Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 09:00
Reklama

Program Droga na Szóstkę na Żoliborzu

Zarząd Dróg Miejskich realizuje program „Droga na szóstkę”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół podstawowych oraz wspieranie aktywnej mobilności najmłodszych.
Program Droga na Szóstkę na Żoliborzu

Źródło: ZDM

W tym artykule przeczytasz o:

  • programie "Droga na szóstkę"
  • kto i jak może się zgłosić
  • co może być wynikiem programu

Program „Droga na szóstkę” opiera się o współpracę pomiędzy jednostkami miejskimi a społecznością szkolną. Podstawą do wdrażania zmian są rozmowy, obserwacje, pomiary i audyty. Dzięki temu możemy uwzględniać unikatowość każdej placówki i zastosować najlepsze rozwiązania w celu poprawy bezpieczeństwa. Na wniosek dzielnic, dyrekcji szkół czy rad rodziców przejścia dla pieszych w bezpośrednim sąsiedztwie szkół i przedszkoli, a także drogi dojścia do nich są sprawdzane i przebudowywane pod kątem bezpieczeństwa. Wdrażane są też mniejsze projekty związane z organizacją ruchu.

Dotychczas zrealizowaliśmy cztery takie projekty, w tym roku planujemy zmiany pod kolejnymi szkołami.

W ramach programu „Droga na szóstkę” dzieci uczą się także bezpiecznej jazdy na rowerze. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich prowadzi warsztaty dla dzieci z klas 4-8 (tylko w 2023 r. skorzystało z nich ponad 1,5 tys. uczniów), a także wyposaża szkoły oraz przedszkola w bezpieczne stojaki na rowery.

„Droga na szóstkę” – co to jest?

  • „Droga na szóstkę” to jedna z form współpracy Zarządu Dróg Miejskich z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy. Celem programu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa ruchu na najbliższych ulicach prowadzących do szkół podstawowych, realizowana z udziałem dzieci i dorosłych. Ale na tym nie koniec. Polepszenie sytuacji drogowej jest punktem wyjścia do innych pozytywnych zmian w otoczeniu. To m.in.: mniej zanieczyszczeń, hałasu i stresu, a więcej zieleni, kontaktu między sąsiadami i samodzielnych dzieci swobodnie poznających świat. To tworzenie otoczenia, które będzie sprzyjało rozwojowi i budowaniu bliskich relacji.

Kto może się zgłosić?

  • Aby się zgłosioć do programu trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy. Przeznaczony jest po pierwsze dla przedstawicieli i przedstawicielek Rad Rodziców, Dyrekcji szkół podstawowych, nauczycieli i nauczycielek, a także spontanicznie sformowanych grup rodziców i opiekunów. Inicjatorami procesu mogą być jednak także pojedynczy rodzice lub uczniowie. Propozycje udziału w programie mogą też wychodzić z ZDM do szkół czy dzielnic, w których sytuacja wymaga poprawy według wcześniejszych analiz.

Co będzie wynikiem programu?

W założeniu powinny powstać trzy warianty zagospodarowania ulicy w pobliżu szkoły, do których społeczność przedstawi uwagi i wybierze jeden do realizacji.

  • Wariant 1: zmiany organizacji ruchu na jezdni, które spowodują maksymalną poprawę bezpieczeństwa dzieci i jednocześnie będą wykonalne stosunkowo szybko w ramach budżetu zarządcy drogi.
  • Wariant 2: połączenie wariantu 1 ze zmianami przekształcającymi przestrzeń zgodnie z wynikiem projektowania partycypacyjnego (np. więcej zieleni, stojaki rowerowe, siedziska czy obiekty artystyczne).
  • Wariant 3: wizja docelowej metamorfozy ulicy, która jednak – trzeba się na to przygotować – może nie być możliwa do zrealizowania od razu (ale będzie wytyczną dla osób decydujących o przyszłej przebudowie tej przestrzeni).

Jeśli zatem borykacie się z problemami wokół szkół na Żoliborzu, warto do programu przystąpić. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h