Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 11:28
Reklama

Nowy plan miejscowy dla rejonu Cytadeli Warszawskiej

Stołeczni radni na sesji w czwartek 19 września uchwalili nowe plany miejscowe dla Pragi-Południe, Ursynowa, Wawra oraz rejonu Cytadeli Warszawskiej na Żoliborzu.
Nowy plan miejscowy dla rejonu Cytadeli Warszawskiej
Brama Straceń

Źródło: archiwum Gazety Żoliborza

W tym artykule przeczytasz o:

  • uchwaleniu planu miejscowego dla rejonu Cytadeli Warszawskiej
  • głównych założeniach i celach planu

Obszar projektu planu ma około 74 ha i znajduje się na terenie Żoliborza oraz w niewielkiej części na terenie dzielnicy Śródmieście.  Na większości obszaru planu (z wyjątkiem fragmentu na terenie rzeki Wisły) obowiązują zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: od północy obszaru „Pas Nadwiślański” i reszta w obszarze terenu Żoliborza Historycznego.

Na obszarze projektowanego planu znajduje się muzeum X Pawilonu, park Fosa i Stoki Cytadeli, szkoła podstawową w rejonie al. Wojska Polskiego, fragment ul. Wybrzeże Gdyńskie, bulwar Religi i fragment Wisły. Są to przestrzenie publiczne o wysokich walorach historycznych i przyrodniczych objęte różnego rodzaju formami ochrony zarówno konserwatorskiej, jak i przyrodniczej. 

Obowiązujący plan części terenu Żoliborza Historycznego z 2006 r. ustala dla terenu zamkniętego, jakim jest Cytadela Warszawska, liczne zapisy dotyczące przeznaczenia terenu oraz sposobu i zasad kształtowania zabudowy. Ustalenia te są niezgodne z obecnie obowiązująca ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdzie w odniesieniu do terenów zamkniętych ustala się tylko ich granice oraz ew. granice ich stref ochronnych.

Opracowanie planu było zatem konieczne ze względu na zapisy ustawy planistycznej dotyczącej terenów zamkniętych. Dla wojskowych terenów zamkniętych, gdzie powstały Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, nie tworzy się zapisów planu. 

Celem nowego planu jest też dopełnienie wymagań określonych ustawą Prawo wodne, które dotyczą uwzględnienia w planach miejscowych granic obszarów zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego. Przyjęty przez radnych plan wpłynie na poprawę czytelności układu kompozycyjnego oraz zwiększenie dostępności Cytadeli Warszawskiej dla zwiedzających. Ponadto, nowe zapisy planistyczne pozwolą wzmocnić ochronę walorów zabytkowych i przyrodniczych tego cennego obszaru.

Na terenie sporządzanego planu powstały w ostatnich latach Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, dzięki czemu rola rejonu Cytadeli Warszawskiej wzrośnie. Sporządzany plan wedle zapowiedzi Rady Warszawy ma w założeniu znacząco wpłynąć na poprawę czytelności układu kompozycyjnego oraz zwiększenie dostępności dla zwiedzających. - Nowe zapisy planistyczne pozwolą także wzmocnić ochronę walorów zabytkowych i przyrodniczych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Najwięcej kontrowersji wzbudza temat kładki łączącej Żoliborz z Cytadelą, którą plan miejscowy dopuszcza. Miejscowy plan, jeśli chodzi o przedłużenie osi alei Wojska Polskiego, określa też, że całe założenie ma kończyć się na brzegu Wisły za sprawą planowanego przejścia dla pieszych przez Wisłostradę na bulwar Zbigniewa Religi. Ma powstać na wysokości Bramy Straceń. Dziś w tym miejscu znajduje się przejście podziemne. 

O planach i kontrowersjach wokół budowy kładki pisaliśmy wielokrotnie. Po raz ostatni przy okazji petycji w tej sprawie do władz Warszawy:

Warto przy okazji nadmienić, że w naszej ankiecie większość czytelników, bo aż 68% opowiedziało się za budową kładki, a tylko 29% przeciw..


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 42 km/h