powieści Robertsa z faktami i specyfiką dzisiejszego Mumbaju."

O godzinie 20:30 gościem Najlepszej będzie natomiast Marzena Mróz-Bajon, autorka już drugiej książki o domach pisarzy - "Domy pisarzy. Odsłona druga". Rozmowę poprowadzi Adam Cissowski.

O książce: Oto kolejna odsłona literackiej odysei: niestrudzona w swojej pasji Marzena Mróz-Bajon zabiera czytelników w inspirującą podróż śladami wielkich pisarzy.

Domy pisarzy II to opowieść o domach, które były świadkami twórczych zrywów, o biurkach, przy których rodziły się nieśmiertelne dzieła, o widokach, które rozpalają wyobraźnię, i o otoczeniu, które tchnęło życie w ulubionych bohaterów literackich. To hołd dla miejsc, które kształtowały geniusz pisarzy tak różnorodnych jak Simone de Beauvoir, Lew Tołstoj czy Karen Blixen. 

Tłumacz się tłumaczu

Dzień wcześniej, czyli w czwartek, 3 października o godzinie 19:00 z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumacza w Najlepszej Księgarni odbędzie się spotkanie z tłumaczką Ireną Makarewicz. Rozmowa dotyczyć będzie ostatnio opublikowanej książki Sandora Maraia pt.: "Szkoła biednych".

W spotkaniu będzie można wziąć udział zarówno w księgarni, jak i online za pośrednictwem Facebooka. W trakcie spotkania będzie można kupić książkę "Szkoła biednych" oraz inne książki autora.

O tłumaczce: Irena Makarewicz - urodzona w Warszawie, studiowała w Budapeszcie i w Warszawie, z wykształcenia enolożka i filozofka, z zamiłowania tłumaczka literatury węgierskiej, od wielu lat zafascynowana osobą i twórczością Sándora Máraiego; przełożyła wiele jego opowiadań (Magia, Stara miłość), powieści (Pokój na Itace, Pokrzepiciel, Sąd w Canudos, Trzydzieści srebrników, Rozwód w Budzie, Ta prawdziwa), esejów i felietonów (Kronika Niedzielna), a także dzienników podróży (Śladami bogów, Porwanie Europy, Patrol na Zachodzie – w przygotowaniu). Ostatnio ukazały się w jej przekładzie obszerna monografia na temat życia i twórczości Sándora Máraiego: Tibor Mészáros, Odyseja XX. Sándor Márai – życie i dzieło, esej satyryczny Sándora Máraiego Szkoła biednych oraz pierwszy tom Trylogii siedmiogrodzkiej Miklósa Bánffyego, zatytułowany Policzone. Tłumaczyła również utwory Györgya Spiró (Salon Wiosenny, Diavolina) i Dezső Kosztolányiego (Złoty latawiec), wciąż też odkrywa dla polskiego czytelnika nieznanych wcześniej węgierskich autorów, takich jak Albert Wass (Czarownica z Funtinel) czy Gábor Zoltán (Orgia, niestety tylko we fragmentach). Wielokrotna stypendystka węgierskich instytucji kultury, nagrodzona także przez Fundację Milána Füsta przy Węgierskiej Akademii Nauk oraz Węgierskim Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w krzewieniu literatury i kultury węgierskiej. Członkini Kapituły Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.

O książce: Choć satyryczny esej "Szkoła biednych" powstał w cieniu kryzysu gospodarczego lat trzydziestych XX wieku, w tym zwłaszcza problemów na Węgrzech po pierwszej wojnie światowej, jest ponadczasowy, tak jak ponadczasowe jest ubóstwo jako zjawisko społeczne. Sándor Márai w znakomicie stylizowanym na dawne rozprawy naukowe utworze podejmuje się opisu natury biedy, jej odmian i przejawów. Na podstawie licznych obserwacji i własnych doświadczeń ukazuje ‒ w sposób naszpikowany czarnym humorem i (auto)ironią ‒ postępowanie biednych w sprawach mieszkania, ubrania, jedzenia, podróżowania czy pracy… oraz wobec kobiet.

„Moje niewielkie dzieło pragnie uzupełnić lukę. Jako praktykujący biedny już od dawna poszukuję podręcznika, który zawierałby instrukcję obsługi ubóstwa, wytłumaczyłby, jak można znosić ten stan z godnością, a bez załamania nerwowego, i w kryzysowych, przykrych chwilach życia zaopatrzyłby w rady ludzi o umiarkowanych dochodach”.

---

Najlepsza Księgarnia
Cieszkowskiego 1/3


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 42 km/h